Reklama

Europa

Młodzi są misjonarzami dla zagubionej Europy

Europa wydaje się dziś zmęczona i zagubiona. (…) Wierzymy, że to młodzi są dziś misjonarzami danymi po to, by ogłaszać zmęczonemu światu młodość Pana Boga. Takie przekonanie wyraził przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco podczas briefingu na zakończenie europejskiego sympozjum o towarzyszeniu młodzieży, które w dniach 28-31 marca odbywa się w Barcelonie.

[ TEMATY ]

młodzi

Europa

Monika Łukaszów

Podsumowując czterodniowe spotkanie, w którym wzięli odpowiedzialni za duszpasterstwo młodych w całej Europie, włoski purpurat zwrócił uwagę na niepowtarzalne zalety młodych ludzi, którymi powinni służyć nie tylko Kościołowi, ale całej Europie. Podkreślił, że troska o docenienie i rozwijanie tych talentów, to wyzwanie dla całego społeczeństwa. "Młodość lepiej niż jakikolwiek inny okres życia wyraża nadzieję na przyszłość, wyobraźnię, pragnienie tworzenia wspólnoty. To dziedzictwo, nierozerwalnie związane z młodością, musi być docenione, promowane, strzeżone i rozwijane. Dotyczy to zarówno wspólnoty Kościoła, jak i Europy" - powiedział przewodniczący CCEE.

Zachęcał, by młodzi ludzie na naszym kontynencie mieli odwagę sięgać do głębokich pytań o istotę życia, które pomogą im odkryć Boga i szczęśliwe życie, a od których współczesny świat próbuje odwrócić uwagę. „W duszy każdego człowieka ukryte są głębokie pytania dotyczące istoty życia, jego znaczenia, tego, jak właściwie postępować, jak żyć i jak pielgrzymować” - przypomniał arcybiskup Genui.

Mówiąc o praktycznym znaczeniu spotkania, zwłaszcza w kontekście przyszłorocznego Synodu Biskupów nt. młodzieży, zapowiedział, że wnioski ze spotkań w grupach roboczych, które obradowały podczas sympozjum w Barcelonie, znajdą się w dokumencie, który zostanie przekazany do sekretariatu synodalnego. Podkreślił też, jak ważne było odnowienie modlitwy i refleksji dotyczącej towarzyszeniu młodym, możliwe dzięki wspólnemu spotkaniu i wymianie doświadczeń. Wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, którzy brali udział w sympozjum, będą „zarażać nadzieją i ufnością” kontynent europejski i wspólnoty, do których powrócą.

Reklama

"Europa wydaje się dziś zmęczona i zagubiona. (…) Wierzymy, że to młodzi są dziś misjonarzami danymi po to, by ogłaszać zmęczonemu światu młodość Pana Boga" - podkreślił kardynał.

Sympozjum zatytułowane: "Szedł z nimi (Łk 24,15). Towarzyszenie młodym, by w wolności odpowiadali na wołanie Chrystusa" trwa w Barcelonie w dniach 28-31 marca. Jego organizatorami są Rada Konferencji Biskupich Europy wspólnie z Hiszpańską Konferencją Biskupią i archidiecezją barcelońską. Biorą w nim udział biskupi, księża i świeccy z 37 europejskich konferencji episkopatów i międzynarodowych wspólnot, m.in. Chemin Neuf, Emmanuel, Focolare i Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich – w sumie 275 osób.

2017-03-31 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plecak pełen wrażeń

Kiedy pociecha zaczyna czytać samodzielnie, rodzic czuje się zwolniony z obowiązku głośnego czytania. To wielka szkoda, ponieważ to m.in. przez wspólne czytanie (nawet tym starszym) powstaje więź, dzięki której można obserwować reakcje swojego dziecka, poznawać je, wspólnie rozwiązywać problemy, a także rozmawiać o jego emocjach i odczuciach. O tym, jak odpowiednio dobrać literaturę dla najmłodszych i jakie książki warto włożyć do plecaka na czas wakacyjnych podróży, opowiedzą Genowefa Surniak, wicedyrektor Zespołu Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu, oraz Dorota Szczęśniak, nauczyciel Zespołu Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu

Uwaga, postój

CZYTAJ DALEJ

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

Uczcili fundatorkę

2023-06-07 11:34

Archiwum UPJPII

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

    Wspólnota akademicka UPJPII złożyła hołd św. Jadwidze Królowej. Młodzieży wręczono indeksy, a pracownikom medale UPJPII.

    W tym roku wyjątkowo 6 czerwca, ze względu na przypadającą w dniu wspomnienia św. królowej Jadwigi uroczystość Bożego Ciała (8.06), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uczcił swoją świętą fundatorkę i dobrodziejkę złożeniem hołdu przy relikwiach Królowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję