Reklama

Świat

Z Meksyku do Ekwadoru

Matka Boża Częstochowska na kontynencie amerykańskim

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Edyta Bazylewicz

Dobiegła końca peregrynacja Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w Meksyku. Ten etap trwał 2 lata i 3 miesiące. W Meksyku Ikona przebyła trasę prawie 20 tys. km, odwiedziła 30 miast w dziesięciu stanach. Koordynatorami peregrynacji w Meksyku byli Beatriz Gonzalez i jej mąż Jose Luis Garcia Chagoyan, związani z prorodzinnym Ruchem VidaFlorida.

Pożegnanie z Meksykiem

Matka Boża Częstochowska była witana w Meksyku z radością, zachwytem i czcią jako Mama św. Jana Pawła II, który ma stałe ciepłe miejsce w sercu Meksykan.

W pierwszej połowie marca br. Matka Boża gościła w Puebla, stolicy stanu o tej samej nazwie. To duże miasto z tradycjami i świetną historią, zamieszkiwane przez 2 mln ludzi. Ikona codziennie odwiedzała zgromadzenia, klasztory, kościoły, przytułek dla osób starszych, dom pomocy dla kobiet w ciąży, ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci, a nawet szkoły. Stanęła także w historycznej XVI-wiecznej katedrze p. w. Aniołów, gdzie witały ją tłumy ludzi.

16 marca Ikona powróciła do stolicy, gdzie rozpoczęły się spotkania na zakończenie wizyty w Meksyku. 17 marca gościła w Instytucie Matki Bożej z Guadalupe dla Misji Zagranicznych, który prowadzi tam seminarium duchowne i uniwersytet, przygotowujące misjonarzy do pracy w różnych krajach. Uroczystej Mszy św. w kościele należącym do Instytutu przewodniczył bp Antonio Ortega Franco z IV Wikariatu Archidiecezji Metropolii Meksyku, a w koncelebrze było wielu misjonarzy, wykładowców instytutu. Bp Ortega podczas liturgii starał się podkreślić duże znaczenie obecności wędrującej Ikony i przeprowadził odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Odmówiono też Akt Powierzenia, podobnie jak podczas większości spotkań w Meksyku.

Wieczorem tego samego dnia Matka Boża została zaproszona do Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na spotkanie grupy studium biblijnego, które zakończono Różańcem i Eucharystią.

Noc Matka Boża spędziła w pobliżu, otoczona modlitwą w Kaplicy Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu u sióstr w Konwencie Meksykańskiego Instytutu Wiecznej Adoracji Matki Bożej z Guadalupe, założonego przez Maríę de las Mercedes Mendes Perez Gil, który znajduje się w dzielnicy Cayoacan. Sobotni ranek rozpoczęła uroczysta Msza św. u Ojców Franciszkanów w kościele św. Katarzyny również w dzielnicy Cayoacan. Wieczorem Matka Boża odwiedziła Wspólnotę św. Egidiusza. Uroczystą Mszę św. celebrował nuncjusz apostolski w Meksyku abp Franco Coppola. W niedzielę 20 marca Ikona powróciła do swojej siedziby na terenie Meksyku – parafii p. w. św. Jana Pawła II i św. Tomasza More’a. Oficjalne zakończenie peregrynacji w Meksyku nastąpiło podczas Mszy św. o godz. 13:30.

Reklama

Przez Panamę do Ekwadoru

Ekwador to 28 kraj na trasie peregrynacji. Podsumowują: I etap pielgrzymki od Władywostoku do Fatimy liczył 65 tys. km, II etap przez Stany Zjednoczone i Kanadę 95 tys. km, a III etap przez Meksyk 20 tys. km. Łącznie daje to 180 tys. km.

Pielgrzymka w Ekwadorze oficjalnie rozpoczęła się 24 marca 2017 r. Na lotnisku w Quito na ikonę, której asystowali inicjatorzy i międzynarodowi koordynatorzy peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” Ewa i Lech Kowalewscy, czekał bp Danilo Echeverria, reprezentujący Episkopat Ekwadoru. Bp Danilo Echeverria oficjalnie powitał Matkę Bożą w Ikonie Częstochowskiej w imieniu Kościoła Ekwadoru oraz udekorował Ją w imieniu Episkopatu medalem powitalnym z szarfą ekwadorską. Zapowiedział, że wizyta będzie trwała do końca bieżącego roku.

W imieniu Koalicji Od Oceanu do Oceanu przemawiała Ewa Kowalewska, dziękując za gościnność i przyjęcie Ikony Matki Bozej Częstochowskiej, Królowej Polski. Obok Ikony w feretronie powiewała dumnie polska flaga z orłem.

Ks. Leon Juchniewicz, polski misjonarz, który pracuje w Ekwadorze już prawie 30 lat, podjechał samochodem, na którym umieszczono szklaną konstrukcję dla ekspozycji i bezpiecznego przewozu Ikony. Tym razem organizatorzy nazwali ten “domek” Mama Mobilem. Jest to już czwarty Life Mobil – pierwszy zbudowaliśmy w Polsce i jeździł po Europie, drugi zrobili polscy górale w Chicago, a trzeci wykonano w Meksyku. Ta konstrukcja umożliwia przewożenie Ikony w taki sposób, aby była widoczna dla wszystkich. W południe Ikona umieszczona w Mama Mobilu odjechała z lotniska w kierunku sławnej miejscowości Mitad del Mundo (Środek Ziemi), aby tam przekroczyć równik. Tym samym rozpoczęła się pielgrzymka przez półkulę południową.

Reklama

Przez Andy do Santo Domingo de los Colorados

Quito, stolica Ekwadoru leży na wysokości ok. 2 800 metrów n.p.m. Trzeba było przejechać przez linię wulkanów i przez wysokie góry, aby dostać się do Santo Domingo. Wierni czekali na przyjazd Matki Bożej w miejscowej farze p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego. Pięknie oświetlona Ikona stanęła przed kościołem na rynku, a następnie na głównym ołtarzu.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca przypada dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Ekwador także święci w tym czasie Dzień Świętości Życia. To bardzo ważne, gdyż chociaż w Ekwadorze prawo zezwala na aborcję tylko w sytuacjach szczególnych, ale placówki rządowe naciągają interpretację tych zapisów, aby zezwalać, np. na aborcję w przypadku bliżej nieokreślonych problemów psychicznych matki. W efekcie ten niewielki kraj ma ok. 24 tys. legalnych aborcji rocznie.

W tym roku na Marsz dla Życia Ekwadorczycy zaprosili swojego wyjątkowego gościa – Matkę Bożą w Ikonie Częstochowskiej. Podobne marsze odbywały się w tym roku aż w dziewięciu diecezjach Ekwadoru. W Santo Domingo organizowano go po raz pierwszy.

Uczestnicy marszu modlili się w kościele farnym w samym centrum miasta, gdzie gościła Ikona. Nieśli banery i olbrzymią liczbę balonów: niebieskich i biało-czerwonych. Reprezentowane były wszystkie miejscowe organizacje pro-life i pro-rodzinne. W marszu razem z ludźmi szli: bp Bertram Vick i mer miasta. Prowadziła Matka Boża Częstochowska jadąc w swoim Mama Mobilu na czele marszu. Na przedzie towarzyszyła Jej asysta jeźdźców na koniach, posiadających na czaprakach symbole Akcji Chrystusa Miłosiernego. Za konną asystą jechała ciężarówka z zespołem muzycznym i młodymi wodzirejami marszu, którzy kierowali całością, posiadając do dyspozycji znakomite nagłośnienie. W marszu brało udział ponad dwa tysiące osób.

Wzruszającym momentem była chwila, gdy przez głośniki puszczono rytm serca dziecka w 20. dniu od poczęcia. Wszyscy uczestnicy marszu uklękli i w ciszy wypełnionej tym tętnem modlili się w intencji ochrony życia. Trasa marszu zakończyła się nowoczesnej katedrze p. w. Dobrego Pasterza. Tłum wypełnił ten wielki kościół całkowicie. Ikonę Częstochowską, jasno oświetloną, ustawiono z boku prezbiterium. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Bertram Vick ordynariusz diecezji Santo Domingo, a koncelebrowało 20. kapłanów. W homilii biskup mówił o Matce Bożej Częstochowskiej, dziękując Jej za przybycie i wzywając zebranych, aby za Jej wezwaniem chronili życie. Na komunię młodzieżowy chór zaśpiewał pieśń ze Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Rio de Janeiro. Następnie uroczyście odnowiono Akt Oddania się Najświętszemu Sercu Jezusa, który odmawiali głośno wszyscy wierni. Na zakończenie zebrani złożyli przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego. Po Eucharystii wiele osób korzystało z możliwości podejścia do Ikony, dotknięcia się Jej oraz modlitwy indywidualnej. Atmosfera marszu była wspaniała.

2017-03-28 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas na Jasnej Górze: dziś wszyscy jesteśmy chrześcijanami z Bliskiego Wschodu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

abp Mieczysław Mokrzycki

MONIKA RYBCZYŃSKA/BP KEP

Z jasnogórskiego wzgórza wołamy dziś o pokój dla naszych sióstr i braci, którzy cierpią prześladowania z powodu Chrystusa i Jego Ewangelii – powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski abp Wojciech Polak. Z udziałem metropolity Bagdadu, polskich biskupów i tysięcy pątników przybyłych najliczniej w pielgrzymkach pieszych w Sanktuarium trwają główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto upływa w duchowej łączności z Kościołem prześladowanym na Bliskim Wschodzie.

W homilii podczas głównej Sumy odpustowej abp Wojciech Polak podkreślił, że „naszym wzrokiem, a raczej naszą pamięcią i sercem obejmujemy dziś z jasnogórskiego wzgórza wszystkich braci i siostry w wierze, chrześcijan żyjących w Iraku, Syrii i Palestynie. Widząc, szczególnie w tym ostatnim czasie, ich tragiczny los, słuchając dramatycznych apeli i próśb, otwierając się na ich rozpaczliwe wołanie: nie zostawiajcie nas samych”. Przypomniał, że właśnie dziś, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w całej Polsce modlimy się za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. - Dzisiaj wszyscy jesteśmy chrześcijanami z Bliskiego Wschodu – zauważył Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję