Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja kielecka: 24 tys. posiłków dla dzieci w ramach Żółtego Talerza

24 tysiące posiłków dla 120 dzieci – takie są założenia realizowanego przez Caritas kielecką programu Żółty Talerz, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Kulczyk Foundation. Realizacja programu w placówkach Caritas kieleckiej potrwa do sierpnia 2017 r.

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Kielce

Caritas

Żółty Talerz, to program wsparcia systemu żywienia dzieci poprzez działanie tam, gdzie konkretne dziecko siada do posiłku: w stołówce, w świetlicy, czy w domu rodzinnym. W ramach programu Dominika i Sebastian Kulczyk - fundatorzy Kulczyk Foundation, przeznaczyli 4 mln złotych na realizację czterech strategicznych celów w ciągu perspektywie 12 miesięcy.

Chodzi o zwiększenie liczby żywionych dzieci, poprawę jakości i intensywności żywienia, aktywizację lokalnych społeczności wokół żywienia dzieci, zapewnienie wiedzy pomocnej w prawidłowym żywieniu najmłodszych.

Bardzo ważną ideą programu jest mówienie o żywieniu wszystkich dzieci w miejsce stygmatyzującego „dożywiania”. Do kampanii społecznej inicjatorzy - Kulczyk Foundation, zaangażowali znaczące organizacje charytatywne: Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Banki Żywności, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

Reklama

Caritas Diecezji Kieleckiej programem Żółty Talerz objęła sieć placówek wsparcia dziennego. Są to: Ognisko Wychowawcze w Jędrzejowie oraz świetlice środowiskowe w Kielcach, Chmielniku, Mniowie, Proszowicach i w Ślęcinie.

Dzieci każdego dnia otrzymują posiłek, najczęściej w  postaci ciepłego dania. W przygotowanie żywienia zaangażowane zostały placówki Caritas, a także społeczności lokalne. W ramach kampanii do wspólnych warsztatów kulinarnych zapraszani są rodzice i pedagodzy, aby uczulać na zdrowe, właściwe żywienie dzieci. Realizacja Żółtego Talerza trwa od września 2016 do sierpnia 2017 r. Alokacja Caritas Diecezji Kieleckiej w tym programie wynosi 164 tys. zł.

Caritas kielecka od początku swej działalności obejmuje wsparciem dzieci poprzez żywienie w szkołach, świetlicach oraz poprzez pomoc żywnościową w postaci paczek przekazywanych rodzinom. Udział w programie Żółty Talerz  pozwala zwiększyć zakres świadczonej każdego dnia pomocy na rzecz dzieci.

2017-03-26 18:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: ponad 45 tys. jednozłotówek w finale akcji „Kilometry Caritas”

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Sylwia Jurczyńska

45,874 tys. jednozłotówek zebrano podczas akcji charytatywnej „Kilometry Caritas”, której finał odbył się podczas IX Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego Caritas z okazji Dnia Matki i Dziecka w Poznaniu. Caritas Archidiecezji Poznańskiej zajęła drugie miejsce spośród dziesięciu diecezjalnych Caritas w akcji zbierania monet o nominale 1 zł.

− Akcja „Kilometry Caritas” była możliwa dzięki ludziom dobrej woli: osobom prywatnym, firmom i szkołom. Zebraliśmy 45, 874 tys. jednozłotówek, co przekłada się na ponad 1 km monet − mówi KAI Grażyna Tokarek z poznańskiej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję