Reklama

Polska

Pierwsze spotkanie Rady KEP ds. Kultury pod kierunkiem bp. M. Janochy

Troska o zabytki kościelne oraz dialog z ludźmi kultury to najważniejsze zadania, jakie stawia przed sobą w nowej kadencji Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwsze posiedzenie tego gremium pod przewodnictwem bp. Michała Janochy odbyło się 7 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

[ TEMATY ]

KEP

Artur Stelmasiak

Nowy przewodniczący zwrócił uwagę, że „Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego jest z jednej strony radą przy Konferencji Episkopatu Polski a więc ma służyć radą biskupom. Z drugiej strony – ma być głosem biskupów wobec społeczeństwa, artystów i twórców, a także prowadzić dialog z ministerstwem kultury oraz różnymi instytucjami”.

- Nasze spotkanie wpisuje się w wieloletnie działania rady. W jej ramach najbardziej ukonstytuowana jest działalność muzealników i diecezjalnych konserwatorów zabytków, natomiast zmierzamy też do powołania osobnej sekcji ds. kultury – twórców, animatorów i badaczy kultury – podkreślił po spotkaniu bp Janocha.

Reklama

Zapewnił też że kontynuowane będą zaawansowane już prace nad powołaniem ogólnopolskiego stowarzyszenia muzeów kościelnych.

Podczas dyskusji konsultorzy Rady wskazali na potrzebę wypracowania nowych norm Episkopatu dotyczących postępowania w sprawach konserwatorskich i ochrony sztuki sakralnej. Dotychczasowa instrukcja Episkopatu regulująca te kwestie pochodzi z 1973 r., a wiele diecezji wypracowało własne normy na synodach diecezjalnych.

Konsultorzy Rady zasygnalizowali również potrzebę lepszego kształcenia kleryków i księży w zakresie sztuki kościelnej i konserwacji zabytków.

Reklama

W dyskusji poruszono również problem obecności Kościoła „w środowisku religijnej obojętności” oraz potrzebę dialogu z ludźmi kultury. Zdaniem krajowego duszpasterza środowisk twórczych ks. Grzegorza Michalczyka, po 1989 r. drogi Kościoła i twórców rozeszły się. O ile w latach 80. Kościół stwarzał przestrzeń dla ludzi kultury, obecnie takiej przestrzeni, zwłaszcza dla ludzi poszukujących, brakuje. Moralizujący i piętnujący język, jakim posługują się niektórzy katolicy, nie sprzyja dialogowi Kościoła z ludźmi kultury – uważa ks. Michalczyk.

Zdaniem filozofa i poety ks. prof. Jana Sochonia, należy robić wszystko, co możliwe, by dzieła tworzone przez chrześcijan, mogły docierać do szerokiego społeczeństwa a nie pozostawały w„getcie". W dyskusji podkreślano też, że Kościół winien być przestrzenią, by pokazywać piękno, a nie kicz.

W kadencji 2016-2021 pracami Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego kieruje biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Michał Janocha, historyk sztuki do 2010 r związany z UKSW a obecnie z Wydziałem Artes Liberale Uniwersytetu Warszawskiego.

W skład rady wchodzą trzej biskupi-członkowie: greckokatolicki biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak oraz dwaj biskupi pomocniczy: bp Adam Wodarczyk z Katowic i bp Grzegorz Ryś z Krakowa oraz dziesięciu konsultorów – w tym m.in. dyrektorzy muzeów diecezjalnych w Warszawie, Sandomierzu, Pelplinie, Przemyślu i Opolu. Sekretarzem rady jest s. Natanaela Błażejczyk CSSF.

2016-12-07 17:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: Episkopat nie zajął stanowiska w sprawie projektu ustawy Stop LGBT

[ TEMATY ]

LGBT

KEP

rzecznik prasowy KEP

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

youtube.com /wzasiegu.pl

List Sekretarza Generalnego KEP jest przekazaniem informacji o inicjatywie ustawodawczej, a nie stanowiskiem Episkopatu w tej sprawie - napisał w przesłanym KAI komunikacie rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak SJ, wyjaśniając intencje rozesłanego do biskupów diecezjalnych listu w sprawie inicjatywy ustawodawczej Stop LGBT.

Jest to odpowiedź na artykuł dzisiejszej Gazety Wyborczej, którego tytuł brzmi: "Episkopat poparł projekt ustawy 'Stop LGBT'. Zachęca do zbierania podpisów przy kościołach".

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję