Reklama

Spotkania redaktorów "Niedzieli"z Czytelnikami 2001 " Rok Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolejnych numerach częstochowskiej edycji "Niedzieli" podajemy miejscowości i parafie, do których udają się redaktorzy i pracownicy Tygodnika Katolickiego "Niedziela", bowiem rok 2001 jest Rokiem Jubileuszu 75-lecia powstania Tygodnika. Ponadto zamiarem naszym jest odnowienie Ruchu Przyjaciół "Niedzieli", a w poszczególnych parafiach i środowiskach powołanie do istnienia jego Kół. Po każdej Mszy św. odbywają się spotkania i prezentacje najnowszego numeru " Niedzieli", a także "Niedzieli Dzieciom"i "Mojego Pisma Tęcza"oraz książek i zeszytów Biblioteki "Niedzieli. W II Radomszczańskie Dni Rodziny organizatorzy wpisali również Jubileusz 75-lecia redakcji " Niedzieli. Nasi redaktorzy odwiedzili m.in. parafie dekanatu św. Lamberta, by w czasie Mszy św., przed błogosławieństwem, mówić wiernym o historii i dniu obecnym "Niedzieli"oraz roli środków społecznego przekazu w ewangelizacji.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waleńczowie

Red. Margita Kotas wraz Edytą Lisowską odwiedziły parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waleńczowie, gdzie spotkały się z serdecznym przyjęciem proboszcza - ks. Mariana Kozłowskiego. Czas oczekiwania na Mszę św. pozwolił na rozmowę na temat problemów duszpasterskich, sukcesów i bolączek wspólnoty w Waleńczowie i stanu czytelnictwa prasy katolickiej w parafii. Podczas dwóch Mszy św. dopołudniowych red. Margita Kotas wskazując na długą i często dramatyczną historię Niedzieli, przybliżyła przemiany i osiągnięcia, jakie dokonały się w ostatnim 20-leciu istnienia pisma, m.in. przekształcenie go z tygodnika dla diecezji częstochowskiej w tygodnik ogólnopolski, jego obecność w Internecie i na pokładach samolotów oraz powołanie do życia własnego studia radiowego i telewizyjnego.

Korzystając z okazji, jaką jest przeżywany jubileusz 75-lecia Niedzieli, podziękowała za trzy pokolenia czytelników i za to, że pismo miało do kogo wracać po każdym okresie zawieszenia działalności, zachęcając jednocześnie do czytania tego wiernego nauce Kościoła tygodnika. W tym miejscu przybliżyła treści najnowszego numeru Niedzieli i zachęciła do zatrzymania się przy stoliczku z promocyjnymi materiałami pisma, jaki usytuowany był przy wyjściu z kościoła. Istotnym punktem wystąpienia było przybliżenie idei reaktywowanego Ruchu Przyjaciół Niedzieli i zachęcenie do wstąpienia w jego szeregi. Niestety, idea ta nie znalazła zbyt dużego oddźwięku, dużym wzięciem cieszyły się natomiast promocyjne egzemplarze Niedzieli Dzieciom, Mojego Pisma Tęcza, jubileuszowe pocztówki Niedzieli i firmowe krówki rozdawane wychodzącym z kościoła.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Małusach Wielkich

W kościele parafialnym w Małusach Wielkich redaktorzy Niedzieli gościli 3 czerwca. Podczas Mszy św. o godz. 9.00, po Ewangelii, wierni mogli wysłuchać wypowiedzi o 75-letniej historii Niedzieli, a także o dniu dzisiejszym tygodnika. Maria Banaszkiewicz przedstawiła bieżący numer, w którym było wiele ciekawych i ważnych tekstów, zachęcając do czytania i kupowania Niedzieli. Ks. kan. Stanisław Wolny - proboszcz parafii przyjął przedstawicielki redakcji bardzo serdecznie, a parafianie z uwagą wysłuchali informacji o naszym tygodniku, wydawnictwach Niedzieli i Ruchu Przyjaciół Niedzieli. Po Mszy św. p. Maria Góra rozdawała materiały promocyjne, zwłaszcza dzieciom, które chętnie przyjęły wydawnictwa przeznaczone specjalnie dla nich: Niedzielę Dzieciom oraz Moje Pismo Tęcza. Ponieważ parafia nie jest duża, więc i liczba rozprowadzanych egzemplarzy Niedzieli nie jest wysoka. Ale być może w Roku Niedzieli uda się zwiększyć prenumeratę dzięki dużemu zaangażowaniu Księdza Proboszcza i gorliwości aktywnych parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku

Anna Cichobłazińska i Joanna Dera odwiedziły w niedzielę 10 czerwca dwie radomszczańskie parafie: Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

W niewielkim, zadbanym, przytulnym i pełnym uroku kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Przedborskiej wierni z uwagą wysłuchali wystąpienia redaktora Niedzieli. Proboszcz parafii- ks. Tadeusz Chyła - budowniczy kościoła serdecznie przywitał naszą redakcję, dziękując za pamięć o najmłodszych czytelnikach Niedzieli, dla których redakcja przygotowała promocyjne egzemplarze Mojego Pisma Tęcza i "niedzielne"krówki. Po wystąpieniu redaktora Ksiądz Proboszcz sam zachęcał swoich parafian do czytania Niedzieli i korzystania na co dzień z treści w niej zawartych w wychowaniu dzieci i młodzieży w rodzinie i szkole. Naszą uwagę zwróciła duża tablica wmurowana w ścianę kościoła, upamiętniająca postać bp. Stefana Bareły, który w okresie gimnazjalnym mieszkał na terenie obecnej parafii, a w czasie drugiej wojny światowej i po wojnie utrzymywał ścisłe związki z niepodległościowymi organizacjami Podziemnego Państwa Polskiego, aktywnie działającymi w regionie radomszczańskim.

Reklama

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku

Nastepną parafią, do której udali się redaktorzy Niedzieli, była parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku-Bartodziejach. Proboszczem parafii jest ks. kan. Jan Nowicki - ojciec duchowny dekanatu. Pa-

0rafia w ubiegłym roku przeżywała uroczystość konsekracji kościoła - wotum Roku Jubileuszowego, jeszcze dziś zauważana jest atmosfera tamtych chwil, podkreślona w tym dniu szczególnym wystrojem świątyni przygotowanym na uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. Wystąpienie redaktora Niedzieli współbrzmiało z treściami kazania wygłoszonego przez Księdza Proboszcza, który mówił m.in. o wpływie mediów na świadomość współczesnego człowieka i swoistym miejscu "sakralnym", jakie zajmuje w każdej rodzinie odbiornik telewizyjny. Uwaga, z jaką wierni wysłuchali redaktora, oraz rozmowy po Mszy św. świadczą o tym, że wierni znają i czytają Niedzielę. Sami również mają propozycję tematów, które w jeszcze większym stopniu winny być uwzględniane na naszych łamach. Propozycje te dotyczyły przede wszystkim problematyki wychowania dzieci i młodzieży dorastającej w medialnej rzeczywistości, która staje się konkurencyjna dla modelu wychowania proponowanego w rodzinie.

Parafia św. Lambertaw Radomsku

Po Mszy św. wierni wysłuchali krótkiej prelekcji ks. Romana Rataja o roli i znaczeniu Niedzieli w życiu narodu, rodziny i każdego człowieka. Jednocześnie ukazywał sam tygodnik oraz książki i zeszyty wydawnictwa Biblioteka Niedzieli jako pomoc we wzrastaniu w wierze i organizowaniu się wokół dobra. Wierni przyjęli ze zrozumieniem słowa o potrzebie czytelnictwa prasy katolickiej, w tym szczególnie tygodnika, który jest tworzony właśnie w naszej archidiecezji. Proboszcz - ks. prał. Marian Jezierski wraz z wikariuszami przyjął pracowników redakcji bardzo serdecznie i gościnnie. Ks. Roman zaproponował wiernym nowy sposób rozprowadzania Niedzieli poprzez zaangażowanie wspólnot działających w parafii do roznoszenia tygodnika do domów stałych czytelników, aby w ten sposób lepiej przygotowali się do przeżywania niedzieli - Dnia Pańskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Niedzieli, gdzie wierni parafii św. Lamberta chętnie kupowali książki. Korzystając z okazji, ks. Roman wraz z pracownikami Niedzieli Jadwigą Jasińską i Konradem Woszczykiem podziękowali Duszpasterzom za coniedzielne omawianie bieżącego numeru Niedzieli, zachęcając tym samym do czytania naszego tygodnika.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję