Reklama

15. konwencja stowarzyszenia polsko-amerykańskich księży

Kapłańskie spotkania na szczycie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od 15 lat w różnych miejscach Ameryki księża polscy i amerykańscy zbierają się, aby wyrazić swoją wiarę zakorzenioną w 1000-letniej tradycji Kościoła katolickiego w Polsce oraz tę przywiezioną przez praojców do Ameryki i trwającą do dzisiaj w polonijnych parafiach i ośrodkach duszpasterskich na terenie USA. Celem Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Księży (PAPA) jest formowanie religijno-patriotyczne księży, którzy wprowadzają w pracy duszpasterskiej etniczne dziedzictwo wiernych. Nasza organizacja wypełnia słowa Ojca Świętego, który powiedział, że na nas spoczywa dochowanie wierności i odpowiadanie na nowe potrzeby dzisiejszego Kościoła i Polonii. Organizacja ta, oczywiście, pragnie służyć całemu Kościołowi, nie tylko polsko-amerykańskim wspólnotom, posłuszna słowom Jezusa: „Idąc na cały świat, nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28, 19).
15. spotkanie PAPA odbyło się w Syracuse koło Nowego Jorku pod koniec kwietnia, w 150. rocznicę powstania pierwszej polskiej parafii w USA założonej przez o. Leopolda Moczygembę w San Antonio w 1854 r. W czasie całego spotkania wielokrotnie powracano do tej rocznicy i postaci ks. Moczygemby. Każdy dzień konferencji rozpoczynał się modlitwą, potem były wykłady, konferencje, zwiedzanie kościołów i ważnych miejsc w Syracuse oraz Msza św.
Na spotkanie przybyło 86 osób z USA. Przewodniczący PAPA - ks. Tomasz Machalski przedstawił komitet organizacyjny w składzie: bp Jan Janta, ks. Daniel Plocharczyk, ks. Tomasz Bernaś, ks. Artur Hapanowicz, ks. Milewski. Pierwszego dnia modlono się o zaprzestanie wojen i przemocy na świecie, potępiając terroryzm i wojnę w Iraku. Odczytano listy gratulacyjne od Ojca Świętego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika i opiekuna Polonii bp. Ryszarda Karpińskiego. Po południu zwiedzaliśmy Katedralną Wytwórnię Świec, istniejącą od 1897 r. Drugim miejscem wizyty był macierzysty dom Sióstr Franciszkanek, w którym przebywał o. Leopold. W tym domu przełożoną była matka Marianna Cope, ogłoszona przez Ojca Świętego błogosławioną. (O jej pracy i poświęceniu zwłaszcza dla trędowatych na Hawajach napiszemy osobny artykuł.) Podczas Mszy św. celebrowanej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Syracuse, który wybudował i w którym służył ks. Moczygemba w latach 1859-67, homilię wygłosił bp Jan Janta, daleki kuzyn ks. Moczygemby. Rektor wspólnoty kapucynów - o. Justyn Biase oraz ks. Jeffry Keefe wspominali ks. Leopolda. Ks. Jaffry mówił o wielkiej determinacji o. Leopolda, który w sytuacji, gdy o Polakach mówiono, iż „mają zbyt rewolucyjnego ducha”, dokonał tak wielu rzeczy. Negatywne nastawienie do polskiego kapłana spowodowało, że musiał zmienić zgromadzenie zakonne, służył przez pewien czas jako diecezjalny ksiądz archidiecezji Detroit. Mówiono o nim, że był inteligentny, ofiarny i samodzielny. Nieustannie podkreślał dumę z racji polskiego pochodzenia.
Kolejnego dnia uczestnicy Konwencji zwiedzili Le Moyne College prowadzony przez Jezuitów. Powitał nas o. Tomasz Marciniak SJ, a ks. prał. Milewski wprowadził nas w obecny stan dialogu między Kościołem katolickim a Narodowym Polskim Kościołem w Ameryce. Kościół Narodowy reprezentował bp Jan Swantek. Mówił on o jedności Kościoła, która wyrasta z Chrystusowego wezwania: „Aby wszyscy byli jedno” (por. J 17, 21). Kościół Narodowy w Ameryce i Kanadzie ma 5 diecezji i 1045 księży. Chociaż zaznaczają się jeszcze różnice, to jedność z Kościołem katolickim jest już na dobrej drodze, dzięki wspólnej modlitwie - podkreślił bp Swantek. Kościół Narodowy podobnie jak Kościół rzymskokatolicki potępia aborcję, małżeństwa homoseksualne, sprzeciwia się święceniu kobiet i jest otwarty na dialog z innymi wyznaniami.
Kolejnym prelegentem był moderator PAPA - kard. Adam Maida z Detroit, którego cieszy, iż możemy szerzyć dziedzictwo religijne i kulturalne Kościoła katolickiego w okresie Pontyfikatu Papieża-Polaka. Miejscem, gdzie się to odbywa, jest np. centrum kulturalne im. Jana Pawła II w Washington DC., które funkcjonuje już od 3 lat. Stało się ono cennym miejscem współpracy z innymi ośrodkami kulturalnymi Polonii na całym świecie. Kard. Maida przypomniał też o Polskim Instytucie Pastoralnym w Orchard Lake, o przygotowywanym przez niego raporcie o Polonii i duszpasterstwie wśród Polaków. „Trzeba odpowiedzieć na szereg pytań, np. co to jest polsko-amerykańska parafia, kim są Polacy żyjący na emigracji, kto to jest polski ksiądz, kim jest świecki lider pastoralny i polsko-amerykański biskup itp. Kościół w Polsce jest inny niż 40 lat temu, potrzeba nowego spojrzenia na nową emigrację, cieszymy się z każdej współpracy między Polską i Polonią. Potrzeba ciągłego kontaktu przy pomocy polskiej prasy katolickiej, radia i TV” - mówił Ksiądz Kardynał.
Mszę św. odprawiono tego dnia w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest jedną z 9 polsko-amerykańskich parafii w diecezji Syracuse. Kościół został wybudowany przez Polaków i dedykowany Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Liturgia rozpoczęła się powitaniem przez ks. Piotra Glebę, rektora bazyliki. Mszę św. celebrował bp Tomasz Paprocki [tekst homilii zamieszczamy na str. V]. Po kolacji uczestnicy powrócili do tematu udziału Polaków w historii USA. Okolicznościowy wykład wygłosił dr Janes Pula z Utica College, opowiadając o nowoczesnych technikach wojskowych stosowanych w Ameryce przez gen. Tadeusza Kościuszkę, które przyczyniły się do wszystkich zwycięstw armii amerykańskiej.
Czwarty dzień konferencji poświęcono sprawom organizacji i obchodów 150. rocznicy powstania polskiego duszpasterstwa w Ameryce. Temat ten opracował ks. prał. Milewski. Mówiono też o nowych inicjatywach współczesnego duszpasterstwa. Ks. Antoni Czarnecki, który jest odpowiedzialny za Polskie Pastoralne Centrum w Orchard Lake, omówił zadania centrum jako placówki wypracowującej nowe metody duszpasterstwa polonijnego. Centrum działa pod patronatem Konferencji Episkopatu USA, a jego zadaniem jest rozwój polskich religijnych tradycji dla dobra całego Kościoła.
Ks. Timothy F. Whalen, kanclerz Zakładów Naukowych w Orchard Lake, mówił: „Nie możemy zaprzepaścić tego dziedzictwa, które zostawili nam Księża Fundatorzy. To, co powstało w sercach ks. Moczygemby i ks. Dąbrowskiego w XIX w., urosło w międzynarodowy wymiar duchowego, kulturalnego i akademickiego centrum. W tym miejscu około 25 tys. studentów i 3 tys. księży otrzymało wykształcenie i formowało się w służbie dla Kościoła w Ameryce”. Od 2003 r. szkoły w Orchard Lake rozwijają strategię finansowej pomocy. Powinni ją poprzeć wszyscy rodacy, którym leży na sercu dobro Polonii.
Nowe inicjatywy we współczesnym duszpasterstwie pośród Polonii omówił ks. dr Adam Galek, prezentując chicagowski dodatek do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Sposób dystrybucji pisma i jego redagowania omówił ks. Antoni Dziorek - przewodniczący Rady Programowej „Niedzieli w Chicago”. Współczesne media katolickie wymagają zaangażowania księży i świeckich - przekonywał ks. Władysław Mezyk, odpowiedzialny za rozgłośnię Godziny Różańcowej o. Justyna, zachęcając tym samym księży do słuchania tego katolickiego radia. Na koniec spotkania ogłoszono nazwiska nowej Rady PAPA. Przewodniczącym został ks. prał. Daniel Plocharczyk, wiceprzewodniczącym - ks. Tomasz Bernaś i sekretarzem - ks. Tomasz Machalski.
Momentem kulminacyjnym tego dnia była wspaniała Liturgia w katedrze w Syracuse, która rozbrzmiewała w tym dniu polskim śpiewem My chcemy Boga. W liturgii wzięło udział kilku biskupów: biskup Syracuse James Moynihan, bp Jan Janta z Texasu, bp Tomasz Wenski z Orlando, bp Tomasz Paprocki z Chicago oraz bp Thomas Costello, który w homilii podkreślał wartość kapłaństwa we współczesnym świecie.
Ostatnim punktem spotkania był uroczysty bankiet na 300 osób. Powitanie gości i modlitwę poprowadził bp Tomasz Wenski. Zagrano hymny Polski i Stanów Zjednoczonych, a mazurki Chopina na fortepianie wykonał ks. James Tormey. Honory domu pełnił ks. Piotr Gleba. Specjalną nagrodą ks. Leopolda Moczygemby uhonorowano proboszcza parafii św. Stanisława w Utica - ks. Kazimierza Krzysiaka. Ks. Kazimierz Krzysiak, urodzony w Chicago, jako 12-latek wrócił do Polski, uczył się w gimnazjum w Myślenicach, walczył w Armii Krajowej, wstąpił do seminarium w Krakowie wraz z Karolem Wojtyłą. Studia filozoficzne odbył w Krakowie, natomiast teologiczne w Kielcach. Do USA powrócił w 1949 r. Został wyświęcony na kapłana w Orchard Lake w Michigan dla diecezji w Syracuse w 1950 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję