Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: dziękczynienie za kanonizację św. Stanisława Papczyńskiego

Lubelska wspólnota księży marianów razem z wiernymi prowadzonej przez nich parafii dziękowali Bogu za dar kanonizacji założyciela zgromadzenia o. Stanisława Papczyńskiego. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił przełożony polskiej prowincji marianów ks. Paweł Naumowicz.

[ TEMATY ]

Lublin

abp Stanisław Budzik

O. Stanisław Papczyński

Archiwum

o. Stanisław Papczyński

o. Stanisław Papczyński

W kazaniu prowincjał mówił o roli proroka w historii zbawienia. Odwołując się do czytań z III Niedzieli Adwentu, zauważył że Bóg powoływał ludzi do różnych zadań i w różnym czasie. Tak jak powołał starotestamentalnego proroka Izajasza czy Jana Chrzciciela, tak wyznaczył szczególną rolę dla o. Stanisława Papczyńskiego: szczerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Maryi. Jak zauważył kaznodzieja, przyszły święty robił to prawie dwieście lat przed oficjalnym ogłoszeniem tej tajemnicy wiary za dogmat.

Na zakończenie Eucharystii abp Budzik wyraził radość z możliwości wspólnego dziękczynienia za kanonizację św. Stanisława Papczyńskiego. - Już lat seminaryjnym żywię gorliwe nabożeństwo do o. Papczyńskiego. Byłem na jego beatyfikacji w Licheniu, niestety nie mogłem uczestniczyć w kanonizacji w Rzymie – powiedział metropolita lubelski.

Reklama

W uroczystości wzięło udział wielu gości zarówno z Lublina jak i miejsc związanych z posługą św. Stanisława Papczyńskiego. Wśród nich znaleźli się wykładowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jak i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obecni byli również proboszczowie z innych lubelskich parafii.

o. Stanisław Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. W wieku 23 lat wstąpił do zakonu pijarów gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Dał się poznać jako wybitny kaznodzieja, wykładowca retoryki i pisarz. Mając ponad 40 lat, założył pierwszy polski zakon męski – Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które dzisiaj posługuje na całym świecie. Zmarł mając 70 lat w Górze Kalwarii i tam został pochowany. Został kanonizowany 5 czerwca 2016 r. w Watykanie.

Lubelska wspólnota księży marianów składa się z kilku instytucji. Pierwszą z nich jest parafia erygowana w 1993 r. oraz powstający przy niej kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Obok świątyni istnieje dom zakonny, pełniący również funkcję konwiktu dla księży studiujących na KUL. W Lublinie marianie mają również swoje Wyższe Seminarium Duchowne a także Mariański Dom Studiów św. Cyryla i Metodego.

2016-12-11 19:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczernik Góry Kalwarii sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego

[ TEMATY ]

O. Stanisław Papczyński

MK

Kościół na Mariankach w Górze Kalwarii dekretem kard. Nycza został ustanowiony sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego. To jedyne w Polsce i na świecie sanktuarium tego świętego

- To nie przypadek, że Duch Św. ojca Stanisław przyprowadził do miejsca, które było Wieczernikiem Góry Kalwarii - Nowego Jeruzalem – mówił kard. Nycz.

Kard. Nycz, że w Górze Kalwarii przez wieki wyproszono wiele łask za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego. – To sanktuarium nie jest jemu potrzebne, ale nam, żebyśmy mogli tu przychodzić i modlić się u grobu św. Stanisława – mówił metropolita warszawski.

Kaznodzieja zaznaczył, że nauka św. o. Papczyńskiego, wielkiego czciciela Maryi, jest ciągle aktualna. – Potrzeba ciągle pogłębiania naszej religijności maryjnej – zwrócił uwagę kard. Nycz. Podkreślił, że potrzebujemy uczyć się od św. o. Papczyńskiego zawierzenia Bożej Opatrzności oraz rozeznawania różnych spraw.

Hierarcha zwrócił uwagę, że nauczanie o. Papczyńskiego jest ponadczasowe również dla możnych tego świata. Kard. Nycz przypomniał, że u o. Papczyńskiego spowiadały się rzesze wiernych. – Przychodzili do niego nie tylko prości ludzie, ale także ci, którzy potrzebowali prowadzenia, rozeznawania spraw, towarzyszenia i kierownika duchowego. Przychodzili do niego spowiadać się wielcy tego świata, zwyczajni i pokorni, wśród nich m.in. król Jan III Sobieski, biskupi, nuncjusze – wyliczał kard. Nycz, apelując: – Niech ojciec Stanisław stanie się na nowo na świeczniku prowadzenia duchowego, wstawiania się u Pana Boga za naszymi sprawami.

Zobacz zdjęcia: Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego

Kard. Nycz zwrócił również uwagę na troskę św. o. Papczyńskiego o rodziny i wychowanie dzieci. - Wiedział doskonale, co to znaczy otoczyć rodzinę skuteczną opieką pedagogiczno-wychowawczą i przypominał rodzinom, żeby nie zrzucać z siebie odpowiedzialności za wychowanie i rodzenie dzieci – mówił duchowny.

Metropolita warszawski na koniec życzył marianom, żeby gromadzili ludzi, którzy kochają Najświętszą Matkę, rodziny, a także polską młodzież, której wychowanie jest naszym zadaniem i aby w ten sposób budowali fundamenty naszej ojczyzny.

Z kolei rektor i kustosz sanktuarium, ks. Jan Rokosz MIC witając tysiące pielgrzymów, którzy przybyli, jak mówił od Podegrodzia aż do Ełku przypomniał, że Wieczernik w Górze Kalwarii został zbudowany na wzór Wieczernika z Jerozolimy, gdzie miało miejsce Zesłanie Ducha św. na Apostołów i Maryję. – To niezwykły znak od Boga, że uroczystość ku czci św. Stanisława zbiega się w tym roku z uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Dziękujemy Bogu za ten wielki dar dla mieszkańców Mazowsza oraz dla wszystkich czcicieli św. Stanisława - mówił ks. Jan Rokosz.

Podczas uroczystości rodziny i małżeństwa oraz pozostali wierni mogli otrzymać indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. o. Papczyńskiego. Przedstawiciele pięciu parafii, w tym z Ukrainy i Chin, w czasie Mszy św. uroczyście odebrali relikwie tego świętego, które przekażą swoim parafiom.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska i Agencja Rezerw Materiałowych pomogą placówkom opiekuńczym

2020-12-01 16:26

[ TEMATY ]

Caritas

Agencja Rezerw Materiałowych

ekai.pl

Środki ochrony osobistej o wartości blisko 3 mln zł przekazała Agencja Rezerw Materiałowych na potrzeby kampanii Caritas Polska #WdzięczniMedykom. Trafią one do zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej i hospicjów prowadzonych przez Caritas i zgromadzenia zakonne.

Uroczyste przekazanie wyposażenia odbyło się dziś przed siedzibą Caritas Polska w Warszawie.

Wśród przekazanych artykułów jest 600 tys. maseczek chirurgicznych, 30 tys. masek FFP2, 5 tys. masek FFP3, 10 tys. kombinezonów ochronnych, 6 tys. fartuchów i milion rękawic ochronnych.

– To podstawowe wyposażenie, ważne dla wszystkich walczących z koronawirusem. Jesteśmy wdzięczni za udział Agencji Rezerw Materiałowych w kampanii #WdzięczniMedykom, bo dzięki tej współpracy tak potrzebne środki ochrony osobistej pozwolą zabezpieczyć wielu pracowników placówek służących osobom starszym i chorym, należącym do grup ryzyka w czasie pandemii – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Agencja Rezerw Materiałowych od początku pandemii wspiera państwo polskie w zakresie dostaw asortymentu medycznego do placówek medycznych i innych podmiotów zwalczających pandemię.

- Cieszę się, że możemy pomagać również organizacjom charytatywnym, które troszczą się o najbardziej potrzebujących – powiedział Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

Dodał, że dzięki przekazanym w ciągu ostatniego tygodnia środkom ochrony osobistej, zwiększy się bezpieczeństwo podopiecznych Caritas, a także niosących im pomoc pracowników i wolontariuszy

Dzięki akcji #WdzięczniMedykom Caritas kupuje dla polskich szpitali i placówek opiekuńczych sprzęt i wyposażenie potrzebne do walki z pandemią, m.in. respiratory, łóżka i środki ochrony osobistej, takie jak kombinezony, maski, przyłbice, itp. W kampanię zaangażowało się wiele firm oraz indywidualnych darczyńców. Więcej na stronie caritas.pl/medycy.

Kampanię Caritas #WdzięczniMedykom można wesprzeć: przekazując darowiznę na stronie caritas.pl/medycy

wysyłając SMS o treści MEDYK na numer 72052 (koszt 2,46 zł); wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty MEDYK)

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą.

Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. W tym roku obchodzono 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

CZYTAJ DALEJ

Caritas rozpoczęła kolejną edycję akcji "Torba Charytatywna"

2020-12-02 12:27

[ TEMATY ]

Caritas

Torba Charytatywna

Karolina Krasowska

Diecezjalna Caritas rozpoczęła kolejną edycję akcji "Torba Charytatywna".

Torby można pobrać w biurze Caritas przy ul. Bema w Zielonej Górze, jak i w magazynie Caritas w Gorzowie przy ul. Towarowej. Torby trafiły już do niektórych urzędów, instytucji i firm, a w akcję włączyły się już także Parafialne Zespoły Caritas. Mimo pandemii, jak mówi Sylwia Grzyb z diecezjalnej Caritas, jest duży odzew.

- Cieszymy się, bo jak na ten czas jest duży odzew. Nasi diecezjanie, indywidualni darczyńcy dzwonią do nas, dopytują o torbę, przychodzą do nas i je pobierają. Pierwsze torby trafiły już do nas z powrotem z czego się bardzo cieszymy - mówi rzecznik prasowy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. 

Dodaje, że w akcję włączyli się np. harcerze i Szkoła Muzyczna z Zielonej Góry. W tym roku nasza Caritas wydrukowała 1000 toreb z czego połowa trafiła do darczyńców. 

- Wypełnione torby zostaną dostarczone przed świętami do osób, którymi na co dzień opiekuje się diecezjalna Caritas i Parafialne Zespoły Caritas. Dla tych osób jest to bardzo duża pomoc przedświąteczna, ponieważ na co dzień nie mogą sobie pozwolić na różnego rodzaju produkty, które znajdują się w tych paczkach - dodaje Grzyb.

A co powinno znaleźć się w paczkach ? - W paczkach powinna znaleźć się żywność o długim terminie ważności, taka która pozwoli przygotować tradycyjne potrawy świąteczne, słodycze, dobra kawa, herbata, miód, kosmetyki czy środki chemii gospodarczej. Produkty można też włożyć do kartonu bądź reklamówki  i przynieść do naszych placówek do Zielonej Góry lub do Gorzowa i u nas przełożyć produkty do naszej Torby Charytatywnej - mówi Sylwia Grzyb. 

Paczki można przekazywać do Caritas najpóźniej do 17 grudnia. 

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję