Reklama

Europa

Patriarcha Cyryl przesłał orędzie z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia

Z apelem do wiernych aby „wzrastali w miłości i tworzyli dobro” zwrócił się okazji świąt Bożego Narodzenia patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Kościół Prawosławny obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia.

[ TEMATY ]

orędzie

Boże Narodzenie

prawosławie

Artur Stelmasiak

„Jakże ważne jest to, abyśmy my, chrześcijanie, nie tylko wzywali innych do zachowywania wysokich ideałów moralnych, ale abyśmy sami starali się urzeczywistniać je w swym życiu codziennym, przede wszystkim służąc bliźnim” – napisał zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Zwrócił uwagę, że w rozpoczętym obecnie roku przypada szczególny jubileusz dla Rosji – setna rocznica rewolucji, gdy „wielki, wielonarodowy kraj” został wciągnięty „w szaleństwo wojny domowej, gdy dzieci wystąpiły przeciw rodzicom a brat powstał przeciw bratu”. Te późniejsze straty i bóle, „przez które przeszedł nasz naród, wynikały pod wieloma względami ze zniszczenia tysiącletniej państwowości i z walki z religijną wiarą ludzi, co doprowadziło do głębokiego rozłamu w społeczeństwie” – przypomniał Cyryl.

Reklama

Wspominając „z drżeniem serca i ze czcią” bohaterstwo tych, którzy cierpieli wtedy za wiarę, wyraził przekonanie, że dzięki ich modlitwom Bóg nie opuścił narodu Rosji i „obdarzył go siłą do dokonania wielkich i bojowych czynów, które doprowadziły do zwycięstwa w najstraszniejszej ze wszystkich wojen, do odrodzenia kraju, do osiągnięć budzących zachwyt”.

Za cud autor przesłania uznał odrodzenie wiary oraz odbudowywanie świątyń w ostatnich latach, nazywając powstawanie nowych obiektów znakiem głębokich przemian w sercach ludzi. Zaznaczył, że „w ostatnich dziesięcioleciach było i nadal jest wiele trudności i prób, ale wszystkie one są przejściowe i dlatego nie są straszne”. Doświadczenie minionego stulecia wiele nas nauczyło i przed wieloma zjawisko powinno ostrzegać – stwierdził Cyryl. Wezwał do „nieustraszonego kroczenia drogą zbawienia, gdyż z nami jest Bóg”.

Świąteczne orędzie głowy RKP jest dostępne na stronie Patriarchatu Moskiewskiego nie tylko po rosyjsku, ale także w 15 językach krajów i jednostek terytorialnych, stanowiących – według jego oficjalnej wykładni – jego obszar kanoniczny. Są to m.in. ukraiński, litewski, łotewski, estoński, kazachski, kirgiski, tadżycki, turkmeński, a nawet jakucki, chiński, mongolski, japoński i niemiecki.

2017-01-06 19:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2014

[ TEMATY ]

orędzie

Franciszek

Ks. Waldemar Wesołowski

„Wszyscy uczniowie Pana są powołani do pielęgnowania radości ewangelizacji”. Przypomina o tym papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny, obchodzony 19 października. Dzień ten ustanowił w 1926 Pius XI.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY 19 PAŹDZIERNIKA 2014

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

2021-09-24 15:25

[ TEMATY ]

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Karolina Krasowska

Już jutro w Międzyrzeczu spotkają się mężczyźni z całej diecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany "Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii". Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję