Reklama

Polska

Msze św., odwiedziny chorych, bezpłatne porady lekarskie - Światowy Dzień Chorego

Msze św., odwiedziny chorych przez duszpasterzy i biskupów w szpitalach, bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci - to stałe punkty diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorych. W sobotę 11 lutego i dniach kolejnych odbędą się one już po raz dwudziesty piąty, a w ich przygotowanie włączają się zakony, hospicja, medycy oraz wspólnoty parafialne. Organizatorzy apelują o jak najliczniejszy udział zwłaszcza osób chorych oraz o pomoc w ich dotarciu na Eucharystie.

[ TEMATY ]

chorzy

Dzień Chorego

Peter Atkins/Fotolia.com

W orędziu na XXV Światowy Dzień Chorego papież Franciszek na kanwie tegorocznego tematu obchodów („Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”) przypomina, że dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych, a ogólniej rzecz biorąc cierpiących. Jednocześnie zachęca tych, którzy poświęcają się na ich rzecz, począwszy od ich rodzin, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom.

Ponadto obchody te - wskazuje Franciszek - odnawiają w Kościele dynamikę duchową, aby coraz lepiej wypełniać tę zasadniczą część jego misji, która obejmuje posługę ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines.

"Z pewnością czas modlitwy, liturgii eucharystycznej i namaszczenia chorych, dzielenie się z chorymi a także pogłębienie wiedzy bioetycznej i teologiczno-pastoralnej, które będą miały miejsce w tych dniach w Lourdes wniosą nowy ważny wkład w tę posługę" - podkreślił Franciszek.

W orędziu ponowił także swoją modlitewną solidarność i poparcie dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych zaangażowanych w posługę chorym i cierpiącym; dla instytucji kościelnych i świeckich, które działają w tym obszarze; a także dla rodzin, które z miłością opiekują się swoimi chorymi krewnymi.

Z okazji XXV Światowego Dnia Chorych warszawscy biskupi odwiedzą pacjentów stołecznych szpitali. Już w czwartek 9 lutego o godz. 11.00 bp Piotr Jarecki odprawi Mszę św. w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz spotka się z pacjentami (ul. Krakowskie Przedmieście 62).

W sobotę 11 lutego o godz 10.30 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Tego samego dnia o godz. 12.00 bp Rafał Markowski poświęci kaplicę i odprawi Mszę św. w Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum ATTIS Sp. z o. o. na Woli, a bp Michał Janocha odprawi Mszę św. w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha (godz. 15.00).

Reklama

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio odprawi Mszę św. dla pacjentów i pracowników szpitala MSWiA w Warszawie. Na Eucharystię, która rozpocznie się o godz. 16.00 w kaplicy szpitalnej, zaprasza dyrektor placówki prof. Marek Durlik.

Na obchody Dnia Chorego w archidiecezji gdańskiej zaproszeni są tradycyjnie chorzy i starsi, wolontariusze i środowiska medyczne. Główne uroczystości odbędą się Archikatedrze Oliwskiej o godz. 10.00 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Uroczysta Eucharystia będzie połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji wrocławskiej odbędą się w piątek 10 lutego. O godz. 10.00 w intencji chorych celebrowana będzie Msza św. w archikatedrze pod przewodnicwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Godzinę później wszyscy uczestnicy są zaproszeni na poczęstunek do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1). O godz. 11.30 rozpocznie się część artystyczna obchodów, na którą złożą się m.in. spektakle przygotowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie i Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie Św. Celestyna z Mikoszowa. Organizatorem obchodów jest wrocławska Caritas.

Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie także w archidiecezji katowickiej. Główne uroczystości odbędą się w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. O godz. 12.00 zaplanowano Mszę św. z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych i błogosławieństwem lurdzkim, a o godz. 18.00 - sumę odpustową pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka (Eucharystia będzie także połączona z udzieleniem sakramentu i błogosławieństwem). Obydwie liturgie poprzedzi litania do MB lurdzkiej oraz procesja różańcowa.

Reklama

W Kaliszu uroczystą Mszę św. z okazji XXV Dnia Chorego odprawi o godz. 12.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego biskup kaliski Edward Janiak. Diecezja zaprasza do wzięcia udziału w obchodach osoby chore i niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunów oraz pracowników służby zdrowia. "Niech ten dzień będzie dla nasz czasem owocnej modlitwy" - czytamy w zaproszeniu. Transmisja z Eucharystii dostępna będzie na stronie www.domjozefa.tv.

Obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej w tym roku wyjątkowo odbędą się 13 lutego. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 w archikatedrze przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik. W sposób szczególny zaproszeni są wszystkie osoby chore i cierpiące, ich rodziny, wolontariusze i pracownicy Służby Zdrowia.

W Poznaniu w sobotę 11 lutego archidiecezjalna Caritas organizuje tradycyjnie już tzw. białą sobotę. W godz. 10.00-13.00 w budynku szkół katolickich przy ul. Głogowskiej 92 (naprzeciwko kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej) lekarze różnych specjalizacji będą bezpłatnie udzielać porad. Będzie też można wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Osoby mając problem z poruszaniem się, mogą dostać się do budynku korzystając z zewnętrznej windy znajdującej się na jego szczycie (po prawej stronie od głównego wejścia); z tej strony znajduje się również wjazd na parking.

Tego dnia przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odwiedzi chorych w Szpitalu MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu. O godz. 12.00 będzie przewodniczył Mszy św. w kaplicy szpitalnej i poświęci kamień węgielny pod nowy blok operacyjny.

W Krakowie główne obchody diecezjalne Światowego Dnia Chorych odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Transmisja Mszy św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Jana Zająca dostępna będzie na stronie www.milosierdzie.pl.

Reklama

W diecezji bielsko-żywieckiej o godz. 10.00 zostanie celebrowana Msza św. w oświęcimskim Szpitalu Powiatowym (ul. Wysokie Brzegi 4, Oświęcim), a o godz. 14.00 Eucharystia będzie sprawowana w Beskidzkim Centrum Onkologii ( Bielsko-Biała, ul. Wyzwolenia 18). Liturgiom będzie przewodniczył bp Piotr Greger, który odwiedzi także chorych w salach szpitalnych.

Główna Msza św. w intencji chorych w diecezji warszawsko-praskiej odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69). Przewodniczyć jej będzie bp Marek Solarczyk. W niedzielę 12 lutego we wszystkich parafiach diecezji, po Mszach świętych przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek Caritas na leczenie i rehabilitację chorych dzieci.

W kaplicy Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni 11 lutego o godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chorych oraz ich opiekunów.

Kapucyńska parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu zaprasza na Mszę św. z okazji Dnia Chorego o godz. 10.00. Po Eucharystii parafialna Caritas oraz członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zapraszają wszystkich chorych i starszych na "spotkanie przy herbacie" w parafialnej kawiarence. Kapucyni apelują, by pomóc w dotarciu na Eucharystię wszystkim potrzebującym chorym.

Na udział w obchodach XXV Światowego Dnia Chorych zapraszają też polscy duszpasterze pracujących zagranicą. W bazylice św. Jacka w Chicago tego dnia zaplanowano dodatkową Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem i udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Początek o godz. 11.00. Zaproszone są wszystkie osoby borykające się z różnymi chorobami. Wierni wspólnie będą prosić przez wstawiennictwo Maryi z Lourdes o uzdrowienie fizyczne i duchowe.

Polska Misja Katolicka w Kraju Saary zaprasza 11 lutego o godz. 16.00 na Mszę św. w kościele NMP w Neunkirchen. Osoby starsze i chore będą mogły przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Po Mszy św. w sali parafialnej zaplanowano wspólne spotkanie i poczęstunek.

Reklama

Na Eucharystię z okazji Dnia Chorego zaprasza też osoby chore i w podeszłym wieku w sobotę 11 lutego (godz. 10.00) do bazyliki św. Jana Chrzciciela Polska Misja Katolicka w Berlinie, apelując o zorganizowanie transportu, by mogli dotrzeć do bazyliki.

Obchodzony w tym roku po raz dwudziesty piąty Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie papieża.

Dzień ten jest co roku obchodzony na poziomie diecezjalnym, a w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W tym roku uroczystości odbędą się w Lourdes. Będzie w nich uczestniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.

2017-02-07 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu prosi o modlitwę i odwiedzanie chorych

Z okazji Światowego Dnia Chorego przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki poprosił o modlitwę w intencji chorych i odwiedzanie cierpiących. Zapewnił też o swojej modlitwie w ich intencji.

„Mam dwie prośby. Na początku proszę o modlitwę w intencji chorych, ich rodzin, personelu medycznego i wolontariuszy. Zachęcam do ofiarowani komunii świętej w intencji osób chorych” – podkreślił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję