Reklama

Szczecińskie Obchody Światowego Dnia Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo iż trwamy w radosnym Okresie Wielkanocnym, chciejmy powrócić do czasu sprzed dwóch tygodni - do Niedzieli Palmowej. Właśnie w tę wyjątkową niedzielę - 4 kwietnia br. obchodziliśmy XIX Światowy Dzień Młodzieży. W piątek 2 kwietnia Drogą Krzyżową ulicami miasta rozpoczęły się centralne obchody tego święta w Szczecinie. Diecezjalne obchody Święta Młodych odbędą się w Lipianach w dniach 10 - 13 czerwca br.
Myślą przewodnią tegorocznego Światowego Dnia Młodych były słowa z Ewangelii wg św. Jana: „Chcemy ujrzeć Jezusa” (J 12, 21). Jak pisze Ojciec Święty Jan Paweł II w Orędziu do młodych całego świata, słowa te to prośba, którą niektórzy „Grecy” przedstawili Apostołom. Ludzie ci chcieli wiedzieć, kim był Jezus. „Drodzy młodzi, również was zapraszam, abyście naśladowali tych «Greków» (...). Wasze poszukiwania niech nie będą kierowane prostą ciekawością intelektualną, choć i ta sama w sobie jest już wartością, lecz niech będę pobudzone przede wszystkim wewnętrzną koniecznością znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens waszego życia” - pisze Ojciec Święty.
„Dzisiaj z Jezusem Chrystusem chcemy iść i mieć udział w Jego chwale. Gromadzimy się tu my - ludzie młodzi i młodzi starsi, aby świętować XIX Światowy Dzień Młodzieży” - tymi słowami zwrócił się ks. Piotr Kulec do kilkusetosobowej grupy młodych ludzi, zgromadzonych przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Uwagę zwracał symboliczny ubiór młodzieży z Gimnazjum Katolickiego i Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Szczecinie. Uczniowie tych szkół ubrani byli w białe alby - symbol czystości, a w rękach trzymali palmy - symbol męczeństwa. Inspiracją do przywdziania takiego stroju, były słowa z Apokalipsy św. Jana: „Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy” (Ap 7, 9).
Spod kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszyła procesja do katedry pw. św. Jakuba, gdzie koncelebrowana była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Zygmunt Kamiński. Wraz z młodzieżą modlili się także arcybiskup senior Marian Przykucki oraz bp Jan Gałecki.
Abp Zygmunt Kamiński w homilii wskazał na opis Męki Pańskiej, który nie jest tylko zwykłą historią, ale jest historią życia każdego człowieka. Mówił do zgromadzonej młodzieży: „To jest historia Twoja i moja, każdego z nas. W codzienności życia opowiadamy się za Jezusem albo przeciw Jezusowi”. Ksiądz Metropolita przypominał, że Chrystus utożsamia się z każdym człowiekiem. „Każdy nasz gest i każdy sposób naszego odniesienia do drugiego człowieka, jest wołaniem »Ukrzyżuj!« albo jest znakiem miłości i troski o Chrystusa żyjącego wśród swojego ludu” - mówił. Ksiądz Arcybiskup wskazał na Maryję, którą Chrystus dał nam za Matkę i Opiekunkę. Nauczał: „Maryja staje na szlakach naszego życia, towarzyszy nam. Z Nią trzeba nam poszukiwać Jezusa”. Przypomniał nam, że tylko wtedy, kiedy słowem i czynem naśladujemy Jezusa - tylko wtedy wiemy, kim On jest. On jest jedyną Drogą prowadzącą do sukcesu, On jeden otwiera nam drogę do Ojca, On jeden jest przewodnikiem, a Tą, która wspomaga nas na tej drodze - jest Maryja - Jego i nasza Matka. „Dlatego, umiłowana młodzieży, odpowiedz sobie na to pytanie, na które odpowiadam sobie ja i moi bracia w kapłaństwie: Kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus?” - apelował Ksiądz Arcybiskup.
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Metropolita złożył na ręce ks. dr. Cezarego Korca podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania szczecińskich obchodów Święta Młodych. Ksiądz Metropolita podziękował zawspólną modlitwę licznie przybyłej szczecińskiej młodzieży: „Cieszymy się waszą młodością i pragniemy poprzez modlitwę i poprzez wskazówki pomóc wam, byście wyrośli na wspaniałych i wielkich ludzi. Polsce i światu potrzeba mądrych, wykształconych i odpowiedzialnych ludzi. Takimi pragniemy was widzieć” - mówił Arcypasterz.
Diecezjalne obchody XIX Światowego Dnia Młodych odbędą się w Lipianach w daniach 10 - 13 czerwca. Trzy dni wspólnego świętowania młodzieży będą czasem poznawania Jezusa, czasem wielkiej radości i tak bardzo potrzebnym światu - czasem świadectwa wiary młodych ludzi.
Ojciec Święty Jan Paweł II apeluje do młodych całego świata, aby w tym świecie, który przemija, stawali się prorokami świata nieprzemijającego. Poprzez takie spotkania jak to w Niedzielę Palmową młodzi ludzie odpowiadają na apel Ojca Świętego i uczą się opierać swoje życie na Jezusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję