Reklama

Niedziela Częstochowska

Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Curie - Skłodowskiej w Częstochowie

Boże Narodzenie w piernikowej krainie po raz drugi

Rozstrzygnięcie II Piernikowego Konkurs odbyło się w naszej szkole 14 grudnia 2016 r. Tym razem w dwóch kategoriach: szopka bożonarodzeniowa i ozdoby choinkowe. Wzięło w nim udział 19 uczniów. Dwoje z nich okazało się mistrzami piernikowych wypieków: Kalina Karbownik 3TC i Joanna Mońka 3e. Główną nagrodą w II Piernikowym Konkursie był tablet multimedialny.

[ TEMATY ]

konkurs

Ks. Roman Rataj

W połowie listopada w naszej szkole został ogłoszony II Piernikowy Konkurs. Dzień przed rozstrzygnięciem uczniowie przynieśli swoje prace wraz z cała dokumentacją (receptura oraz zdjęcia z poszczególnych etapów wypiekania pierników). W środę 14 grudnia od rana w sali obsługi była otwarta wystawa piernikowych dzieł.

Dodatkowo zaprezentowanym wypiekom towarzyszyła wystawa zdjęć z ich przygotowywania i wypiekania. W pierwszej kategorii - szopka bożonarodzeniowa wzięło udział 5 uczniów, w drugiej - ozdoby choinkowe 14 uczniów.

Reklama

We czwartek wystawione prace obejrzeli nauczyciele naszej szkoły oraz rodzice uczniów, przy okazji spotkań klasowych. Wieczorem 14 grudnia komisja w składzie: mgr inż. Mariola Więciorkowska, mgr inż. Iwona Smoczyńska, mgr inż. Aleksandra Brudzińska oraz ks. Roman Rataj dokonała oceny przyniesionych prac konkursowych i nagrodziła 10 osób spośród 19, które przystąpiły do konkursu. Następnie w piątek, 16 grudnia, dyrektor naczelny zespołu szkół mgr inż. Arkadiusz Maślanka wręczył dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu. W tym roku, w przyszłym tygodniu, wszystkie uczniowskie wypieki trafią do podopiecznych fundacji osób niepełnosprawnych.

Tradycyjnie, w każdej kategorii szopka bożonarodzeniowa i ozdoby choinkowe, przyznano trzy miejsca oraz po dwa wyróżnienia.

W kategorii szopka nagrody otrzymali: 1 miejsce - Joanna Mońka 3e; 2 miejsce - Inez Gazda 2e; 3 miejsce - Martyna Michalczyszyn 1b; wyróżnienie: Mariola Zowczak 1b i Daria Kajdana 2e.

Reklama

W kategorii ozdoby choinkowe najlepszy byli: 1 miejsce - Kalina Karbownik 3TC; 2 miejsce - Katarzyna Landecka 1c; 3 miejsce - Katarzyna Adamus 3e; wyróżnienie: Karol Krysiak 1c i Arkadiusz Grecyło 3e.

Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Curie - Skłodowskiej to jedna z największych w regionie częstochowskim szkół ponadgimnazjalnych. Popularny w Częstochowie „gastronomik” kształci obecnie młodzież w 8 zawodach (m.in. cukierników). W tym także hotelarzy i kelnerów. Służą temu liczne pracowanie z nowoczesnym zapleczem technicznym. Praktyki zawodowe odbywają się w znanych i renomowanych lokalach oraz zakładach gastronomicznych (m.in. u „Michasia”). Hotelarze korzystają z lokali naszego miasta oraz północnych i południowych terenów kraju (np. w Wiśle i Kołobrzegu). Rocznie szkołę opuszcza około 200 absolwentów.

Ciekawostką jest pracownia gastronomiczna, która od poniedziałku do piątku, oferuje świeże, smaczne i różnorodne zestawy obiadowe. W tej szkolnej stołówce można także zaopatrzyć się w wyroby cukiernicze. A to wszystko za stosunkowe niewielka cenę. Pracowania tak zajmuje się również organizacją okolicznościowych przyjęć.

ZSG istnieje od 1958 roku. Początkowo jako zasadnicza szkoła gastronomiczna. Następnie w 1969 roku rozpoczęło działalność technikum gastronomiczne. Do dziś mury szkoły opuściło ponad 7 tyś. Wykwalifikowanych absolwentów.

2016-12-17 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie są obojętni na los człowieka

[ TEMATY ]

życie

konkurs

pro‑life

ks. Łukasz Romańczuk

Kadr z etiudy konkursowej przygotowanej przez uczniów z Jordanowa Śląskiego

Kadr z etiudy konkursowej przygotowanej przez uczniów z Jordanowa Śląskiego

Uczniowie klasy V "a", ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jordanowie Śląskim, zdobyli wyróżnienie za etiudę pt: "Nie bądź obojętny" w ramach XVI Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. 

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję