Reklama

Europa

Patriarcha Cyryl przesłał orędzie z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia

Z apelem do wiernych aby „wzrastali w miłości i tworzyli dobro” zwrócił się okazji świąt Bożego Narodzenia patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Kościół Prawosławny obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia.

[ TEMATY ]

orędzie

Boże Narodzenie

prawosławie

Artur Stelmasiak

„Jakże ważne jest to, abyśmy my, chrześcijanie, nie tylko wzywali innych do zachowywania wysokich ideałów moralnych, ale abyśmy sami starali się urzeczywistniać je w swym życiu codziennym, przede wszystkim służąc bliźnim” – napisał zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Zwrócił uwagę, że w rozpoczętym obecnie roku przypada szczególny jubileusz dla Rosji – setna rocznica rewolucji, gdy „wielki, wielonarodowy kraj” został wciągnięty „w szaleństwo wojny domowej, gdy dzieci wystąpiły przeciw rodzicom a brat powstał przeciw bratu”. Te późniejsze straty i bóle, „przez które przeszedł nasz naród, wynikały pod wieloma względami ze zniszczenia tysiącletniej państwowości i z walki z religijną wiarą ludzi, co doprowadziło do głębokiego rozłamu w społeczeństwie” – przypomniał Cyryl.

Wspominając „z drżeniem serca i ze czcią” bohaterstwo tych, którzy cierpieli wtedy za wiarę, wyraził przekonanie, że dzięki ich modlitwom Bóg nie opuścił narodu Rosji i „obdarzył go siłą do dokonania wielkich i bojowych czynów, które doprowadziły do zwycięstwa w najstraszniejszej ze wszystkich wojen, do odrodzenia kraju, do osiągnięć budzących zachwyt”.

Reklama

Za cud autor przesłania uznał odrodzenie wiary oraz odbudowywanie świątyń w ostatnich latach, nazywając powstawanie nowych obiektów znakiem głębokich przemian w sercach ludzi. Zaznaczył, że „w ostatnich dziesięcioleciach było i nadal jest wiele trudności i prób, ale wszystkie one są przejściowe i dlatego nie są straszne”. Doświadczenie minionego stulecia wiele nas nauczyło i przed wieloma zjawisko powinno ostrzegać – stwierdził Cyryl. Wezwał do „nieustraszonego kroczenia drogą zbawienia, gdyż z nami jest Bóg”.

Świąteczne orędzie głowy RKP jest dostępne na stronie Patriarchatu Moskiewskiego nie tylko po rosyjsku, ale także w 15 językach krajów i jednostek terytorialnych, stanowiących – według jego oficjalnej wykładni – jego obszar kanoniczny. Są to m.in. ukraiński, litewski, łotewski, estoński, kazachski, kirgiski, tadżycki, turkmeński, a nawet jakucki, chiński, mongolski, japoński i niemiecki.

2017-01-06 19:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: Rodzina jest prawdziwą szkołą miłości

Rodzina to piękne i naturalne środowisko, gdzie ludzie kroczą do zbawienia, gdzie się uświęcają, to środowisko, gdzie następuje międzypokoleniowy przekaz wiary - powiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach na Niedzielę Świętej Rodziny.

Niedziela Świętej Rodziny, jak pokreślił bp Śmigiel, jest zaproszeniem do modlitwy o świętość małżeństw i rodzin. W tym dniu podczas Mszy świętych małżonkowie odnawiają przyrzeczenia małżeńskie.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję