Reklama

Przeprowadzacie nas przez niedostępny dla nas mur słowa drukowanego

W Toruniu przy ul. Szczytnej 13 mieści się Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych. Funkcjonuje on jako dział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej. Jest jedyną tego typu placówką w Polsce, działającą w bardzo szerokim zakresie na rzecz osób niepełnosprawnych. 31 marca świętował 20-lecie swojej działalności. Uroczystości jubileuszowej towarzyszył pokaz multimedialny i spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu czytelników oraz wystawa jubileuszowa - „... przeprowadzacie nas przez niedostępny dla nas mur słowa drukowanego”.

Niedziela toruńska 19/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Franciszkiem Czajkowskim, pomysłodawcą oraz wieloletnim kierownikiem Ośrodka, rozmawia Barbara Czerny

Barbara Czerny: - Jakie były początki funkcjonowania Ośrodka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek Czajkowski: - Zaczęło się od punktu bibliotecznego książek mówionych (nagranych na taśmę magnetofonową), utworzonego przy Gabinecie Metodycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Miejskiej przez ówczesnego jej dyrektora Alojzego Tujakowskiego i Edmunda Janke, przewodniczącego Zarządu Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Toruniu. Wkrótce okazało się, że dla osób niewidomych kontakt z literaturą jest niezwykle istotny, a potrzeb w tym zakresie jest więcej, niż punkt może zaspokoić. Zaistniała idea utworzenia w Toruniu specjalistycznej biblioteki dla wszystkich, którzy mają utrudniony dostęp do słowa drukowanego. W 1982 r., mimo trudnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, doszło do jej uruchomienia. Siedziba biblioteki ma lokalizację dogodną dla osób z różnymi niesprawnościami - w centrum miasta, na parterze, z wejściem od ulicy o ograniczonym ruchu kołowym. Tu w 1984 r. powstał Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych, który stworzył z biblioteką integralną całość.

- Jakie zadania stanęły przed pracownikami Ośrodka?

- Ośrodek już w chwili powstania miał określone zadania - obok zapewniania fachowej obsługi biblioteczno-informacyjnej użytkownikom niepełnosprawnym, stale realizowanym zadaniem jest uzmysławianie społeczeństwu problemów osób z niesprawnościami oraz popularyzowanie znaczenia literatury w procesach rehabilitacji. Aktualnie do zadań Ośrodka należy sprawowanie nadzoru merytorycznego nad działalnością specjalistyczną w województwie, czemu służą szkolenia organizowane dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych, szkół czy szpitali i dla pracowników różnych instytucji opiekuńczych. Do naszych zadań należy również współpraca międzybiblioteczna oraz współdziałanie z pozarządowymi organizacjami pracującymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Ważna jest także współpraca z użytkownikami i profesjonalistami w dziedzinie doboru materiałów czytelniczych i organizowaniu działalności czytelniczo-rehabilitacyjnej. Prowadzone są zajęcia z młodzieżą szkolną i studencką, pozwalające jej poznać specyfikę pracy Ośrodka i często nieznaną im wcześniej problematykę niepełnosprawności.

Reklama

- Co przede wszystkim różni Ośrodek od innych bibliotek publicznych?

- Nasz Ośrodek jest nietypową placówką, nie tylko ze względu na swoją działalność, lecz również i zbiory. Różnorodność materiałów bibliotecznych i form książek podyktowana jest zróżnicowanymi możliwościami psychofizycznymi użytkowników. Obok tradycyjnych książek tzw. czarnodrukowych i rozmaitych czasopism użytkownikom ośrodka udostępniane są również alternatywne materiały biblioteczne, m.in. książki mówione, książki obrazkowe z małą ilością tekstu dla początkujących użytkowników, książki „łatwe w czytaniu” pomagające we włączeniu się w życie społeczne, książki drukowane dużą czcionką, lektury Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego dla dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną, książki z dźwiękami, kasety wideo oraz programy komputerowe. Osobną grupę stanowi literatura specjalistyczna dla rodziców i terapeutów.
Specyfiką Ośrodka jest również jego dostępność architektoniczna: podjazd dla wózków, szerokie przejścia, głośno mówiąca winda z prowadzącą do niej elektroniczną ścieżką dźwiękową, przystosowana toaleta oraz inne urządzenia. Obsługa czytelników przebiega sprawnie dzięki komputeryzacji procesów bibliotecznych. Ośrodek jest placówką, która przystosowuje się do potrzeb swoich użytkowników z uwzględnieniem standardów IFLA (Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotecznych). Świadczy o tym popularność biblioteki wśród czytelników oraz Certyfikat Systemu Jakości ISO 9001: 2001 nadany w 2003 r. Książnicy Kopernikańskiej m.in. za działalność edukacyjną, kulturalną oraz terapeutyczną. W naszej działalności nawiązujemy do sprawdzonych modeli zachodnich przodujących w kompleksowym organizowaniu usług dla czytelników z różnymi rodzajami niesprawności; takie modele spotkałem za granicą w USA, Szwecji, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Australii.
W ostatnich latach również w Polsce daje się zauważyć postęp w tej dziedzinie - w wielu bibliotekach wojewódzkich i wielkomiejskich uruchamiane są specjalistyczne działy lub ośrodki (obok Torunia powstały w mniejszym zakresie w Gdańsku, Elblągu, Gorzowie) czytelnictwa i terapii osób z niesprawnościami.

- Jaka jest rola książki w procesie rehabilitacji osób z różnymi niesprawnościami i jakie formy pracy są stosowane?

- Biblioterapeutyczna funkcja literatury znana jest od dawna. W działalności rehabilitacyjnej coraz powszechniej wykorzystywana jest literatura oraz sam proces czytania, słuchania tekstów, oglądania obrazów. Czytanie odwraca uwagę od choroby i pomaga ją zaakceptować, kształtuje osobowość i autonomię, zachęca do brania odpowiedzialności za siebie i otoczenie, stymuluje mózg i układ nerwowy, a więc - rehabilituje.
Podstawową formą pracy w naszym Ośrodku jest udostępnianie materiałów bibliotecznych. Użytkownicy mają wolny dostęp do półek, a pracownicy udzielają pomocy w doborze materiałów. Niektórzy chcą korzystać z książek na miejscu i chętnie włączają się w cykl zajęć czytelniczo-terapeutycznych, które odbywają się systematycznie i są indywidualnie przygotowywane dla uczestników, także z niesprawnością intelektualną. Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju intelektualnego, komunikowania się i mowy, rozwój samodzielności w zakresie funkcjonowania społecznego. Ośrodek organizuje konkursy dla uczniów szkół specjalnych i dzieci niepełnosprawnych (plastyczne, teatralne, wypowiedzi na zadany temat w formie nagrania, książeczki itp.). Są też zajęcia edukacyjne dla uczniów i podopiecznych instytucji edukacyjnych działających na rzecz niepełnosprawnych. Organizujemy spotkania dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną, by zapoznać ich z ofertą Ośrodka. Mogą oni ponadto raz w miesiącu skorzystać z nieodpłatnej porady prawnika, pedagoga i psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu. Organizujemy też szkolenia specjalistyczne dla bibliotekarzy szkół specjalnych oraz osób prowadzących punkty biblioteczne obsługujące czytelników z niesprawnością intelektualną.
W naszym Ośrodku funkcjonuje galeria, w której prezentujemy prace osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Są to ekspozycje wytworów powstałych podczas zajęć plastycznych i terapeutycznych w szkołach, w warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, ale również indywidualne wystawy osób uzdolnionych plastycznie. Aktualnie można w galerii oglądać wystawę jubileuszową.
Przy Ośrodku funkcjonuje też Fundacja Literatury „Łatwej w czytaniu”, która w oparciu o wskazówki międzynarodowe wydała 7 tytułów książek m.in.: „W sklepie”, „Na poczcie”, „W kościele”. Zawierają one ilustracje i proste opisy.

- A jaką szansę korzystania ze zbiorów biblioteki mają czytelnicy obłożnie chorzy lub unieruchomieni w domu i samotni?

- Od wielu lat dostarczamy książki czarnodrukowe i inne materiały bezpośrednio do domów osób unieruchomionych. Materiały dobieramy indywidualnie do potrzeb i możliwości użytkownika. Niektórzy czytelnicy, ze względu na niesprawny wzrok, korzystają jedynie z książek mówionych, inni tylko z większej czcionki, mający problemy z rozumieniem treści z książek łatwych w czytaniu, a ci, którzy mają kłopoty z utrzymaniem książki - z książek lekkich. Wizyty biblioteczne odbywają się zawsze w określone dni o ustalonych godzinach. Dzięki temu użytkownicy mogą rozplanować swoje zajęcia, by nie kolidowały z odwiedzinami bibliotekarza. Jeśli unieruchomiona osoba nie jest w stanie lub obawia się samodzielnie otworzyć drzwi, może odpowiednio wcześniej poprosić kogoś z rodziny o obecność. Spotkania z bibliotekarzami są szczególnie ważne dla osób żyjących samotnie, tylko sporadycznie odwiedzanych przez rodzinę, sąsiadów, opiekunów społecznych i duchownych. Czynnościom bibliotekarskim towarzyszy rozmowa, wsłuchiwanie się w to, co chorzy mają do przekazania, czasami szeptem, gestem, mimiką. Dla wielu osób odwiedziny biblioteczne są jedyną wręcz okazją do kontaktów, dla odwiedzających natomiast mogą być źródłem refleksji, motywem do pogłębienia pokory względem drugiego człowieka.

- Jakie są Pana marzenia i plany związane z dalszym funkcjonowaniem Ośrodka?

- Chcielibyśmy, aby specjalistyczne działy biblioteczne obsługujące osoby chore i z niepełnosprawnościami powstały przy każdej bibliotece powiatowej i miejskiej na obszarze dawnego województwa toruńskiego. Jedna z bibliotek w Grudziądzu ma już zasoby książki mówionej i materiałów alternatywnych. Uruchomione zostały oddziały w Wąbrzeźnie i Chełmży, planowane jest ich utworzenie w Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Brodnicy. Potrzeba społeczna istnieje i trzeba na nią odpowiedzieć. Sześćdziesiąt procent w populacji osób z niepełnosprawnością to osoby niesprawne czytelniczo, wymagające w terapii innych materiałów bibliotecznych niż książka czarnodrukowa.

- Jestem pełna podziwu dla dzieła, które powstało i, na co dzień służąc osobom z niepełnosprawnościami, rozwija się. Dziękuję za rozmowę i życzę Ośrodkowi potrzebnej akceptacji społecznej i środków niezbędnych do zrealizowania dalszych planów.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję