Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: 22 tys. młodych ludzi uczestniczyło w wydarzeniu Młodzi i Miłosierdzie

Blisko 22 tys. młodych ludzi uczestniczyło w spotkaniu Młodzi i Miłosierdzie (M&M2), które w dniach 28 i 29 marca odbyło się w Tauron Arenie Kraków. Wydarzenie było odpowiedzią na potrzebę wspólnych spotkań młodych ludzi. Dzięki nim młodzież doświadcza przeżycia żywej wiary oraz poczucia wspólnoty z rówieśnikami. Hasłem przewodnim spotkania były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana „Ja Cię nie potępiam”.

[ TEMATY ]

młodzi

Kraków

Jakub Wolski z KO ŚDM w Krakowie

W pierwszym dniu w spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści, natomiast w kolejnym młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania podzielone były na dwie części: „zobacz” i „doświadcz”, podczas których uczestnicy najpierw zobaczyli jak wygląda spotkanie z żywym Jezusem, a następnie sami wzięli udział w takim spotkaniu. Uczestnicy wysłuchali także Słowa Bożego, mogli skorzystać z sakramentu pokuty i wysłuchać świadectw. Z młodzieżą spotkał się m.in. kard. Stanisław Dziwisz.

Młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać m.in. świadectwa chrześcijańskiego rapera Tau. Przekonywał on młodych ludzi, że Jezus jest ratunkiem nawet z najgorszej sytuacji, wystarczy tylko otworzyć na Niego swoje serce.

Reklama

- Jeśli w twoim życiu jest teraz czas ciemności duchowej, jeśli jest pustka, ból i samotność pamiętaj, że jest Ojciec, który nad tobą czuwa. Bóg za ciebie umarł. Zwróć się do Niego, a doświadczysz tego, co ja, czyli cudu – mówił.

Historią swojego życia podzielił się również Sebastian, który jak podkreślił, chce przekazać zgromadzonym jak Jezus działał w jego życiu, ponieważ sam bardzo się pogubił, nadużywał alkoholu, brał narkotyki i kradł. - Dostałem sześć lat wyroku. Aż pewnego wieczoru nagle pomyślałem może się pomodlę, w końcu znam Boga, chodziłem kiedyś do Kościoła z rodzicami. Pomyślałem - spróbuję, prosiłem Jezusa przyjdź i pomóż mi - wyznał Sebastian.

- Paradoksalnie to w więzieniu poukładało się moje życie i nabrało sensu. Jezus naprawdę może wyciągnąć nas z ogromnego dołu, wystarczy zrobić mały krok. Teraz żyję na wolności, uczestniczę w spotkaniach wspólnoty, mam fajne mieszkanie i pracę. Jestem szczęśliwy – powiedział Sebastian.Tematem przewodnim spotkania, a także punktem wyjścia do rozważań i modlitwy, była perykopa o kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie i Jezusie piszącym po piasku.

Reklama

Bp Grzegorz Ryś analizując tę Ewangelię powiedział, że wiara jest relacją z Bogiem, który jest w człowieku zakochany. - Bóg mnie kocha do zwariowana i Bóg mnie zaprasza do relacji miłości. Kiedy ja wybieram grzech to pokazuje Bogu, że w tym momencie jakaś inna miłość jest dla mnie ważniejsza niż miłość do niego. Wybieram coś, jednocześnie odwracając się do Boga plecami – powiedział duchowny.

Bp Ryś zwrócił uwagę na to, że wielu ludzi ma wątpliwości, czy Bóg nie zbyt łatwo wybacza. Jego zdaniem kobieta najpierw jest oskarżona, ale zostaje przez Jezusa uwolniona od oskarżenia. - Moc tej Ewangelii polega na tym, że Jezus i dziś prosi: daj mi swój grzech. Was też prosi, ale człowiek często jest tak przywiązany do swego grzechu, że nie chce go oddać Bogu, nawet jeśli jest się już prawie martwym z jego powodu - wyjaśniał.

W trakcie spotkania młodzi ludzie na kartkach zapisywali to, co od Boga ich oddala i z czym nie mogą sobie poradzić. Następnie złożyli je w krzyżu, umieszczonym na środku Tauron Areny.

- Jezus jest tutaj teraz i możemy stanąć przy Nim z naszym grzechem. Każdy z nas ma doświadczenie grzechu, który nas zabija i sprawia, że jesteśmy samotni oraz że inni nas osądzają, potępiają i chcą nas ukamienować – mówił do młodych bp Ryś.

-Jezus chce nam ten grzech wypisać przed oczami, a jednocześnie chce ten grzech od nas wziąć i ponieść w swoim ciele na krzyż. Możesz zostawić w Jego krzyżu tę kartkę, na której będzie wypisany twój grzech, ten, którego nie masz siły nosić i który cię niszczy – dodał biskup. Następnie młodzi ludzie korzystali z sakramentu pokuty i modlili się w ciszy.

Zdaniem Jakuba, licealisty z Nowego Targu spotkanie na Tauron Arenie było bardzo potrzebne i ważne. - Mam wielu znajomych, którzy niechętnie chodzą do Kościoła, jednak widziałem, że tutaj byli bardzo zaangażowani w modlitwę i przejęci słowami, które usłyszeliśmy, widać, że dały im do myślenia – podkreślił.

Projekt M&M2 po raz pierwszy odbył się w marcu ubiegłego roku. Wówczas uczestniczyło w nim ponad 18 tys. osób. Podczas spotkania poruszana jest tematyka religijna, a celem wydarzenia jest pogłębienie wiary młodych ludzi oraz kształtowanie postawy mądrych wyborów i odpowiedzialnego życia.

Wydarzenie powstało z inspiracji biskupa Grzegorza Rysia. Jego pierwszą odsłonę przygotował Sekretariat Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej oraz członkowie ruchów i wspólnot, którym na sercu leży praca wśród młodych ludzi.

Aprobatę dla idei wydarzenia wyraziło m.in. Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz prezydent Krakowa.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

2017-03-29 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wejście do piekła

Czy miałeś kiedyś wątpliwości, od jakiego momentu zaczyna się człowiek? Jeśli spotkałeś kogoś, kto cię przekonywał, że dokonanie aborcji nie miało żadnego wpływu na jego życie, że potraktował to jako pozbycie się „problemu”, by nie zmarnować wolności, szansy na dobry start, że w ogóle o tym nie pamięta – NIE WIERZ W TO.
Czy da się zapomnieć, że zrezygnowało się z kogoś najbliższego? Że się na własne życzenie pozbyło swojej cząstki, która nie odrośnie? Że niczym się jej nie zastąpi...

Wszystko działo się bardzo szybko, ale też mam dziś wrażenie, jakby czasu przed TYM w ogóle nie było. Nie pamiętam nawet, czy się bałam, cierpiałam, czy mnie coś bolało, czy miałam wątpliwości.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję