Reklama

Marsz Życia z Janem Pawłem II

2017-03-27 14:23

Sylwia Niedzieska

Sylwia Niedzielska

W 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II ulicami Warszawy przejdzie także po raz dwunasty Marsz Świętości Życia

Nazwa Marszu nawiązuje do obchodzonego w Polsce 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dnia Świętości Życia. W tym dniu rozpoczęło się „Warszawskie Jerycho” – modlitewne zaplecze Marszu. W kaplicy sióstr Franciszkanek rodziny Maryi, które opiekują się Oknem Życia przy ul. Hożej 53, do soboty trwa nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. W tej intencji modlą się również wierni w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko–praskiej, które są organizatorami Marszu.

– Od 12 lat, w czasie Marszu mówimy i będziemy mówić o pięknie ludzkiego życia – mówił w czasie konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich, Ks. Robert Wielądek, diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej. – Głosimy trzy zasadnicze hasła: obronę ludzkiego życia, promocję życia i rodziny. Impulsem do naszej pracy jest dla nas adhortacja papieża Franciszka „Amoris Laetitia”. Trzecim hasłem jest ewangelizacja – dodaje. Ksiądz Wielądek podkreśla, że Marsz, którego tegoroczne hasło brzmi „Tak dla Życia”, to czas radości, czas pokazywania piękna ludzkiego życia i piękna małżeństwa. – W takim duchu zapraszamy wszystkich do udziału w tym Marszu – dodaje.

Tradycyjnie marsz rozpocznie się Mszą świętą. W obu warszawskich katedrach Eucharystia rozpocznie się o godz. 11.00. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. Będzie tam również czas na katechezę dla dzieci i błogosławieństwo – indywidualne lub całej rodziny. W tym czasie warszawsko-praska gałąź Marszu wyruszy po Eucharystii, której przewodniczył będzie bp Kazimierz Romaniuk, w kierunku Placu Zamkowego. Ok. godz. 12.40 obie diecezje połączą się przy Kolumnie Zygmunta i wspólnie przemaszerują Krakowskim Przedmieściem w stronę bazyliki Świętego Krzyża.

Reklama

– Warto się wybrać na marsz m.in. dlatego że będzie piękna pogoda, warto opuścić swoją „kanapę”, o której mówił w czasie ŚDM papież Franciszek. Jest tu miejsce dla każdego i dla dzieci, i dla małżeństw, dziadków, wujków, cioć – można całą familię zabrać ze sobą i manifestować wartość życia – zachęcał do udziału w Marszu Adam Ekielski, który może pochwalić się 35–letnim stażem małżeńskim. Wraz żoną wychowuje siedmioro dzieci, a od prawie 30 lat pracują razem z małżeństwami przygotowując ich do porodu. – Trzy lata temu otworzyliśmy pierwszy w Polsce Dom Narodzin i w ten sposób chcemy służyć rodzinie. Chcemy żeby każde poczęte życie mogło się godnie i jak najpiękniej naturalnie narodzić – mówił Ekielski. – Zapraszamy wszystkich żeby przyszli i zechcieli powiedzieć życiu „Tak” – dodaje.

Chcemy, by ten marsz miał wymiar ewangelizacyjny. Towarzyszyć nam będą słowa modlitwy św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, a także ich teksty na temat życia i rodziny oraz teksty papieża Benedykta XVI – mówił ks. Robert Wielądek. Dzieci będą miały możliwość podziękowania rodzicom za dar życia i wręczenia przygotowanych wcześniej podwójnych serc z napisem „Dziękuję Panu Bogu! Dziękuję rodzicom!”.

Marszowi Świętości Życia towarzyszyć będzie akcja „Pielucha dla malucha”, w czasie której zbierane będą artykuły niemowlęce dla małych mieszkańców Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce. Będą dwa punkty zbiórki: jeden przy katedrze warszawskiej, drugi przy kolumnie Zygmunta.

Jeśli mówimy „Tak, życiu” to musi to przejść w konkret – mówi siostra Senta Krajza, kierownik Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. – Jeśli jest matka i dziecko to potrzebne jest zaplecze: miejsce, gdzie kobieta może spokojne przygotować się do porodu oraz do opieki nad dzieckiem, gdy się już urodzi. Chcemy, żeby maluchy miały zapewnione podstawowe rzeczy – dodaje i podkreśla, że dzięki takiej akcji z pomocy korzysta nie tylko 10 mam z dziećmi i 4 kobiety w ciąży, które są mieszkankami Domu prowadzonego przez siostry, ale również wszystkie potrzebujące mamy, które zgłaszają się do sióstr z prośbą o pomoc. Najbardziej potrzebne są pieluchy, środki do pielęgnacji dzieci, żywność i inne artykuły niemowlęce.

Tagi:
marsz

Reklama

Tłumy na Marszu Niepodległości w Warszawie

2019-11-11 17:08

mk/red/wpolityce.pl

101 lat temu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu; w 1937 r. Sejm RP ustanowił w dniu 11 listopada państwowe obchody Święta Niepodległości. W całym kraju organizowane są patriotyczne uroczystości. W Warszawie ruszył Marsz Niepodległości.

TV TRWAM

O godz. 15.00 z Ronda Dmowskiego w Warszawie wyruszył X Marsz Niepodległości. Tegorocznemu marszowi towarzyszy hasło „Miej w opiece Naród cały!”. Marsz rozpoczął się modlitwą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

2019-12-14 08:05

BP KEP / Warszawa (KAI)

Wigilijny opłatek to nie jest zwykły towar, powinien być pobłogosławiony – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreśla szczególne znaczenie opłatka. „Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia”. Dodaje także: „Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć”.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na duchowe skutki błogosławieństwa. Przypomina słowa wprowadzenia do księgi „Obrzędów błogosławieństw”: „Błogosławieństwa ustanowione na wzór sakramentów zawsze oznaczają przede wszystkim duchowe skutki, które osiąga się przez wstawiennictwo Kościoła”.

Nawiązując do słów modlitwy błogosławieństwa opłatków, ks. Rytel-Andrianik przypomina: „Łamiąc się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej nie tylko składajmy sobie życzenia, ale także wybaczajmy sobie urazy. Bądźmy dla siebie dobrzy jak chleb, którym się dzielimy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju we Wrocławiu

2019-12-15 21:33

Agnieszka Bugała

Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP, z hm. Dorotą Kołakowską, komendantką Chorągwi Dolnośląskiej na czele, przekazała Betlejemskie Światło Pokoju harcerzom z całego województwa.

Agnieszka Bugała
Zobacz zdjęcia: Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do archidiecezji wrocławskiej

Jak co roku harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przywieźli Betlejemskie Światło, które dziś rano (15.12.) w zakopiańskim sanktuarium na Krzeptówkach odebrali od skautów ze Słowacji. Przekazanie światła odbyło się w czasie Mszy św. we wrocławskiej katedrze, którą koncelebrował o. bp Jacek Kiciński CMF, on też wygłosił homilię. Najpierw od przywiezionego lampionu bp. Kiciński zapalił świecę w ceramicznej misie – to światło towarzyszyło celebracji Eucharystii – później od niego kapłani zapalali świece w lampionach hufców i przedstawicieli harcerskich stowarzyszeń. Gospodarzem uroczystości był proboszcz wrocławskiej katedry, ks. Paweł Cembrowicz. Z ramienia Dolnośląskiej Chorągwi ZHP w uroczystość przekazania Betlejemskie Światło Pokoju wprowadził hm. Krzysztof Stachów, zastępca Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

- Przekazanie Betlejemskiego Światła jest wydarzeniem niezwykle ważnym, bo to przecież tam, w Betlejem, ponad dwa tysiące lat temu wszystko się zaczęło. Spotykamy się w szczególnej niedzieli Adwentu – to niedziela radości. Z jednej strony już widać Boże Narodzenie, ale jeszcze potrzeba do tych narodzin trochę czasu. Nasze życie to też Adwent, żyjemy po to, aby kiedyś spotkać się z Bogiem twarzą w twarz mówił bp Jacek.

- Przyjście Jezusa Chrystusa na świat, to przyjście Światłości w ciemnościach – mówi nam Słowo Boże. I na to Światło teraz czekamy. Bardzo ważne jest to, abyśmy umieli zaufać Panu Bogu, abyśmy umieli uwierzyć, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Jezus pokazuje nam, że wiara pomaga nam czynić cuda, a ona rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, a nie słowa ludzkiego. Umacnia się na modlitwie, poprzez sakramenty a rozszerza się przez świadectwo naszego życia - mówił kaznodzieja.

Biskup odniósł się też do tych sytuacji w życiu człowieka, w których dochodzi do utraty wiary. Pytał zgromadzonych w katedrze harcerzy o przyczynę jej utraty i wskazał na zerwanie nici przyjaźni z Jezusem. – Wiara to przyjaźń z Jezusem, tak, jak przyjaźń z drugim człowiekiem. I co jest ważne w każdej przyjaźni? Trzy rzeczy – wskazał biskup – myślenie, rozmowa i spotkanie. Tak też jest z Jezusem. To z Nim rozmawiam na modlitwie, myślę o jego Słowie i spotykam się z Jezusem w sakramentach. Spotkanie z Jezusem sprawia, że moje serce zostaje zapalone ogniem Bożej miłości i musi natychmiast przekazać ten ogień dalej, dlatego, że miłość jest podzielna – mówił bp Jacek.

W tym roku przekazaniu światła towarzyszy hasło „Światło, które daje moc”. Jest zaczerpnięte z wystąpienia św. Jana Pawła II, które 10 czerwca 1979 r. wygłosił w Krakowie:

„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”.

- Przesłanie papieża Polaka niech będzie inspiracją dla nas – harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego przekazujących po raz 29. Betlejemskie Światło Pokoju – pisze w tegorocznym orędziu kapelan hm. Wojciech Jurkowski. Zachęca też, aby zanieść Betlejemskie Światło Pokoju do Prezydenta RP, Parlamentu i Rządu, do instytucji centralnych. Niech stanie się darem nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Przekażmy je w kościołach, szkołach, szpitalach i domach pomocy. Zadbajmy, by zapłonęło dzięki naszej harcerskiej sztafecie na każdym wigilijnym stole. BŚP niech przekroczy granice z Białorusią, Rosją i Ukrainą, niech drogą lądową i wodną dotrze tam gdzie jest oczekiwane.

Historia BŚP:

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 29 lat angażują się w sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 26 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na charytatywnych świecach. Na stronie Światła powstaje wielka internetowa mapa światła (swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla), na której zobaczyć można, gdzie odbywa się przekazanie światła oraz gdzie można przyjść, aby zapalić swoją świecę.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Betlejemskie Światło Pokoju co roku odpalane jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem