Reklama

Z wizytą w parafii

W oczekiwaniu na konsekrację parafialnej świątyni

Na obrzeżach Ciechanowa piękną bryłą rysuje się kościół stosunkowo młodej, bo niespełna 14-letniej ciechanowskiej parafii św. Franciszka z Asyżu. 20 marca właśnie w tejże parafii bp Roman Marcinkowski odbył wizytację kanoniczną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie

Patron parafii: św. Franciszek z Asyżu
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu
Dekanat: ciechanowski wschodni
Miejscowości: Ciechanów, Pomorze, Władysławowo, Chrzanowo, Chrzanówek
Proboszcz: ks. kan. Jan Dzieniszewski
Wikariusze: ks. mgr Jan Żółtowski, ks. mgr Marek Grzeszczak
Zamieszkali na terenie parafii: ks. mgr Józef Żbikowski, ks. Roman Jackowski
W parafii działają: ministranci, schola dziecięca, Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół, Koła Różańcowe, Poradnictwo Rodzinne, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Młodzieżowy Zespół Muzyczny „RUAH”
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna, Zawodowa Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 10.30, 15.00 i 18.00 w kaplicy DPS „Kombatant”

Charakterystyka parafii

Parafia św. Franciszka istnieje od niedawna, bo tak można powiedzieć o kilkunastoletniej historii ciechanowskiej parafii. Ale mimo niedługiego okresu jej bytowania wiele dobrego w niej się wydarzyło. O tych wszystkich działaniach i osiągnięciach zarówno materialnych, jak i duszpasterskich opowiedział w swoim sprawozdaniu podczas Mszy św. ingresowej jej proboszcz ks. kan. Jan Dzieniszewski.
Parafia św. Franciszka została erygowana 15 października 1990 r. Od tego znaczącego momentu w historii ciechanowskiej parafii zaczęło się gromadzenie i pozyskiwanie wszelkich środków materialnych potrzebnych pod budowę nowej świątyni i plebanii. 3 lata później ówczesny pasterz diecezji płockiej bp Zygmunt Kamiński, przybywając z pierwszą wizytacją biskupią, dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła i plebanii. Podczas następnej wizytacji odwiedzający ją wtedy bp Roman Marcinkowski zastał funkcjonującą nową plebanię, zaś budowa świątyni była już na etapie bardzo zaawansowanym. „Obecnie trwają prace związane z aranżacją wnętrza kościoła, następnie zostanie uporządkowane otoczenie świątyni. Prace te zmierzają do uroczystości konsekracji, która odbędzie się 25 września” - mówił Ksiądz Proboszcz.

Duszpasterstwo

Jak w każdej parafii na Kościół składają się nie tylko świątynia, plebania, ale przede wszystkim, kapłani, parafianie, oraz wspólnoty, stowarzyszenia czy ruchy działające na jej terenie. Jak wspomniał Ksiądz Proboszcz, w parafii codziennie odprawiana jest Msza św., podczas której posługą w konfesjonale służy kapłan, aby wierni zawsze mogli skorzystać z sakramentu pojednania z Bogiem. Takiemu celowi służą również rekolekcje adwentowe i wielkopostne, w których udział parafian w ostatnich latach znacznie wzrósł. Podsumowując uczestnictwo parafian w Eucharystiach, Ksiądz Proboszcz powiedział, że w niedzielnych Mszach św. średnio uczestniczy ok. 30% ogółu wiernych parafii. Według danych z listopada ub.r. uczestniczyło w nich 3250 osób, a do Komunii św. przystąpiło 830 wiernych.
„Pięknie w parafii przebiegają nabożeństwa paraliturgiczne, tj. Droga Krzyżowa, nabożeństwo majowe i różańcowe. Ponadto raz w miesiącu odprawiane jest nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej, nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Apel Jasnogórski w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny, zaś Koło Różańca Świętego codziennie w naszej świątyni odmawia Różaniec” - mówił ks. Jan Dzieniszewski. Zarówno dorośli, jak i młodzież czy dzieci objęte są nauczaniem niedzielnym, które realizowane jest na oddzielnych Mszach św., a dzieci szkolne objęte są nauczaniem katechetycznym w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, które prowadzą księża oraz katecheci świeccy.
Wspominając o sprawach, które radują duszpasterzy, Ksiądz Proboszcz wspomniał również te, które często spędzają im sen z powiek. A do takich problemów zalicza zaobserwowane w ostatnich latach coraz gorsze zachowanie pewnych grup dzieci i młodzieży, co związane jest z kryzysem niektórych rodzin. Rodziny te, niestety, często opierają się na związkach niesakramentalnych.
Dzięki aktywnemu zaangażowaniu wiernych w parafii duszpasterzom łatwiej dociera się do wielu osób poprzez działanie różnych grup parafialnych. W oprawę liturgii czynnie włącza się koło ministranckie, działające od 11 lat i liczące 45 ministrantów. Na cotygodniowych spotkaniach omawiane są sprawy bieżące i formacyjne. „Zbudowanie nowego kościoła stawia przed nami nowe wyzwania i obowiązki” - mówił przedstawiciel ministrantów.
W upiększeniu oprawy liturgicznej zarówno śpiewem, jak i muzyką służą schola dziecięca i zespół młodzieżowy „RUAH”. Dzieci ze scholki bardzo chętnie uczą się nowych pieśni i piosenek religijnych, a na cotygodniowych spotkaniach doskonalą swój warsztat muzyczny. Zespół „RUAH” stanowią trzy sekcje: wokalna, instrumentalna i teatralna. Zespół prowadzi także działalność społeczną. Z inicjatywy tej grupy powstał przy Urzędzie Miasta Klub Młodzieży Pozytywnej „Pozytyw”, której celem jest propagowanie pozytywnych, chrześcijańskich wartości wśród młodych ludzi.
W parafii działa również oaza młodzieżowa, a także oaza rodzin, którą tworzą dwa kręgi. Do pierwszego należy 6 rodzin, a do drugiego 4. Spotkania w kręgach, podczas których małżonkowie dzielą się Słowem Bożym i uczą trudnej szkoły życia, odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem u innej rodziny. Z racji patrona w parafii działa Franciszkański Zakon Świeckich, Koła Różańcowe (6), które modlitwą wypraszają łaski w różnych intencjach, uczestniczą także w wielu pielgrzymkach. Następną aktywnie działającą grupą jest Akcja Katolicka, w parafii działa również Poradnictwo Rodzinne i Duchowa Adopcja. Z kolei redakcja gazety Credo opisuje życie parafii oraz zamieszcza wiele artykułów formacyjnych. Pracę duszpasterską wspomagają swoją posługą także katecheci.

Wizyta Księdza Biskupa

Spotkanie Biskupa Romana z wiernymi ciechanowskiej parafii św. Franciszka rozpoczęło się o godz. 10.00 wspólną modlitwą podczas Mszy św. ingresowej. W trakcie tej uroczystej Eucharystii Ksiądz Biskup wygłosił homilię do licznie zgromadzonych wiernych.
W homilii Biskup Roman, zwracając się do młodzieży, powiedział m.in.: „Dziś przyszła chwila, byście podjęli publiczną decyzję, wybierając określoną drogę życia. Stajecie się na niej świadkami Boga, ludźmi wierzącymi. Do tej pory rodzice umacniali was, starali się was wyposażyć. Przychodzi jednak czas, kiedy człowiek zaczyna żyć na własne konto. Nie może być tak, że człowiek całe życie żyje na cudze konto. Poprzez sakrament bierzmowania otwieracie własne konto wiary”.
Następnie Ksiądz Biskup udzielił oczekującej młodzieży gimnazjalnej sakramentu bierzmowania, a na zakończenie Eucharystii młodzież w formie modlitwy podziękowała za przyjęty sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.
Kierując jeszcze kilka słów do zgromadzonych wiernych, Biskup Roman powiedział: „Pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przygotowali młodzież do sakramentu bierzmowania, rodzicom, katechetom, wychowawcom, nauczycielom; zespołowi „RUAH”, za to, że jest tu obecny dzisiaj i swoim śpiewem tworzy klimat do głębszego, lepszego przeżywania tej uroczystości” - powiedział Ksiądz Biskup.
Kolejne spotkanie odbyło się o godz. 14.00 w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, w którym to bp Roman Marcinkowski spotkał się z jego mieszkańcami i pracownikami. Powitanie miało charakter iście staropolski, gdyż nie obyło się bez wiązanki kwiatów, chleba i serdecznych słów powitania. Dostojnego Gościa powitała dyrektor Ewa Chuchulska oraz przedstawiciele mieszkańców, na twarzach których widać było ogromne wzruszenie.
Po powitaniu Ksiądz Biskup wraz z przybyłymi kapłanami udał się do kaplicy DPS, w której została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Biskup Marcinkowski, zwracając się do zebranych, mówił o tym, że człowiek niezależnie od wieku jest ważny i potrzebny. Nie można komuś mówić, że jeśli osiągnął już sędziwy wiek, jest niepotrzebny. Ale także ci, którzy są już w takim okresie nie mogą bezczynnie siedzieć i czekać na kres swojego życia. W takim wieku można realizować inne, jakże pożyteczne cele. „Niezależnie od wieku ciągle się uczymy. Najpierw uczyliśmy się chodzić, mówić, uczyliśmy się pisać, być koleżankami, kolegami, sąsiadami, przyjaciółmi… Teraz przyszedł taki moment w waszym życiu, moim, że trzeba uczyć się być emerytem. Teraz nie jesteśmy już tak sprawni jak dawniej. Ale możemy robić inne rzeczy, dzięki którym nie będziemy się czuć bezużyteczni, niepotrzebni…” - mówił do zgromadzonych Ksiądz Biskup.
Ostatnim, jednak nie mniej ważnym punktem wizyty biskupiej było spotkanie z grupami, które miało miejsce w świątyni. Lecz zanim to nastąpiło, słowa podziękowania za wizytę Pasterza wyraził proboszcz ks. kan. Jan Dzieniszewski, prosząc jednocześnie, by Ksiądz Biskup poświęcił nową drogę krzyżową, ufundowaną przez wiele życzliwych osób. Autorem stacji drogi krzyżowej jest Zygmunt Szczepankowski. Bardzo proszę o poświęcenie nowej drogi krzyżowej, która będzie pomagała nam rozważać tajemnice Męki Pańskiej, ale też i nasze zbawienia” - mówił ks. Dzieniszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję