Reklama

Głos z Torunia

Bp Szamocki: Cisi - to mocarze zmieniający świat poprzez miłość i pokorę

Cisi - to mocarze zmieniający świat poprzez miłość i pokorę – podkreślił bp Józef Szamocki. Z okazji 64–tego Światowego Dnia Chorych na Trąd w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze modlono się w intencji trędowatych i tych którzy im pomagają. W tym roku liturgii przewodniczył bp pomocniczy diecezji toruńskiej.

[ TEMATY ]

chorzy

Toruń

bp Józef Szamocki

Marian Sztajner/Niedziela

Bp. Józef Szamocki

Bp. Józef Szamocki

W homilii powiedział on, że żyć duchem Błogosławieństw to żyć życiem Jezusa Chrystusa. Takich ludzi potrzebuje współczesny świat – podkreślił bp Szamocki. Zwrócił uwagę, że cisi o których słyszymy w kazaniu na górze nie są niemi. Oni podobnie jak św. Teresa z Lisieux, bł. Matka Lament, czy wielcy święci związani z trędowatymi jak o. Damian czy o. Jan Beyzym SJ - mocą łaski ukrytej w ich życiu zmieniają świat.

Przyznał,. że podlegają oni tym samy pokusom co reszta ludzi jednak zwyciężają dzięki zawierzeniu całego swojego życia Bogu. – Pomimo hałasu tego świata potrafią oni usłyszeć w swoim sercu i w swoim sumieniu głos Pana i za nim pójść – powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że wewnętrzny pokój jest owocem modlitwy i zjednoczenia z Bogiem – Błogosławieni wprowadzający pokój to ci, którzy nie mają ani środków, ani chęci by samodzielnie dochodzić sprawiedliwości bo w Panu a nie w rydwanach pieniądzach czy władzy pokładają swoją nadzieję. – To mocarze, którzy naprawdę zmieniają świat na drodze osobistego nawracania się . Ich cichością jest pokora a świętość po prostu miłością – stwierdził bp Szamocki.

Przekonywał, że tym co jest w stanie zmienić oblicze świata to modlitwa i cierpienie przyjęte w duchu wiary i miłości. - Cisi w tajemnicy cierpienia i kontemplacji, adoracji Boga ratują świat. Nie cechuje ich nienawiść lecz miłość, nie przemoc ale męczeństwo. Gromadzą się we wspólnotach by zmienić świat - nie przeciw komuś, nie jak ludzie rewolucji lecz dla kogoś – zauważył. Podkreślił, że najważniejsze jest świadectwo miłości, służby i oddania bez reszty. Takich ludzi potrzebuje Kościół i nasza Ojczyzna. Wierzymy, że żyją oni pośród nas – wyraził nadzieję hierarcha.

Podziękował również tym którzy na co dzień pomagają chorym na trąd. – Pomimo cierpienia i tragedii kalectwa ci ludzie są szczęśliwi ponieważ spotkali w swoim życiu miłość i chcą dzielić się nią z innymi – zauważył bp Szamocki

Reklama

Po liturgii w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbyło się spotkanie przygotowane przez Sekretariat Misyjny Jeevodaya w trakcie którego można było bliżej poznać skutki trądu oraz działanie ośrodka dla trędowatych, gdzie od wielu lat służy chorym dr Helena Pyz.

Rocznie notuje się około 250 tys. nowych przypadków zachorowań na trąd.80 proc wszystkich chorych to mieszkańcy Indii.

2017-01-29 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do chorych: Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

chorzy

Ks. Mariusz Frukacz

„Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem”- mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel” oraz chorzy i cierpiący.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję