Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: ustanowiono Nagrodę św. Maksymiliana Marii Kolbego

Promocja działalności ewangelizacyjnej oraz pobudzenie wrażliwości apostolskiej – to główne zadanie, jakie przyświeca ustanowionej właśnie Nagrodzie św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej za działalność ewangelizacyjną i apostolską na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Wyróżnienie, przyznawane raz w roku w okolicach 8 stycznia, daty urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego – to kopia figurki „Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

[ TEMATY ]

nagroda

Bielsko‑Biała

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Jak poinformował w specjalnym piśmie bp Roman Pindel, Nagroda przyznawana będzie za wybitne osiągnięcia na polu ewangelizacji, a jej celem jest promocja działalności ewangelizacyjnej oraz pobudzenie wrażliwości apostolskiej.

Laureatem Nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską. Odpowiedzialnym za rozpisanie postępowania, jego przeprowadzenie oraz wyłonienie laureata Nagrody jest dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego Kurii belsko-żywieckiej ks. Sebastian Rucki, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym 6-osobowej Kapituły wyłaniającej laureatów.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: biskup bielsko-żywiecki, wikariusze generalni i biskupi, dyrektorzy poszczególnych wydziałów Kurii diecezjalnej, ruchy i stowarzyszenia, proboszczowie lub administratorzy parafii.

Główną nagrodą jest kopia figurki „Matki Bożej zza drutów”. Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy „Matki Bożej zza drutów”. Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 r. więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie.

Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę „Matki Bożej zza drutów” do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że to miejsce jest dla „Matki Bożej zza drutów” najbardziej odpowiednie.

Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki Matki Boskiej jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie.

Reklama

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii.

28 maja 1941 r. trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Formalnie władze obozowe zarejestrowały go jako więźnia następnego dnia. Dwa miesiące później, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. Bloku Śmierci. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 r.

W 1999 r. Ojciec Święty ogłosił św. Maksymiliana patronem honorowym dawców krwi. Patronuje także diecezji bielsko-żywieckiej.

2016-12-09 18:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy doktor honoris causa KUL

Niedziela lubelska 2/2015, str. 5

[ TEMATY ]

kardynał

nagroda

Agnieszka M. Kowalczyk

Kard. Francesco Coccopalmerio otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL

Kard. Francesco Coccopalmerio otrzymał tytuł
doktora honoris causa KUL

Kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, witając gości 8 grudnia 2014 r., podkreślał wyjątkowość wydarzenia i znaczenie nadania tytułu. Wskazywał, iż w całej, niemal stuletniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zwyczaj wyróżniania doktoratem honorowym utrwalił się. – Tą najwyższą godnością akademicką nasz uniwersytet honoruje osoby zasłużone w nauce, religii i kulturze, odznaczające się niekwestionowanym autorytetem i postawą moralną – podkreślał. Ksiądz Rektor wyraził radość, że kolejną postacią, która wiąże się w ten sposób z lubelską wszechnicą, jest kard. Coccopalmerio – ceniony i zasłużony pasterz Kościoła katolickiego, człowiek oddany najwyższym wartościom, zaangażowany w upowszechnianie i roztropną reformę prawa kanonicznego. Jak czytamy w uchwale, kard. Francesco Coccopalmerio przez kierowanie pracą Papieskiej Rady Tekstów Prawnych wnosi wielki wkład w kształtowanie Kościoła jako wspólnoty, w której zbawienie dusz jest najwyższym prawem; jako kardynał i kanonista staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny; aktywnie obecny w środowisku polskich kanonistów, promuje ich dorobek naukowy w Stolicy Apostolskiej oraz w ośrodkach naukowych całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję