Reklama

Głogów

Dziedzictwo kultury chrześcijańskiej i narodowej

RENATA ZIĘTKOWSKA
Edycja zielonogórsko-gorzowska 30/2000

Boże Ciało to jedno z ważniejszych świąt roku liturgicznego. Przez udział w uroczystej Mszy św. i procesji z Najświętszym Sakramentem wyrażamy wiarę w obecność Chrystusa wśród nas pod postaciami chleba i wina. W tym szczególnym dniu Jezus "zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi; sam ludu swego odwiedza ściany, bo pragnie bawić między ziemiany". Bóg zawsze chce być blisko swoich dzieci, a szczególnym tego wyrazem jest Uroczystość Bożego Ciała. W związku z Rokiem Jubileuszowym mieszkańcy Głogowa obchodzili to święto bardziej uroczyście niż dotychczas. Przez swoich duszpasterzy zaproszeni zostali do wspólnej modlitwy i procesji eucharystycznej zmierzającej ku kolegiacie - najstarszemu kościołowi w Głogowie.

Procesja wyruszyła z dwóch miejsc: z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i pw. Miłosierdzia Bożego. Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do przygotowanych ołtarzy nieśli proboszczowie poszczególnych parafii. Przy każdym ołtarzu odśpiewana była Ewangelia i modlitwa uwielbienia. Obie procesje złączyły się przy trzecim ołtarzu zbudowanym przy Pomniku Dzieci Głogowskich. Stąd pod przewodnictwem bp. diecezjalnego Adama Dyczkowskiego procesja ruszyła dalej w kierunku Ostrowa Tumskiego i odbudowywanej kolegiaty. Przy ostatnim, czwartym ołtarzu odśpiewano także hymn uwielbienia "Ciebie, Boga, wysławiamy", po czym nastąpiła uroczysta Msza św. celebrowana przez Biskupa Diecezjalnego. W kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do okresu, w którym ks. prał. Ryszard Dobrołowicz zgodził się na odbudowę kolegiaty, w zamian za plac pod budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność ks. Ryszardowi za tę decyzję i za jego starania związane z odbudową najstarszego głogowskiego zabytku. Na zakończenie ks. Ryszard Dobrołowicz i ks. Stanisław Jaworecki zaprosili wiernych do historycznego przejścia przez drzwi najstarszego kościoła w Głogowie, zwiedzenia odrestaurowanej już części, a także do zakupienia cegiełek na jego odbudowę. Ks Rafał Zendran - dyrektor Radia Plus Głogów zachęcił także do składania podpisów o pomoc finansową państwa przy odbudowie kolegiaty jako zabytku w skali regionu i kraju.

Uroczystość ta mimo wysokiej temperatury zgromadziła rzesze ludzi. Swoją wiarę i wdzięczność Panu Bogu przyszli wyrażać dorośli, młodzież i dzieci. Procesja uświetniona była obecnością pocztów sztandarowych, dzieci sypiących kwiatki, osób niosących figury Jezusa i Maryi, ministrantów i lektorów. Chociaż procesja była długa i męcząca, to jednak na twarzach ludzi można było dostrzec radość i wdzięczność za ofiarę, jaką podejmowano dla Chrystusa i za pomoc w przejściu trasy procesyjnej.

Kolegiata jest najstarszym i największym kościołem w Głogowie. Jest hierarchicznie drugą po katedrze wrocławskiej świątynią na Dolnym Śląsku. Jest pomnikiem przeszłości, który świadczy o randze Głogowa i początkach państwa polskiego oraz chrześcijaństwa na tych ziemiach. Dlatego też w Uroczystość Bożego Ciała, w Roku Jubileuszowym nasze kroki skierowaliśmy do tej świątyni, aby przejść przez jej drzwi i poczuć, że jest dobrem wspólnym całej społeczności głogowskiej, że jest wielkim dziedzictwem kultury chrześcijańskiej i narodowej.

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży pracuje nad nowym programem formacyjnym młodych

2019-10-21 18:47

mag / Warszawa (KAI)

Nowy program formacyjny dla młodzieży w Polsce, XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży oraz ŚDM w Lizbonie - to główne tematy spotkania Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, która odbyła się na stołecznej Pradze. Obradom przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady. W dyskusji wzięli m.in. udział prymas Polski, abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk.

Ks. Paweł Borowski
Wspólna zabawa

Wraz z pierwszą niedzielę Adwentu w Polsce rozpocznie się realizacja nowego trzyletniego program formacyjnego dla młodzieży pt. „Masz wiadomość”. Będzie on oparty o ogłoszone przez papieża Franciszka tematy kolejnych Światowych Dni Młodzieży przeżywanych na poziomie diecezji „Młodzieńcze, tobie mówię wstań”, „Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś” oraz „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” – temat ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w 2022 r.

- Nie sposób nie zauważyć pewnej dynamiki, która przebija z tych haseł. Dynamiki, która zachęca młodych do wejścia w żywą relację z Chrystusem, dawcą życia, poprzez doświadczenie Jego miłości oraz dzielenia się tym z innymi, a więc pójścia z misją w świat, jak uczyniła to Najświętsza Maryja Panna – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

Pierwszy rok trzyletniego programu „Masz Wiadomość” będzie nosił nazwę „Bóg Cię kocha”. W czasie obrad zastanawiano się, w jaki sposób przedstawić te treści tak, by mogły stać się dla młodych ludzi pomocą w przeżywaniu ich wiary. - Każdy miesiąc będzie rozwinięciem głównej myśli. Poprzez konkretne fragmenty z Pisma Świętego młodzi będą mieli szansę odpowiedzieć sobie na tak fundamentalne pytania jak: Kim jestem? Kim jest dla mnie Bóg? Jak Jezus Chrystus patrzy na człowieka? Kim jestem w Jego oczach? Jak Bóg wyraża swoja miłości w moim życiu? – powiedział przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Dodał, że nowy program formacyjny będzie nawiązywał również do posynodalnej adhortacji papieża Franciszka „Christus Vivit”.

W czasie posiedzenia omówiono również program XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w tym roku odbędzie się w diecezji radomskiej w dniach 8-10 listopada. – W czasie zjazdu obok dyskusji nad nowym programem formacyjnym podejmiemy również kwestie przygotowań do ŚDM w Lizbonie. Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić przedstawicieli ambasady Portugalii, która zapozna nas z możliwościami pobytu w tym kraju oraz ofertą czysto turystyczną – powiedział bp Solarczyk.

W czasie posiedzenia poruszono również temat Spotkania Młodych na Taize, które w tym roku odbędzie się we Wrocławiu oraz Spotkania Młodych na Lednicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem