Reklama

Polska

Marek Kamiński z „Dekalogiem” na Synaju

Marek Kamiński, podróżnik i polarnik, podjął 10-dniową wyprawę po Ziemi Świętej. Rozpoczął ją 1 marca br., w Środę Popielcową, od góry Synaj w Egipcie.

[ TEMATY ]

podróże

Anna Przewoźnik

Ta podróż to przypomnienie Bożych przykazań i modlitwa o pokój. Kamiński wędruje z tablicami, na których wypisane są przykazania Dekalogu. W kolejnych dniach wyprawy dociera do jednego z biblijnych miejsc, w których Bóg spotykał się z człowiekiem. Na jej mapie znajdują się m.in.: Jerozolima, Emaus, góra Tabor, Betlejem, Jezioro Galilejskie.

Wyprawa łączy się z projektem muzycznym „Dekalog” (szerzej pisaliśmy o nim w „Niedzieli” nr 7/2017), stąd Markowi Kamińskiemu przez kilka pierwszych dni podróży towarzyszy kilkunastoosobowa grupa osób zaangażowanych w ten projekt, m.in. Darek „Maleo” Malejonek, Radek Grabowski, Mariusz i Kamil Drapikowscy; dziennikarze, pracownicy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z ks. dr. Mariuszem Boguszewskim.

Po kilkugodzinnym marszu na szczyt góry Synaj wczesnym rankiem została odprawiona Eucharystia. Przewodniczył jej franciszkanin o. Tomasz Dubiel, który od 9 lat przebywa w Ziemi Świętej, a homilię wygłosił ks. Boguszewski, który również prowadził adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Modliliśmy się przed Jezusem w monstrancji, którą papież Franciszek błogosławił młodych świata w czasie spotkania w Krakowie.

Reklama

– Każdy z nas przyniósł tu modlitwę w intencji pokoju, projekt muzyczny „Dekalog”, ale też swoje prośby, problemy, postanowienia. Myślę, że to, co teraz się dzieje, ta nasza modlitwa będzie procentować – powiedział obecny na górze Synaj muzyk Darek „Maleo” Malejonek.

Anna Przewoźnik

Marek Kamiński tuż po Eucharystii na Synaju wyznał: – To jest wielki przywilej, że w Środę Popielcową w takim miejscu mogliśmy adorować Najświętszy Sakrament. To taki duży przeskok: wczoraj jeszcze byliśmy na lotnisku, a dziś na górze, gdzie był początek Dekalogu. Wierzę, że modlitwa i taka droga mają sens. Te 40 dni, które Mojżesz spędził na górze Synaj, bardzo głęboko wpłynęły na losy świata, echo tamtych dni ciągle tutaj słychać. To zaszczyt i przywilej, że jesteśmy na tej górze w takim dniu – do końca nie wierzyłem, że to się uda. Ważne jest, by podążać za intuicją, wewnętrznym głosem. To jest początek mojej drogi po Ziemi Świętej, ale nawet gdyby na tej górze miała się ona zakończyć, to wiem, że dla tej Eucharystii warto było tutaj dotrzeć.

To symboliczna podróż. Chcę przypomnieć znaczenie Bożych przykazań w życiu człowieka. Ich przestrzeganie może prowadzić tylko do pokoju w sercu i pokoju między ludźmi. Trudno mówić o pokoju między ludźmi bez zachowania przykazań w sercu.

2017-03-06 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andaluzyjska procesja

Jak zacząć krótką opowieść o święcie Corpus Christi w Sewilli – samym sercu Andaluzji – krainie emocji, ludzi kochających śpiew, taniec, gdzie bijące serce jest wyczuwalne w każdym aspekcie życia?

O procesjach w Andaluzji można napisać doktorat, ale pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to to, że obchodzenie świąt w Hiszpanii jest po prostu... głośne, a przy tym piękne, tłumne i ludzkie. I bardzo radosne. Jak sama Andaluzja.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Sztandar - chluba i tradycja

2023-02-09 11:47

Magdalena Lewandowska

Uczniowie uczyli się, jak właściwie obchodzić się ze sztandarem.

Uczniowie uczyli się, jak właściwie obchodzić się ze sztandarem.

– Obok barw narodowych, godła państwowego i hymnu sztandar jest najbardziej istotnym elementem naszej państwowości, dlatego jest tak bardzo chroniony, a jednocześnie tak bardzo wyniesiony na piedestał – podkreśla ks. mjr Krzysztof Deja.

W Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla szkolnych pocztów sztandarowych. Poprowadził je ks. mjr Krzysztof Deja, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, razem z uczniami trzeciej i czwartej klasy z kierunku przysposobienie wojskowe. Pod okiem specjalistów można było przećwiczyć kroki, komendy i gesty, wejście i chwyty sztandaru. Odbyły się także próby, jak poczet sztandarowy ma się zachować w kościele. – Już kilka lat temu zastanawialiśmy się nad prowadzeniem szkoleń, bo widzimy taką potrzebę. Dzisiaj młodzież potrzebuje pewnych wzorców, norm, potrzebuje też nauczyć się, jak prawidłowo obchodzić się ze sztandarem. Jeżeli mamy występować ze sztandarem w miejscach publicznych na różnych uroczystościach państwowych, religijnych, patriotycznych, to róbmy to dobrze – tłumaczy ks. mjr Deja. – Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk bardzo ucieszył się z tego projektu i objął go swoim patronatem. Od czterech lat organizujemy takie szkolenia regularnie u nas w Henrykowie, a teraz dzięki życzliwości sióstr urszulanek i całego liceum także we Wrocławiu. Oczywiście profesjonalistami w takim szkoleniu są żołnierze – pamiętam jak sam uczestniczyłem w szkoleniach pocztu sztandarowego w 10. Wrocławskim Pułko Dowodzenia, gdzie wszystko zostało przekazane na najwyższym poziomie. Chcemy to w pewien sposób kultywować i uczyć młodych – dodaje dyrektor KLO w Henrykowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję