Reklama

Polska

Kraków: obrazek z ingresu abp Jędraszewskiego z wizerunkiem Matki Bożej Jaworzyńskiej

Anna Liscar z Zakopanego namalowała wizerunek Matki Boskiej Jaworzyńskiej, który znajdzie się na obrazku ingresowym nowego metropolity krakowskiego. To nie jest jej pierwsza praca artystki dla abp. Jędraszewskiego.

[ TEMATY ]

ingres

abp Marek Jędraszewski

Marian Sztajner/Niedziela

Do malarstwa ciągnęło ją od zawsze, ale na dobre przygodę z nim zaczęła już po polonistyce i w czasie pracy w Muzeum Tatrzańskim. - Miałam możliwość zaglądania w różne muzealne zakamarki i podziwiałam kolekcję dawnego i współczesnego malarstwa na szkle, zgromadzonego w muzeum - wspomina Anna Liscar.

Od wielu lat artystka bierze też udział w wystawach malarstwa na szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Kaplicy Witkiewiczowskiej na Jaszczurówce. Wystawę jak i uroczysty wernisaż organizują klerycy ze zgromadzenia księży marianów. To właśnie oni zaprosili panią Annę, aby zechciała pokazać tam swoje prace. Artyści, przekazując tam cząstkę swojej twórczości, zdają sobie sprawę, że może ona do nich nie wrócić. Prace można zakupić.

Reklama

- Pamiętam, że zadzwonili do mnie bracia klerycy, bardzo sympatyczni młodzi ludzie, wkładający wiele serca, aby wszystko dobrze wypadło w ramach organizowanej wystawy. Powiedzieli, że moimi pracami zainteresował się jeden z biskupów. Jak się później okazało chodziło właśnie o abp. Marka Jędraszewskiego - wspomina. Potem hierarcha zaprosił panią Annę do współpracy. - Ksiądz arcybiskup nie składa mi jakiś szczególnych zamówień na te obrazki. Raczej mam wolną rękę - opowiada A. Liscar.

Gotowy obraz trzeba dostarczyć do arcybiskupa i wcale nie chodzi o oryginał, ale o elektroniczną kopię, która będzie mogła iść do druku. - Proszę pamiętać, że to jest szkło, które odbija światło. Trzeba dużej precyzji i odpowiedniego sprzętu, aby zrobić właściwe ujęcie. Dlatego zawsze proszę o to pana Wojasa z zakładu fotograficznego przy ul. Kościuszki. Jest w tym nieoceniony - mówi pani Anna.

W zakopiańskim domu pani Ani przy Nowotarskiej gościł sam abp Marek Jędraszewski, który chętnie odwiedza Zakopane podczas niemal każdych wakacji. - Rozmów o kulturze i sztuce nie było końca. Poruszyliśmy m.in. temat przepięknych mozaik w Centrum Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach - wspomina A. Liscar.

Reklama

Choć hierarcha nie sugeruje dokładnie co ma się znaleźć na obrazkach przed niego wydawanych, to zdarzyło się kilka razy, że poprosił zakopiańską artystkę o wykonanie konkretnej pracy, bardziej osobistej, np. postaci św. Marka, swojego patrona. - Najciężej było chyba z lwem, atrybutem św. Marka - wspomina z radością pani Ania. A i z obrazkiem na krakowski ingres także nie było tak łatwo. - Powstał rok temu. Pamiętam, że było kilka wersji Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Trudność polegała na tym, że jest to rzeźba, a ją ciężko przenieść na szkło - przyznaje artystka.

O związkach z Podhalem i Tatrami abp Jędraszewski mówił już w czasie spotkania z dziennikarzami w krakowskiej kurii. Nowy metropolita krakowski bardzo chętnie w niemal każde wakacje, na kilka dni, zatrzymywał się u sióstr urszulanek na Jaszczurówce. - Abp Jędraszewski szukał jak każdy inny, pełnego wypoczynku, wyciszenia, które w miarę naszych skromnych możliwości, staramy się zapewnić - mówi s. Małgorzata, przełożona zakopiańskich urszulanek. - Wiem, że księdzu arcybiskupowi bardzo dobrze pisało się na Jaszczurówce wiele tekstów - dopowiada pani Anna.

2017-01-28 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z życzeniami u Arcybiskupa

[ TEMATY ]

życzenia

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Podczas dnia otwartego do kurii krakowskiej zawitało wiele osób, które chciały złożyć świąteczne życzenia abp. Markowi Jędraszewskiemu. Wśród nich była barwna delegacja z Zielonek.

Delegacja z gminy Zielonki przybyła w strojach krakowskich. Jej najmłodszy członek miał 3 lata, najstarszy 80 lat. Na czele delegacji przybył Wójt Gminy Zielonki Bogusław Król, Sołtys Zielonek Władysław Orzechowski oraz Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zielonkach Kinga Dziedzic wraz z pracownikami i przedszkolakami. W słowach przywitania delegaci przypomnieli, że ich parafię w Zielonkach wielokrotnie wizytował kard. Karol Wojtyła, a ostatni raz był u nich pół roku przed konklawe.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję