Reklama

Świat

Metropolita Hilarion o współpracy prawosławnych z katolikami: "Mamy bardzo konstuktywne stosunki"

Łączą nas bardzo konstruktywne stosunki – powiedział w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR metropolita wołokołamski Hilarion, zapytany o stan dialogu prawosławnych z katolikami. Hierarcha ten stoi na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, zajmującego się m.in. kontaktami z innymi wyznaniami i Kościołami.

[ TEMATY ]

ekumenizm

prawosławie

metropolita Hilarion

LordByron2004/pl.wikipedia.org

Słowa metropolity dotyczyły całości wysiłków ostatnich lat, w ciągu których spotkał się on sześciokrotnie z papieżem Franciszkiem - po raz ostatni, jak dotychczas, 16 grudnia ub.r., z okazji 80. urodzin Ojca Świętego. Znacznie częściej, właściwie regularnie, Hilarion rozmawiał z kard. Kurtem Kochem, kierującym Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Zaznaczył, że jego rozmowy z papieżem, który jest "osobistością bardzo pokorną" i "zawsze bardzo dobrze poinformowaną", nie były trudne. "Zauważyłem to już podczas pierwszego spotkania z nim, wkrótce po jego intronizacji" - dodał rosyjski władyka prawosławny.

Wskazał nie tylko na pozytywny wydźwięk obecnych kontaktów między obu wyznaniami, ale też na potrzebę jeszcze większej współpracy. Podkreślił, że orędzie chrześcijańskie w coraz bardziej sekularyzującej się Europie "może stać się jeszcze silniejsze, jeśli Kościoły będą mówiły razem jednym głosem". „Zbyt często robimy pewne rzeczy osobno: np. papież ogłasza jakieś przesłanie i patriarcha mówi ze swojej strony dokładnie to samo, ale nie czynią tego razem” – dodał Przewodniczący OWCS.

Jego zdaniem starania zwierzchników duchowych miałyby większy wpływ na ludzi, gdyby w miarę możliwości dokonywano ich wspólnie, jak to miało miejsce w przypadku dokumentu podpisanego przez Franciszka i Cyryla na Kubie 12 lutego ub. roku. Hilarion zwrócił uwagę, że obaj zwierzchnicy kościelni nie powiedzieli tam nic nowego ani rewolucyjnego, niczego, czego nie mówiliby wcześniej, "ale ważne było to, że byli razem". Jednocześnie zaznaczył, że - jak na razie - nie jest przewidziane nowe spotkanie Franciszka i Cyryla ani podróż papieża do Rosji.

2017-01-18 18:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: patriarcha Cyryl broni sowieckiej przeszłości kraju

[ TEMATY ]

prawosławie

Rosja

WIKIPEDIA

Do trzeźwej oceny sowieckiego okresu dziejów Rosji wezwał patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. „Aby kochać swą ojczyznę, nie należy usuwać z pamięci historycznej żadnego z okresów historycznych, ale trzeba odbierać go zdroworozsądkowo i z niezakłóconym poczuciem moralnym, a wówczas prawda zostanie oddzielona od kłamstwa, a dobro od zła” – oświadczył zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Wypowiedział się on również przeciw „poddawaniu w wątpliwość” osiągnięć przywódcy państwowego, „nawet jeśli naznaczyły je zbrodnie”. Nie wymieniając z nazwiska, o kogo chodzi, mówca zaznaczył, że przywódca ów „unowocześnił kraj, stworzył przemysł, naukę i potęgę obronną”.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję