Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: Młodzi przygotowali ankietę o Kościele

Życzyłbym każdej diecezji takich młodych, jakich my mamy - mówił krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś, podczas konferencji zwołanej w krakowskiej kurii metropolitalnej. Spotkanie dotyczyło diecezjalnych przygotowań do Synodu Biskupów o młodzieży, który odbędzie się w Watykanie w październiku 2018 roku.

[ TEMATY ]

młodzi

Kraków

abp Grzegorz Ryś

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Uczestnicy spotkania w krakowskiej kurii zastanawiali się nad tym, jaki jest cel zwołania synodu poświęconego młodzieży. - Na pewno jest to ciąg dalszy w odniesieniu do dwóch poprzednich zgromadzeń synodalnych, które były poświęcone rodzinie oraz nowej ewangelizacji - mówił bp Grzegorz Ryś. Dodał także, że należy pytać młodych o to, jakie mają doświadczenie towarzyszenia im przez Kościół w odkrywaniu ich życiowego powołania. - Kościół musi wyjść do młodych, inaczej się skończy, a tego nikt z nas nie chce - mówił. - Młodzi to świeżość. Kogo pytać o Kościół, jak nie ludzi młodych? - zwrócił się do zebranych.

Hierarcha podkreślił, że krakowska ankieta jest inicjatywą młodych: - Życzyłbym każdej diecezji takich młodych, jakich my mamy. To oni to zaaranżowali, oni zaprosili biskupów do współpracy - dodał.

Podczas spotkania zaprezentowano ankietę, którą krakowska młodzież chce rozesłać do jak największego grona rówieśników. Jej odbiorcami są osoby w wieku 16-29 lat. Jak zapewniają twórcy, ankieta ma dwa podstawowe cele: pierwszy z nich, to „raport dodatkowy” do formularzy, które wystosowała Stolica Apostolska do duszpasterzy pracujących z młodymi ludźmi na całym świecie. Drugim celem jest formą oddania głosu tym, o których będzie mowa na przyszłorocznym Synodzie Biskupów.

- Ankieta jest efektem pracy kilkudziesięciu osób z różnych środowisk. Zawiera ona 37 pytań oraz część opisową - mówił vloger i Rycerz Kolumba, Tomasz Adamski. Podkreślił on, że przygotowany formularz został skonstruowany tak, aby był atrakcyjny i prosty w obsłudze. - Szacujemy, że około 50 proc. ankiet zostanie wypełnionych za pomocą smartfonów - dodał.

- Ankietę podzieliliśmy na trzy główne bloki, obejmujące: doświadczenie młodych w Kościele, ich doświadczenia związane z powołaniem oraz pytania dotyczące środowisko, w jakim żyją - dodała koordynatorka departamentu pastoralnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Anna Wojna.

Reklama

W ankiecie zawarto także pytania dotyczące formacji w różnych grupach parafialnych i formacyjnych. - Wspólnoty są naturalnymi środowiskami wzrostu ludzi młodych, odkrywania przez nich powołania. Dlatego naszymi, wspólnotowymi kanałami chcemy docierać do młodzieży - mówił z kolei moderator diecezjalny Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie ks. Michał Leśniak. Jak podkreślił, młodzi właśnie we wspólnotach kształtują swoje życie.

Ankiety synodalne są dostępne na specjalnie przygotowanej stronie: www.mlodziokosciele.pl. Wypełniać je można do 20 kwietnia, następnie trafią do Stolicy Apostolskiej.

2017-03-22 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Europejskie Spotkanie Młodych – wokół Jezusa, który jest pokojem

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Taize

Europejskie Spotkanie Młodych

Magdalena Pijewska/Niedziela

Europejskie Spotkanie Młodych odbywające się wokół wspólnoty z Taize to spotkanie wokół Jezusa, który jest jednością i pokojem - mówił abp Grzegorz Ryś podczas trzeciego dnia ESM, które w tych dniach odbywa się w Łodzi, jednym z miast Starego Kontynentu wyznaczonych do corocznego zgromadzenia młodych chrześcijan na przełomie roku.

W słowie skierowanym do uczestników dzisiejszej Eucharystii łódzki metropolita zwrócił uwagę, że Bóg przebacza, bo jest Ojcem. - Wchodzimy w życie z doświadczeniem Boga, który nas kocha za darmo. Ta relacja nie jest wymianą kar i nagród. Nie jest tak, że Boga trzeba przekonywać swoim dobrym postępowaniem lub zrazić Go złym postępowaniem. Możemy wchodzić w życie z poczuciem absolutnego oparcia się o Ojca, który kocha – tłumaczył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję