Reklama

Polska

Nie będzie Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej na Tarnicę

Ze względu na ochronę przyrody w tym roku w Wielki Piątek nie odbędzie się Droga Krzyżowa na najwyższy szczyt Bieszczadów – Tarnicę. Przygotowano inną trasę, a jej otwarcia dokona 8 kwietnia abp Adam Szal. Metropolita przemyski będzie też przewodniczył pierwszemu nabożeństwu na nowym szlaku.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Ks. Mariusz Niemiec

Tradycja odprawiania w Wielki Piątek Drogi Krzyżowej, wspinając się na najwyższy szczyt Bieszczadów, liczy już blisko 30 lat. Początkowo uczestniczyło w nich kilkaset osób. Ostatnio liczba ta wzrosła, dochodząc w ubiegłym roku do pięciu tysięcy. Tarnica znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ze względu na ścisłą ochronę przyrody, na szlakach prowadzących na ten szczyt, wyznaczono limit dobowy 2100 turystów. W czasie nabożeństwa był on więc przekroczony dwukrotnie.

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że tak duża liczba pielgrzymów nie mogła pomieścić się na wyznaczonych ścieżkach. "Ludzie wychodzili poza ścieżki i bariery zabezpieczające, dewastując cenne wysokogórskie zbiorowiska roślinne. Wczesnowiosenne warunki pogodowe – śnieg, lód i błoto zwiększały śliskość i miały miejsce urazy kończyn, omdlenia itp. Warunki bezpieczeństwa pomimo obecności ratowników GOPR były iluzoryczne. Przepychanie się w tłumie i głośne zachowania części uczestników zakłócały modlitewny charakter wydarzenia” - wskazują gospodarze Parku.

Reklama

Ochronie przyrody w Bieszczadzkim Parku Narodowym zorganizowano ostatnio dwie naukowe konferencje (jedną w Rzeszowie, drugą w Krakowie). Jednym z tematów była także wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na Tarnicę. Pojawiła się nawet propozycja, aby nabożeństwo odbywało się poza granicami Parku. Dyrekcja BdPN nie zgodziła się na tak radykalne rozwiązanie. W lutym odbyło się spotkanie władz Parku z abpem Adamem Szalem. Podjęto decyzję, że zostanie wytyczona nowa trasa Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej. Jej trasa będzie wiodła z Wołosatego na Przełęcz Bukowską (Rozsypaniec). Na liczącym ok. 8 km szlaku zainstalowane zostaną kolejne stacje Drogi Krzyżowej.

Jej oficjalne otwarcia nastąpi 8 kwietnia - w sobotę przed Niedzielą Palmową. Dokona tego abp Szal, który będzie także przewodniczył nabożeństwu.

„Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można będzie zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników” - ufa dyrekcja BdPN.

Reklama

Argumenty władz Parku rozumie ks. Kazimierz Bełch, duszpasterz turystów archidiecezji przemyskiej. Jego zdaniem duże zatłoczenie prowadzi do wydeptywania roślinności i zniszczenia powierzchniowych warstw gleby poza szlakiem, gdy pielgrzymi nie mieszczą się na wytyczonych ścieżkach. Najgorzej jest wówczas, gdy gleba jest rozmarzająca, a wskutek tego podatna na rozdeptywanie.

"Nadmierne zatłoczenie szlaków nie sprzyja również religijnemu przeżywaniu Drogi Krzyżowej. W wielkim tłumie trudno jest zachować ciszę i modlitewne skupienie” - wskazuje.

Kapłan zachęca, aby w tym roku skorzystać z nowej trasy lub wybrać inne bieszczadzkie szczyty. Ma jednak nadzieję, że w przyszłym roku Tarnica będzie dostępna dla 2100 pielgrzymów. „Teraz trwają intensywne prace nad przygotowaniem tych szlaków, aby można było bezpiecznie wspinać się i schodzić wytyczoną trasą, bez ulegania pokusom szukania wygodniejszego przejścia poza szlakiem”.

„Jak widać, obecna sytuacja skłania nas do wspinaczki nie tyle fizycznej, ile w sferze ducha. A ta jest najistotniejsza. Na nią połóżmy akcent” - podsumowuje ks. Bełch.

2017-03-15 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małe, ale ważne

Niedziela częstochowska 9/2021, str. I

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

kalwaria

www.mariamagdalena.parafia.info.pl

Figura Chrystusa z kalwarii w Działoszynie

Figura Chrystusa z kalwarii w Działoszynie

Drogi Krzyżowe na małych kalwariach – to nowa inicjatywa bp. Andrzeja Przybylskiego skierowana do wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Dobrze znamy i lubimy modlić się przy stacjach Drogi Krzyżowej na Kalwarii Jasnogórskiej, na Przeprośnej Górce u św. Ojca Pio czy na Makowym Wzgórzu w Praszce. Mamy jednak jeszcze inne, piękne kalwarie na terenie naszej archidiecezji. Serdecznie zapraszam na wspólne rozważanie Męki Pańskiej na kalwariach, które nazywam małymi, nie dlatego, że są mniejsze czy mniej ważne, ale są niekiedy trochę zapomniane i mniej uczęszczane – podkreśla bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję