Reklama

Niedziela Legnicka

O lepszą komunikację w rodzinach – cykl warsztatów

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Agata Szymkowiak

Warsztaty „Jak sobie radzić, kiedy sobie nie radzę – czyli dla rodziców o tym, jak działać w trudnych sytuacjach wychowawczych” zakończyły serię zajęć z komunikacji w rodzinie, jaka odbyła się w bieżącym roku w Poradni Rodzinnej w Lubinie.

Warsztaty cieszyły się sporą popularnością i gromadziły bardzo różnych uczestników – młode małżeństwa, rodziców niemowląt, nastolatków, a nawet osoby, których dzieci są już dorosłe.

Warsztaty z komunikacji w rodzinie odbywały się na przestrzeni kilku miesięcy, od września do grudnia. Każdy temat był realizowany, jako osobne, samodzielne zajęcia. Organizacja warsztatów w tej skali (grupy liczące od 6 do 20 uczestników) i w takiej formie (zajęcia w piątek i sobotę) była możliwa dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej nr 10 w Lubinie, która zapewniła komfortowe warunki prowadzenia zajęć w swoich pomieszczeniach lekcyjnych. Wszystkie zajęcia zostały zaś sfinansowane z darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź, natomiast samo działanie Poradni jest możliwe dzięki finansowaniu jej przez Urząd Miasta Lubina i Diecezję Legnicką oraz wsparciu NSZZ Solidarność Zagłębia Miedziowego.

Centralnym punktem każdych warsztatów była część ćwiczeniowa. Uczestnicy mogli zweryfikować zdobytą wiedzę, wypełniając otrzymane karty pracy. Odgrywając scenki z życia, ćwiczyli swoje umiejętności w sytuacji, gdy nie ma szans na długie rozmyślania nad tym, jak zareagować na zachowanie czy wypowiedź dziecka. Co ważne, podczas warsztatów znalazł się również czas na dzielenie się z innymi swoimi problemami wychowawczymi czy też sposobami na ich przezwyciężenie. Taka forma oraz pozytywna, rodzinna atmosfera, jaka wytworzyła się na warsztatach spowodowało, że uczestnicy stali się dla siebie nawzajem wsparciem w stosowaniu przyswojonych na zajęciach metod i technik.

Iza, jedna z uczestniczek, tak opisuje warsztaty: - Zajęcia są bardzo pomocne. Szczególnie, że opierają się na najwyższych bożych wartościach, na miłości i szacunku do drugiego człowieka. Mnóstwo przykładów. Scenki z życia, pomagają użyć zasad i technik w konkretnych sytuacjach. Prowadzone w przystępny sposób, ciekawie i w miłej atmosferze.

Reklama

W tym właśnie duchu odbyły się w lubińskiej Poradni wszystkie cztery sesje warsztatowe: „Być rodzicem – czyli jak wychować i przetrwać”, „Jak Ci to powiedzieć – czyli komunikacja dla par z elementami dialogu”, „Rodzeństwo – jak wychować i nie zwariować” oraz „Jak sobie radzić, kiedy sobie nie radzę – czyli dla rodziców o tym, jak działać w trudnych sytuacjach wychowawczych”. Wszystkie zajęcia prowadziła Aneta Rams, współpracująca z Poradnią od początku funkcjonowania placówki, żona, mama trójki dzieci oraz absolwentka Akademii Dla Liderów Szkół Wychowania i Komunikacji w Rodzinie.

Od stycznia 2017 Poradnia wprowadzi do swojej oferty dyżury tej specjalistki z zakresu komunikacji w rodzinie, by umożliwić indywidualne konsultacje dla rodziców. Jak pokazuje praktyka, wiele problemów, z którymi zgłaszają się „klienci” placówki wynika nie z zaburzeń psychologicznych u dzieci (jak często pierwotnie oceniają ich rodzice), ale ze zwykłego braku lub niedomagań komunikacji. Stąd pomysł, by uczyć rodziców, jak mogą mówić do swoich dzieci, by te chciały ich słuchać, oraz jak mają słuchać swoich dzieci, by one chciały do nich mówić.

Odpowiadając na duże zainteresowanie warsztatami tego rodzaju, lubińska Poradnia będzie starać się o ich kontynuację i poszerzenie w przyszłym roku. W planach Poradni znajduje się także utworzenie powarsztatowej grupy wsparcia, aby rodzice, którzy chcą świadomie i mądrze wychowywać swoje dzieci mogli nawzajem wspierać się w tym ważnym, choć niełatwym procesie. Bardzo optymistycznie nastraja fakt, że coraz więcej rodziców jest świadomych, że choć ich intuicja rodzicielska jest bardzo ważna, warto wspomóc ją od strony merytorycznej, a także od strony praktycznej, ucząc się pewnych technik. Owoce takiej postawy często nie przychodzą od razu, ale kiedy już się pojawią, mogą całkowicie zmienić na lepsze funkcjonowanie całej rodziny.

2016-12-20 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuka i misje – warsztaty w Świdnicy

Niedziela świdnicka 45/2015, str. 2

[ TEMATY ]

warsztaty

V. Leńska

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

„Sztuka i misje” to myśl przewodnia warsztatów, które zorganizował Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej. Uczestniczyli w nich katecheci, animatorzy grup misyjnych i wszyscy, którym bliski jest temat misji

Nad przebiegiem spotkania czuwała pracująca w świdnickim referacie siostra Magdalena. Głównym prelegentem był ks. Tadeusz Faryś, misjonarz, który przez 12 lat pełnił posługę duszpasterską w diecezji Man na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zajmował się tam formacją katechetów, budową kościołów, opieką nad więźniami, chorymi i trędowatymi. Warsztaty rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem dyrektora Referatu Misyjnego ks. Jakuba Górskiego. Wspólna modlitwa była wprowadzeniem do dalszej części, podczas której nastąpiło spotkanie z kulturą Afrykanów i próba zrozumienia ich mentalności. Ks. Faryś podczas wykładu mówił o posłaniu misyjnym, którego istotą jest wiara zakorzeniona w Trójcy Świętej. Podkreślił, że głoszenie Chrystusa w Afryce jest nierozłączne ze zrozumieniem tamtejszej sztuki, która wyraża ich przekonania i jest bardzo głęboko związana z życiem i działalnością plemion. Misjonarz wyjaśnił, jaką rolę w poszczególnych grupach etnicznych stanowią maski. Są one kluczowym zjawiskiem religijnym i społecznym. Maska to postać w jej dynamicznym, rytualnym ujęciu. Maska to też instytucja, ponieważ pełni sakralną funkcję. Jej główną rolą jest przezwyciężenie wszelkich sił destrukcyjnych, złych duchów i pozyskanie dobrych – mówił ks. Faryś. Temat okazał się bardzo intrygujący, co owocowało wieloma pytaniami skierowanymi do prelegenta. W programie warsztatów była również prezentacja dzieł sztuki afrykańskiej, które przywiózł ksiądz misjonarz, wykonanie makijażu chrześcijańskich tancerek oraz zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy z zaangażowaniem i cierpliwością wykonywali różańce oraz bransoletki przyjaźni. Praca manualna przyniosła wszystkim wiele radości i zabawy. Ciekawy temat i miła atmosfera, która towarzyszyła zajęciom, sprawiły, że umówiono się już na następne szkolenia, podczas których będą zgłębiane tajemnice misjonarskiej pracy i życia ludzi w odmiennych kulturowo krajach.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję