Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzeum Matki Teresy Kierocińskiej już otwarte

[ TEMATY ]

muzeum

Zofia Białas

Muzeum matki Kierocińskiej w Sosnowcu

 Muzeum matki Kierocińskiej w Sosnowcu

Tworzące się Muzeum Domu Macierzystego w Sosnowcu odwiedziliśmy po raz pierwszy na początku marca 2016 roku. Dowieźliśmy wówczas sprzęty z rodzinnego domu Matki Teresy w Wieluniu… Usłyszeliśmy wtedy od siostry Bogdany Batog, że dwa lata temu Muzeum było jeszcze marzeniem. W marcu 2016 roku już imponowało rozmachem i ilością zgromadzonych eksponatów - pamiątek po Matce Teresie, czcigodnej słudze Bożej.

Muzeum składa się z kilku pomieszczeń. Są to: Izba wieluńska, izba krakowska, w zamyśle jeszcze Izba sieradzka. Izba wieluńska upamiętnia najwcześniejsze lata życia Janiny Kierocińskiej i stary Wieluń z repliką krzyża Kierocińskich, izba krakowska (aula pełniąca rolę sali multimedialnej, z fotografiami z Czernej i Krakowa, obrazująca czas dojrzewania do stanu zakonnego i informację, że w tym pomieszczeniu Matka Teresa odeszła do wieczności 12 lipca 1946 roku). Inne pomieszczenia to sala lekcyjna z licznymi portretami wychowanków, zrekonstruowana pracownia hafciarsko – krawiecka z dwoma oryginalnymi ornatami i sztandarem, osobiście wykonanymi przez Matkę Teresę, izba poświęcona działalności charytatywnej Zgromadzenia, w tym fotoplansze ukazujące ludzi (także pochodzenia żydowskiego), którzy doświadczyli tu ofiarnej pomocy, zwłaszcza w czasie okupacji hitlerowskiej, z fotografią dyplomu i medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” i autentyczną skrytką, w której w czasie wojny ukrywali się „zagrożeni”, cela zakonna Matki Teresy ( łóżko, szafa, sekretarzyk, habity, modlitewniki, zapiski wydatków, robótki…), sala plansz przedstawiających historię życia kandydatki na ołtarze (tą samą wystawę zakupiło Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 2015 roku z okazji 130.rocznicy urodzin Matki Teresy i jubileuszu 500. lat kościoła św. Barbary).

Reklama

Muzeum Matki Teresy odwiedziliśmy ponownie 14 stycznia 2017 roku, tydzień po uroczystym otwarciu i poświęceniu przez bp. Grzegorza Kaszaka, ordynariusza diecezji sosnowieckiej, które miało miejsce 31 grudnia 2016 roku. Była to druga część uroczystości związanych z otwarciem Muzeum. Tym razem zaproszeni byli członkowie rodziny, świadkowie życia matki Teresy, członkowie Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Janiny Kierocińskiej wraz z księdzem proboszczem Jarosławem Boralem oraz sponsorzy i dobrodzieje klasztoru.

Muzeum od marca 2016 roku przybyła kawiarenka, zakrystia (w niej ornaty i paramenty haftowane przez Matkę Teresę i siostry oraz oryginalne okienko, niegdyś służące do spowiedzi), recepcja, w której na czołowym miejscu widnieją portrety Założycieli Zgromadzenia – sługi Bożego Ojca Anzelma Gądka (1884 – 1969) i Czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej (1885 – 1946)

W programie uroczystości przewidziano Mszę św. z modlitwą w intencji beatyfikacji, indywidualną modlitwę przy sarkofagu czcigodnej Sługi Bożej, Matki Teresy, projekcję pierwszego filmu dokumentalno – fabularnego poświęconego Matce Teresie „Ona nigdy nie była sama…” ( w postać Matki Teresy wcieliła się aktorka śląska Barbara Lubosz), zwiedzanie indywidualne Muzeum i agapę, w czasie, której siostry uhonorowały wszystkich, dzięki pomocy, których Zgromadzenie się rozwija i otwarte zostało Muzeum.

Zofia Białas

Muzeum matki Kierocińskiej w Sosnowcu

 Muzeum matki Kierocińskiej w Sosnowcu

Reklama

Eucharystię sprawowali ks. Tomasz Zmarzły, redaktor naczelny Niedzieli Sosnowieckiej i ks. kanonik Jarosław Boral, proboszcz parafii św. Barbary w Wieluniu. W homilii ks. Tomasz mówił o Domu Macierzystym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, jako o miejscu gdzie miłość przekładała się na miłosierdzie. Bo czymże, pytał, jest miłość bez czynienia miłosierdzia? Idealnie ze słowami księdza Tomasza zgrał się zacytowany wiersz ks. Jana Twardowskiego poświęcony dzieciom „kochanym inaczej” oraz słowa ojca św. Franciszka, by młodzi opuścili kanapy, założyli buty i czynili miłosierdzie. Miłosierdzie to miłość, która działa, dokończył. Kaznodzieja

Wszystkich, którym bliska jest postać Matki Teresy Janiny Kierocińskiej, Czcigodnej Sługi Bożej, wielunianki, o której beatyfikację modlimy się w parafii św. Barbary każdego dwunastego dnia miesiąca ( tak było i w styczniu 2017 roku), zachęcamy do zwiedzania Muzeum, poprzez Izbę wieluńską, promującego Wieluń nie tylko na Śląsku.

2017-01-16 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: pokój Jana Pawła II z Polikliniki Gemelli na papieskiej wystawie

[ TEMATY ]

muzeum

Wojciech Mścichowski

Oryginalne wyposażenie pokoju Jana Pawła II z Polikliniki Gemelli w Rzymie znalazło się na wystawie zorganizowanej przez papieskie Muzeum w Wadowicach. Nowa eskpozycja pt. „Cierpienie ma sens”, na której zaprezentowano m.in. łóżko, komplet szpitalnej pościeli czy szafkę na leki z włoskiej kliniki, powstała w salce Domu Katolickiego przy bazylice w Wadowicach, kilka kroków od Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystawę uzupełniają zdjęcia z pobytu papieża w klinice Gemelii.

W przeszklonej sali w auli domu parafialnego, który dla celów wystawy został wynajęty przez papieskie Muzeum, odtworzono wiernie wyposażenie papieskiego pokoju szpitalnego. Wśród oryginalnych przedmiotów pozyskanych z Polikliniki Gemelli znajdują się: łóżko, materac, bielizna pościelowa z logiem włoskiej polikliniki, szafka nocna i komplet krzeseł oraz szklana szafka na leki. Ekspozycję przygotowali i zaaranżowali Barbara i Jarosław Kłaput – projektanci całego papieskiego Muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję