Reklama

Polska

Warszawa: Laur SDP dla ks. inf. Ireneusza Skubisia

Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 2016 rok - wyraz "najwyższego uznania dziennikarzy - dla dziennikarzy, dla autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu", otrzymał 31 stycznia ks. infułat Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny Katolickiego Tygodnika "Niedziela".

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na statuetce, wręczonej ks. Skubisiowi widnieje znamienny napis: "Kapłanowi i Polakowi wielkiego sumienia". Nagrodę przekazał prezes SDP red. Krzysztof Skowroński.

Wojciech Reszczyński w swej laudacji podkreślił, że największą zasługą ks. Ireneusza Skubisia jest odtworzenie w 1981 r. Katolickiego Tygodnika "Niedziela", który "pracowicie rozwijał" a dziś jest jego honorowym redaktorem naczelnym - wciąż aktywnym jako dziennikarz i publicysta, komentator życia religijnego, politycznego i społecznego Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sam Laureat zabierając głos przypomniał słowa jakie skierował do niego jako młodego kapłana kard. Stefan Wyszyński, na krótko przed śmiercią: "Życzę Ci wierności!" Ks. Skubiś zapewnił, że jego największym staraniem od tego czasu jest zachowanie wierności Bogu i Matce Bożej. Wyjaśnił, że "wierność jest też najpiękniejszym znakiem Tygodnika Niedziela". Wyznał, że kwestię wierności zawsze stawiał na pierwszym miejscu, a teraz to kontynuuje jego następczyni na stanowisku redaktora naczelnego - Lidia Dudkiewicz.

"Myślę, że Matka Boża pilnuje nas do tej chwili i pilnuje naszej wierności" - dodał.

Ks. Skubiś powiedział, że spotykając się z dziennikarzami zawsze powtarza im słowa Jana Pawła II wypowiedziane na samym początku pontyfikatu: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!", oraz że dodaje przy tym: "Otwierajcie drzwi Chrystusowi, gdyż jest to jedyny ratunek dla świata".

Ksiądz Infułat poinformował, że od czerwca ub. r. uczestniczy w tworzeniu nowego międzynarodowego ruchu: "Europa Christi", który - jak podkreślił - będzie "szedł od Jasnej Góry aż do Gibraltaru". W Gibraltarze znajduje się bowiem figura Matki Bożej, która została ustanowiona tam po zwycięstwie nad muzułmanami i ogłoszona patronką Europy. Rekoronował ją Jan Paweł II w 1979 r.

"Dzisiaj gdy widzimy co się dzieje z Europą, z Islamem w Europie i z kościołami zamienianymi na meczety, musimy wiedzieć, że trzeba sięgnąć do Matki Bożej i Ona może być ratunkiem dla Europy" - podkreślił. Jego zdaniem "Europę koniecznie trzeba ocalić, nawiązując do idei jej ojców założycieli, wśród których dwóch ma rozpoczęte procesy beatyfikacyjne: Robert Schuman i Alcide de Gasperi".

Reklama

Ks. Skubiś poinformował, że w marcu br. odbędzie się pielgrzymka na Jasną Górę w intencji rychłej beatyfikacji tych dwóch wielkich założycieli wspólnoty europejskiej, z udziałem 94-letniej córki Alcide de Gasperi oraz postulatora procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana. "Jest to bardzo ważna idea, gdyż Unia Europejska pogubiła się i odeszła od korzeni chrześcijańskich, a w jej dokumentach pominięto tę okoliczność, że tu jest kultura chrześcijańska, bazująca na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii" - wyjaśnił.

Przyznał, że dzisiaj "nie można już mówić o samej tylko Polsce, gdyż dzisiaj Polska ma ważną misję w Europie, która się gubi i przeżywa potworny kryzys". A swe wystąpienie zakończył słowami: "Chrystusie, wróć do Europy!".

***

Ks. Ireneusz Skubiś urodził się 12 października 1938 r. w Chruszczobrodzie. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, a następnie częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1961 r. Studiował prawo kanoniczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - w 1978 r. obronił rozprawę doktorską.

Służba ks. Skubisia w Kościele rozpoczęta się od pracy na stanowisku notariusza Kurii Biskupiej w Częstochowie (1964-66). Jednocześnie prowadził intensywną działalność duszpasterską jako diecezjalny duszpasterz akademicki (1965-82). Z wielkim rozmachem prowadził też pracę wydawniczą. W latach 1974-85 ks. Skubiś był redaktorem "Częstochowskich Studiów Teologicznych", do 1981 r. był dyrektorem Wydawnictwa Diecezjalnego.

Ks. Skubiś pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury. Był także członkiem Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji Duszpasterstwa Ogólnego i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. W 1996 r. został prałatem honorowym Jego Świątobliwości. W 2000 r. został podniesiony do godności infułata.

Reklama

Z wielką determinacją ks. Skubiś starał się o wznowienie tygodnika katolickiego "Niedziela", którego wydawanie zostało zawieszone przez władze komunistyczne w 1953 r. Organizował społeczną akcję poparcia dla tych działań i wytrwale składał wizyty w różnych urzędach w Warszawie, aby wywalczyć pozwolenie na wydawanie pisma. To dzięki nieugiętej postawie ówczesnego ordynariusza częstochowskiego - bp. Stefana Bareły oraz ks. Ireneusza Skubisia trwający 28 lat okres milczenia "Niedzieli" został przerwany.

W 1981 r. władze wydały pozwolenie na wydawanie "Niedzieli". Pierwszy numer wznowionej "Niedzieli" ukazał się z datą 7 czerwca 1981 r. Redaktorem naczelnym pisma został ks. Skubiś.

Lata wysiłków włożonych w budowanie nowoczesnej redakcji z jasno nakreślonym i konsekwentnie realizowanym programem religijno-patriotyczno-kulturalnym wydały owoce. "Niedziela" wydawana w edycji ogólnopolskiej i 19 edycjach diecezjalnych jest znana na całym świecie. Słowo przez nią głoszone dociera do Polaków mieszkających Europie Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Północnej i Południowej i w Australii. Tygodnik czytany jest w krajach misyjnych.

30 czerwca 2011 roku ks. Skubiś przestał kierować redakcją "Niedzieli". Zachował jednak tytuł honorowego redaktora naczelnego tygodnika. Co tydzień ks. Skubiś publikuje w nim również felietony - "Drogowskazy".

W kwietniu 2015 roku, z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, częstochowski duchowny wydał książkę „Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków”. Ks. Skubiś jest również tomów zbiorów felietonów, należących do serii Biblioteki „Niedzieli”.

Reklama

W 2000 roku ks. inf. Ireneusz Skubiś został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem Nagrody im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy (1995), Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1995), Nagrody im. Karola Miarki (1998), Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji, przyznawanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach (1998), Małego Feniksa Specjalnego - nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (2012).

Otrzymał również honorowy tablet "Czyniącym Dobro" oraz statuetkę "Summa Bonitas" Fundacji "Zdążyć z Pomocą" dla osób szczególnie zasłużonych w realizacji charytatywnego programu Fundacji (2000, 2005), wyróżnienie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej "Anioł Nadziei" (2003), Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy "Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie" (2004), Nagrodę im. Juliana Kulentego "Multimedia w służbie Ewangelizacji 2005" przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe oraz Złoty Order Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (2011).

***

Przyznawany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich "Laur SDP" jest wyrazem najwyższego uznania dla dziennikarzy - autorytetów zawodowych i etycznych. Przyznawany jest od 2003 roku, podczas corocznej Gali. Dotychczas takie wyróżnienie otrzymali m.in. Bronisław Wildstein, Bohdan Urbanowski i prof. Walery Pisarek.

2017-01-31 20:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czworo Wielkopolan w gronie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”

[ TEMATY ]

wyróżnienie

sprawiedliwi

Bożena Sztajner

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Czesława i Wojciech Pachurek z Piły, Marian Połowicz ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzona w Pile s. Tekla Budnowska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zostali uhonorowani pośmiertnie medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Medale odebrali ich najbliżsi podczas zorganizowanego 22 stycznia w Gnieźnie Dnia Judaizmu.

Uroczystość odbyła się w auli gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych, parlamentarzyści, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, Alicja Kobus, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych

2024-04-24 09:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karmelitanki Bose

Włodzimierz Rędzioch

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych obradujących nad rewizją tekstu konstytucji zakonnych.

Rozmowa z s. Teresą, przewodniczącą Federacji Karmelitanek Bosych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję