Reklama

Głos z Torunia

Toruń: prezentacja książki bp. Suskiego „Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach”

„Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach” to najnowsza książka biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, która zaprezentowana została w czwartek, 5 grudnia w Auli Magna Wydziału Teologicznego. Autorowi wręczono mu Księgę Pamiątkową z okazji 75. rocznicy urodzin.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Suski

Wiesław Ochotny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Laudację otwierającą uroczystość wygłosił dziekan Wydziału teologicznego UMK ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki. Dziekan wydziału przedstawił sylwetkę i dorobek naukowy bpa Suskiego oraz jego zasługi dla Kościoła powszechnego i lokalnego. - Księże Biskupie Andrzeju trudno wyrazić słowami to, co uczyniłeś dla Kościoła, diecezji, Torunia, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,biblistyki i całego świata nauki. Niech Cię Bóg prowadzi – zakończył ks. prof. Kotecki.

Następnie ks. prof. dr hab. Dariusz Zagórski, rektor toruńskiego seminarium duchownego przedstawił książkę opracowaną przez bpa Andrzeja Suskiego „Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach”. To wyjątkowe dzieło stanowi przede wszystkim pomoc dla osób zainteresowanych liturgią łacińską i księgami liturgicznymi w średniowieczu. Składa się z 1179 jednostek opisanych sakramentarzy i ich fragmentów, również tych pochodzących z ksiąg powstałych przed XIII wiekiem. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa „Adam Marszałek” w ramach serii Fontes Scrutari, której pomysłodawcą jest właśnie biskup toruński Andrzej Suski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po prezentacji książki bpa Andrzeja zaprezentowano Księgę Pamiątkową. Prezentacji dokonał ks. prof. Waldemar Chrostowski. W swoim wystąpieniu ks. prof. Chrostowski zaznaczył, że w darze wdzięczności dajemy księdzu biskupowi owoce naszych umysłów. W książce dominują dwa środowiska naukowe: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. - Ksiądz biskup uczył nas wielkiej pokory, a pokora, jak mówił Benedykt XVI, jest imieniem Boga. Dziękujemy księdzu biskupowi za tę lekcję – mówił ks. prof. Chrostowski.

Reklama

Po wręczeniu Księgi Pamiątkowej oraz kwiatów jubilatowi głos zabrali zaproszeni goście, którzy wyrażali swoje uznanie i wdzięczność za dar posługi bp. Suskiego dla Kościoła i lokalnej społeczności.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ks. dr Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, członkowie Stowarzyszenia Biblistów Polskich: ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Bogdan Poniży, ks. prof. Roman Bartnicki, którzy są redaktorami Księgi Pamiątkowej. Obecni byli także pracownicy i studenci Wydziału Teologicznego oraz zaproszeni goście.

2016-12-15 19:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Suski: wiara wyraża się przez kulturę

[ TEMATY ]

bp Andrzej Suski

Archiwum redakcji

Bp Andrzej Suski

Bp Andrzej Suski

Wiara chrześcijańska wyraża się przez kulturę, architekturę świątyń, malarstwo, wyposażenie liturgiczne, muzykę. To stanowi bogactwo przeszłości – mówił bp Andrzej Suski podczas otwarcia pierwszej ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu. W uroczystości uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści.

W sobotnie przedpołudnie w budynku Muzeum Diecezjalnego dokonano uroczystego otwarcia pierwszej wystawy pt. „Na początku było...”. Ceremonię otwarcia wystawy poprowadził dyrektor muzeum ks. Jacek Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym

2024-03-01 09:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg nie jest wszechmocnym, który narzuca człowiekowi swoje prawa, taktując go jak niewolnika, który słuchać musi praw swojego pana. Nic podobnego! Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym. Jest Nauczycielem, który uczy człowieka reguł pięknego i szczęśliwego życia. Jest Ojcem, który pokazuje swoim dzieciom drogi, które prowadzą do dobrej przyszłości, do domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia.

Ewangelia (J 2, 13-25)

CZYTAJ DALEJ

Może warto zacząć cichą rewolucję miłości dziś od siebie?

2024-03-03 06:45

[ TEMATY ]

rozważania

Bożena Sztajner/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Naród wybrany był blisko Boga, miał jakby monopol na Niego. Tak zarządził Bóg, aby przygotować ludzkość na przyjście Mesjasza. „Gdy jednak wypełnił się czas” (Ga 4, 4), ten monopol stracił rację bytu, gdyż Mesjasz przyszedł już do wszystkich, aby każdego przygarnąć do swojego miłosiernego Serca w królestwie niebieskim. Staliśmy się krewnymi. „Lecz teraz (…) w Chrystusie Jezusie staliście się bliscy dzięki Jego krwi” (Ef 2, 13). Przez chrzest i ofiarę krzyża jesteśmy dziećmi Bożymi, dziedzicami królestwa, domownikami Boga i współobywatelami świętych, a kiedy spożywany Eucharystię, Jego Krew płynie w naszych żyłach. Nie widać tego, kiedy patrzymy na siebie nawzajem i na świat wokół. Może warto zacząć cichą rewolucję miłości dziś od siebie? Może inni się zarażą i świat odnajdzie pokój w Jezusie także przez kontakt z nami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję