Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia na Jasnej Górze będzie ważnym etapem w Jubileuszowym Roku 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. 8 grudnia Sanktuarium otrzyma specjalny dar papieski w postaci jubileuszowego odpustu, po raz pierwszy zabrzmi okolicznościowa modlitwa i zapłonie rocznicowa świeca. Nie zabraknie także tradycyjnego hołdu z kwiatów na wzór rzymski przy figurze Niepokalanej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niepokalane Poczęcie

Bożena Sztajner/Niedziela

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia od kilku lat ma na Jasnej Górze wyjątkowy wymiar łączności wzgórza częstochowskiego ze wzgórzem watykańskim. Na wzór rzymski przed figurą Niepokalanej wypowiadany jest akt zawierzenia Maryi i składane są białe kwiaty. W tym roku na obchody święta złożą się jednak dodatkowe elementy, a to w związku z przeżywanym Rokiem Jubileuszowym 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Jak powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry „8 grudnia pragniemy nie tylko z wielką czcią i oddaniem patrzeć na Najświętszą Dziewicę w Jej Niepokalanym Poczęciu, ale chcemy też dziękować za Jej obecność w dziejach naszego narodu”.

Reklama

O. Waligóra zdradza, że w związku z jubileuszem Jasna Góra otrzyma kolejny papieski dar. Będą to odpusty specjalnie dedykowane na Rok Jubileuszowy pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium. - To dar papieża Franciszka i jakby kontynuacja jego lipcowej obecności u Matki Bożej, tego spotkania ze spojrzeniem Maryi – zauważa jasnogórski przeor. Dodaje, że „będzie to niejako kontynuacja daru odpustu, który mieliśmy przez cały Rok Miłosierdzia Bożego”.

Dekret o odpustach na Rok Jubileuszowy 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu przekaże podczas Mszy św. sprawowanej 8 grudnia o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej.

Eucharystię poprzedzi hołd z kwiatów o godz. 17.00 na placu przed szczytem, któremu przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Tak, jak każdego ósmego dnia miesiąca i 8 grudnia o godz. 19.30 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Moja Mama jest Królową". Tym razem rozważana będzie tajemnica Nawiedzenia a wśród gości m.in. aktorka Katarzyna Łaniewska. Wieczory Maryjne to także nowa inicjatywa Paulinów wpisująca się w obchody jubileuszu 300-lecia koronacji. To Msze św., katechezy i świadectwa zaproszonych gości oparte o tajemnice życia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Podczas Jasnogórskiego Apelu o 21.00 po raz pierwszy wypowiedziana zostanie zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski Jubileuszowa Modlitwa. Specjalny tekst przygotowany został na wzór wezwań składanych już wcześniej tzn. w roku trwania Synodu Biskupów o Rodzinie czy 1050.rocznicy Chrztu Polski.

W jubileuszowym błaganiu jest także prośba, „by nasze przemienione życie stało się żywym diamentem korony wyniesienia i chwały, byśmy stali się świadkami wielkiego miłosierdzia, odnowieni w wierze, nadziei i miłości, żyli według zasad Ewangelii”.

Na Jasnej Górze o tytule Maryi Niepokalanej najpełniej przypomina Jej figura na placu przed szczytem. Rzeźba stoi pośrodku błoni, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. Jest pierwszym miejscem modlitwy do Matki Bożej dla wchodzących do Sanktuarium pielgrzymów. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli.

Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

W 2009 r. starą, prawie stuletnią rzeźbę, zastąpiła nowa, marmurowa figura. Ma 185 cm wysokości, waży ponad 300 kg i umieszczona jest, jak poprzednio, na 5 metrowym cokole.

Zwyczaj hołdu z kwiatów sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na Placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Tę tradycję podtrzymują kolejni papieże. W 2009 r. do tego zwyczaju dołączyła także Jasna Góra.

2016-12-02 17:35

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla świata

Godzina Łaski – to czas, w którym Niebo staje otworem. Przeżywamy ją co roku 8 grudnia, w samo południe. Co Matka Boża obiecuje tym, którzy podejmą modlitwę?

W święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1947 r., Maryja, objawiając się pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech, powiedziała: „Jest mym życzeniem, by każdego roku, w dniu 8 grudnia w południe, obchodzono Godzinę Łaski dla świata”.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Anielskie rekolekcje na Skałce

2021-09-28 12:47

Zygmunt Put, wikicommons

Od czwartku 30 września do soboty 2 października w kościele na Skałce odbędą się anielskie rekolekcje.

Do udziału w rekolekcjach w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie zaprasza Bractwo Świętych Aniołów Stróżów. Nauki głosić będzie o. Paweł Przygodzki OSPPE w czasie Mszy św. o godz. 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję