Reklama

Polska

Diecezja toruńska: Orszaki Trzech Króli zgromadziły tysiące wiernych

Tysiące wiernych wyszło na ulice miast diecezji toruńskiej, by świętować uroczystość Objawienia Pańskiego. W samym Toruniu w orszaku uczestniczyło kilka tysięcy osób. Orszaki odbyły się także w Brodnicy, Chełmnie, Chełmży, Działdowie, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Hartowcu, Jabłonowie Pomorskim, Lubawie, Łubiance i Nowym Mieście Lubawskim.

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Małgorzata Cichoń

Główny Orszak odbył się w Toruniu. Aby pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi razem w wiernymi w orszaku wyruszyli biskup toruński Andrzej Suski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Mimo kilkunastostopniowego mrozu w Orszaku wzięły udział tłumy mieszkańców Torunia, którzy przybyli z koronami na głowach oraz przebrani za aniołów i pasterzy oraz króli.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.30 formowaniem orszaków poszczególnych króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara w trzech miejscach. Orszaki królewskie wyruszyły z Bulwaru Filadelfijskiego, Placu Rapackiego i Placu Teatralnego.

O godz. 15 pod pomnikiem Kopernika Trzech Mędrców oraz wszystkich zgromadzonych powitali bp Andrzej Suski i prezydent Torunia Michał Zaleski w towarzystwie Archanioła Gabriela. - To wielki dzień dla każdego z nas. Przychodzimy, by oddać pokłon Panu, który jest źródłem pokoju i naszej radości – mówił bp Suski.

Reklama

Następnie barwny orszak, przy akompaniamencie orkiestr dętych oraz wśród rozśpiewanych chórów anielskich, przemaszerował od Starego Rynku na Rynek Nowomiejski, gdzie Królowie złożyli dary Dziecięciu, a dzieci przedstawiły jasełka.

Na zakończenie odbył się koncert Kamila Bednarka.

2017-01-06 19:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pójdźmy wszyscy do stajenki!

Ulicami Warszawy przejdzie najstarszy i największy w Polsce Orszak Trzech Króli. Uczestnicy, jak Mędrcy, poszukują Chrystusa

W stolicy 6 stycznia organizowane są już dwa Orszaki Trzech Króli. Centralny wyruszy w samo południe z pl. Zamkowego, a drugi przejdzie osiedlowymi ulicami po prawej stronie Wisły.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję