Reklama

Rekolekcje inne niż wszystkie

Uczestniczka I tygodnia rekolekcji
Edycja przemyska 24/2001

Słowo "cisza" ma wiele znaczeń. Mówimy "cicha noc", "cisza na morzu", "cisza przed burzą" itd. Każde z tych określeń, porównań, możemy zrozumieć inaczej, w zależności od mniej lub bardziej ważnych dla nas nastrojów. Ale jest jeden rodzaj ciszy, której potęgę zrozumieć mogą tylko ci, którzy jej doświadczyli. Jest to cisza absolutna, doskonała i błogosławiona. Nie wszędzie jest ona możliwa do osiągnięcia. Życie ma swoje prawa. Szukajcie jednak a znajdziecie.

W naszej archidiecezji jest miejsce, w którym każdy kto tego zapragnie odnajduje wewnętrzny spokój. Jest to Archidiecezjalny Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej - Dom Rekolekcyjny im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu. Tam właśnie odbywają się rekolekcje ignacjańskie. Jak one przebiegają? Pełny cykl tych duchownych ćwiczeń trwa cztery lata - raz na rok przez osiem dni, w terminach do wyboru:

- w pierwszej połowie lipca

- w pierwszej dekadzie sierpnia

- w drugiej dekadzie sierpnia

- na przełomie grudnia i stycznia.

Nie trzeba składać deklaracji uczestnictwa we wszystkich etapach (zwanych tygodniami). Można zacząć od pierwszego tygodnia i w każdej chwili zrezygnować.

Uczestniczyłam w pierwszym tygodniu tych rekolekcji w dniach od 28 grudnia 2000 r. do 5 stycznia 2001 r. po raz pierwszy i mogę zaświadczyć, że warto podjąć to wyzwanie. Przeżyłam je bardzo głęboko, doznałam tyle radości, zdobyłam tyle wiedzy, poznałam tak dużo prawdy, że uznaję za swój obowiązek podzielić się kilkoma refleksjami z tymi, którzy chcieliby pogłębić swoją wiarę.

W czasie rekolekcji obowiązuje uczestników bezwarunkowe, absolutne milczenie. Wyjątek stanowi około 20-30-minutowa rozmowa z wybranym kierownikiem duchowym; codziennie o tej samej porze. Co dzień też odprawiana jest Msza św. i odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, który wystawiony jest wieczorem do godz. 22.00 w kaplicy wewnątrz budynku. Czas adoracji nie jest określony. Indywidualnie każdy uczestniczy w adoracji tak długo, ile tego potrzebuje. Sposób adorowania też jest dowolny, według uznania uczestnika. Może to być, oprócz modlitwy, medytacja, rozmyślanie, czytania Pisma Świętego itp. Oprócz rozmów z kierownikiem duchowym, dwa razy dziennie odbywają się zajęcia mające na celu przygotowanie do medytacji oraz raz dziennie rozważania różnych stanów duchowych np. lęku, strapienia itp. W sumie to zaledwie trzy razy po 45 minut. Reszta czasu przeznaczona jest na modlitwę własną, własne rozważania. Można wtedy przebywać w kaplicy, we

Nie staniemy się ludźmi żarliwej modlitwy i głębokiej duchowości tylko dzięki jednorazowenu wysiłkowi. Konieczna jest pewna duchowa stałość i wierność połączona z wewnętrzną uczciwością. Życie duchowe wymaga codziennej szczerości, ponieważ zakłamanie zakrada się nieustannie w nasz sposób myślenia, przeżywania i reagowania.

Ks. Józef Augustyn własnym pokoju, w kościele, na spacerze - tam gdzie człowiek czuje się najlepiej. Medytacjom sprzyja także ( oprócz milczenia) cisza na zewnątrz. Przychodzący do ośrodka interesanci, osoby postronne, również zachowują ciszę. Obligują ich do tego rozwieszone w różnych miejscach prośby o ciszę i informacje o odbywających się rekolekcjach.

Prowadzący zajęcia, w prostych, serdecznych słowach nauczył nas jak rozumieć każde zdanie, każde słowo, a nawet opisane w Piśmie Świętym gesty. Jak odczytywać znaki, symbole. Słuchaliśmy z zapartym tchem, czas się nie dłużył, raczej szkoda było, gdy zajęcia się kończyły. Na każdym spotkaniu wszyscy byliśmy obecni. Już po rozwiązaniu milczenia bardzo przeżyliśmy spotkanie przepełnione szczerością, wzajemną życzliwością, zaufaniem. Obcy sobie dotąd ludzie, którzy spotkali się tu po raz pierwszy i po raz pierwszy rozmawiali ze sobą po ośmiodniowym milczeniu nagle stali się sobie bardzo bliscy.

Niemożliwe do opisania są przeżycia związane ze spowiedzią generalną, jej atmosferą, ze względu na jej indywidualność i bardzo indywidualne uczucia. Dlatego tylko sygnalizuję ten fakt.

Trudno pominąć radosne przeżycia nas starszych związane z bardzo liczną obecnością wśród nas młodzieży, jej zaangażowaniem, dojrzałością chrześcijańską i osobistą kulturą.

Kilkakrotnie użyłam słowa "cisza". Ta właśnie cisza to czas błogosławiony, czas bezpośredniej rozmowy z Bogiem. Dziwi fakt, że nikną gdzieś problemy, nie myśli się o domu, o rodzinie, kłopotach. To wszystko pozostaje gdzieś "za progiem". Charyzmatyczna atmosfera tego miejsca i czasu daje poczucie bezpieczeństwa i pewności, że nic złego nie może nas spotkać.

Myślę też, że rekolekcje te pozwoliły zrozumieć nam słowa ks. Jana Twardowskiego zawarte w wierszu pt. Co prosi o miłość.

Bóg co prosi o miłość

rozgrzeszy, zrozumie.

Wszechmoc wszystko potrafi.

W podsumowaniu pragnę serdecznie podziękować gospodarzom tego Domu i Kierownikom duchowym, którzy cierpliwie i serdecznie pomagali nam we właściwym rozumowaniu, ukierunkowywali nasze myślenie, wyjaśniali nurtujące nas problemy i pomagali w osiągnięciu wewnętrznego pokoju. Za czas nam poświęcony i okazaną życzliwość niech Pan Bóg wynagrodzi. Jeszcze raz zachęcam do tych pięknych przeżyć każdego, kto słucha Boga - tam Go znajdzie.

Podaję więc krótką informację. Wystarczy podnieść słuchawkę telefonu i zadzwonić pod numer (0-16) 621-52-24 i to już będzie pierwszy krok. Można też zajrzeć na stronę http://www.adr.przemysl.opoka.org.pl

Prawo do życia zamiast prawa do aborcji

2019-10-22 19:46

Informacja prasowa

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, jego organizatorzy opublikowali wnioski, które mają być uchwalone w Nairobi. Władze ONZ oczekują, że państwa zagwarantują wszystkim dostęp do możliwości „bezpiecznego” uśmiercania nienarodzonych dzieci. Zgodnie z prawdopodobnymi postanowieniami szczytu, do szkół ma być także wprowadzona obowiązkowa edukacja seksualna. Organizatorzy wydarzenia zamierzają także ograniczyć prawa rodziców w odniesieniu do wpływu na decyzje dotyczące zdrowia ich nastoletnich dzieci w zakresie seksualności. Dokument, który ma być uchwalony na koniec szczytu przewiduje też, że pomoc rozwojowa dla biedniejszych krajów będzie uzależniona od ich aktywnego poparcia dla ideologii gender.

Podpisz petycję

Ordo Iuris zwraca się z prośbą do polskiego premiera o sprzeciwienie się tego typu postanowieniom. Instytut apeluje, aby rząd RP przypomniał Sekretarzowi Generalnemu ONZ, że w prawie międzynarodowym nie istnieje konstrukcja „prawa do aborcji”, a traktaty międzynarodowe i ustawodawstwo większości krajów w różnym stopniu chronią życie dzieci zarówno przed, jak i po ich urodzeniu.

„Jesteśmy świadkami bezprecedensowej próby narzucenia społeczności międzynarodowej nieuprawnionego i zideologizowanego języka dotyczącego aborcji, edukacji seksualnej czy ludzkiej płciowości. Liczymy na odważny i stanowczy głos Polski, która nie tylko powinna sprzeciwić się postanowieniom szczytu w Nairobi, ale także jasno przypomnieć, że nie istnieje coś takiego, jak „prawo do aborcji” na gruncie prawa międzynarodowego i to do rodziców należy wychowywanie własnych dzieci” – zaznacza Karolina Pawłowska z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem