Reklama

Niedziela Legnicka

Lubin: spotkanie rodzin przed Kongresem Rodzin

"Radość miłości w małżeństwie i rodzinie" - to hasło IV Kongresu Rodzin, jaki odbędzie się w naszej diecezji w przyszłym roku. Do tego święta wszystkich małżeństw i rodzin przygotowujemy się już teraz, min. poprzez cykl konferencji poświęconych różnym aspektom życia rodzinnego i małżeńskiego.

[ TEMATY ]

kongres

Ks. Waldemat Wesołowski

W sobotę 26 listopada w Lubinie odbyła się kolejna konferencja, na której swoim świadectwem podzieliły się trzy pary małżeńskie. Jednym z prelegentów był Franciszek Kucharczak z Rybnika, mąż, ojciec, dziennikarz Gościa Niedzielnego. Żona Joanna ze względów rodzinnych musiała pozostać w domu. Razem z żoną są członkami wspólnoty Jezusa Miłosiernego, zajmującej się nową ewangelizacją. Natomiast Iwo i Aleksandra przyjechali z Chorzowa, z Czwartkowej Wspólnoty Uwielbienia. Ostatnia para małżeńska, współgospodarze spotkania, to Halina i Zbigniew Rudniccy z Salezjańskiej Wspólnoty Rodzin „Nazaret”.

Konferencję rozpoczęła Msza św. w intencji rodzin i małżeństw w kościele pw. św. Jana Bosko, gdzie posługują księża salezjanie. Po niej uczestnicy przenieśli się do sali teatralnej, gdzie rozpoczął się czas świadectw.

Franciszek Kucharczak mówił na temat małżeństwa według lepszego planu. „Każdy człowiek, który myśli o założeniu rodziny ma swój własny plan. Niestety, często w małżeństwie oczekuje się tego, że druga strona spełni nasze zamierzenia i oczekiwania. Dlatego jest tyle niepowodzeń i rozczarowań” – mówił Franciszek. Lepszy plan na małżeństwo to realizowanie planu bożego. „Bóg najlepiej wie, co dla nas jest dobre i On chce nam to dobro dać” – podkreślił prelegent. Realizowanie lepszego planu zaczyna się przede wszystkim od słuchania głosu Boga i poddania się temu głosowi bez zastrzeżeń. „Zrób to, co On mówi i nie pytaj, dlaczego” – to najwyższy stopień zaufania i zawierzenia Bogu. Gość z Rybnika mówił też o realizowaniu rad ewangelicznych w życiu małżeńskim. „Czystość, ubóstwo i posłuszeństwo to nie tylko zasady życia zakonnego, to również droga małżeńska i rodzinna” – mówił. Opierając się na doświadczeniu własnego małżeństwa i rodziny udowodnił, że jest to możliwe i prowadzi do szczęścia.

O uwielbieniu Boga we wszystkich doświadczeniach życia mówili Iwo i Aleksandra. „Kiedy podjęliśmy decyzję o małżeństwie, postanowiliśmy, że będzie w nim obecna wspólna modlitwa. Nie było to łatwe, gdyż pochodzimy z rodzin, w których nie modlono się wspólnie” – mówili goście z Chorzowa. „Dziś wiemy, że Bóg zatroszczy się o wszystko, jeśli całkowicie mu zaufamy i będziemy Go wielbić” – podkreślili. Modlitwa to moc i szczęście. I wiedzą, co mówią. Ich trzeci syn – Józio kiedy przyszedł na świat, okazało się, że jest dzieckiem z zespołem Downa. Jak mówił Iwo, to była najczarniejsza noc jego życia. „Kłóciłem się z Bogiem, krzyczałem, nie mogłem zrozumieć, dlaczego my?” Ola natomiast wyznała, że po porodzie modliła się i postanowiła, że żadne doświadczenie nie stanie na przeszkodzie uwielbienia Boga. Powierzyli wszystko Bogu i On ich przeprowadził przez wszystko. Dziś wiedzą, że Józio jest darem Boga. „Nasz niepełnosprawny syn uczy nas każdego dnia bezinteresownej miłości i daru z siebie” – wyznali Iwo i Ola.

Reklama

Również Halina i Zbigniew Rudniccy podzielili się swoim doświadczeniem mocy Boga w ich życiu małżeńskim i rodzinnym. Są rodzicami dziewięciorga dzieci. „Pięcioro mieszka z nami, troje jest w niebie” – mówiła Halina. Słowo Boże, modlitwa, oraz siła wspólnoty – to fundament udanego życia. Zbigniew mówił o tym, że nie wszystko było piękne i łatwe w ich życiu. „Jednak wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” – wyznał.

Spotkanie w Lubinie ubogacił śpiewem uwielbienia zespół „Nazaret”, natomiast koncert piosenek religijnych przedstawiła dziecięca schola „Nutki św. Maksymiliana”.

Rozmowy z gośćmi lubińskiej konferencji dostępne są na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

Ks. Waldemar Wesołowski

2016-12-02 07:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Oko: "Ideologia gender jest wytworem umysłu ateistycznego"

[ TEMATY ]

katolicy

kongres

ateizacja

Karolina Pękala

Eucharystia, wykład oraz panele dyskusyjne tworzyły program I Kujawsko-Pomorskiego Kongresu Katolików, który odbywał się w Bydgoszczy pod hasłem „STOP ATEIZACJI”. Organizatorem wydarzenia w Bazylice św. Wincentego á Paulo był poseł Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję