Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Pokaz specjalny filmu „Pasja” w ramach akcji „Dar dla Aleppo”

„Gość Wrocławski” wraz z fundacja „Vide et Crede” organizuje 10 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym kinowy pokaz specjalny dzieła Mela Gibsona pt. „Pasja”. Dochód ze sprzedaży biletów przekazany zostanie na wsparcie akcji "Pomoc dla Aleppo".

[ TEMATY ]

dar dla Aleppo

Kadr z filmu

Gościem specjalnym wieczoru będzie Romulad Kłos, który zagrał w „Pasji” rolę Rzymianina, który przed seansem opowie o swojej pracy przy produkcji filmu. - Nic nie wiedziałem, że Gibson robił casting do "Pasji". Przyszedł taki dzień, że reżyser miał ostatnie, decydujące o wyborze spotkanie. Dopiero wtedy dowiedziałem się o wszystkim i po prostu przyszedłem. Wbrew wszelkiej logice, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu Mel Gibson zgodził się mnie przyjąć. Później podjął decyzję, że zrobi postać, której nie było w ogóle w scenariuszu. I zagrałem Rzymianina, którego nawet nie ma w Ewangelii - mówi Romuald Kłos.

Po seansie o współczesnych prześladowaniach chrześcijan oraz obecnej sytuacji w Aleppo opowie ks. Rafała Cyfka ze Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które koordynuje akcję „Dar dla Aleppo”.

- Powinniśmy pomagać Syryjczykom w ich ojczyźnie, jak tylko się da, jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. W Aleppo dzięki stabilnej sytuacji to obecnie możliwe i najlepsze rozwiązanie. Dlatego warto wspierać akcję „Dar dla Aleppo”, która gromadzi pieniądze na remont i wyposażenie szpitala św. Ludwika. Już teraz w tym zniszczonym syryjskim mieście można wykonywać szereg trudnych operacji i ratować ludzi, dlatego zbieramy fundusze. Nie możemy zobojętnieć na tę tragedię - opowiada ks. Rafał Cyfka.

Reklama

Bilety na pokaz specjalny można już kupować w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego przy ul. Piłsudskiego 64 A lub przez stronę internetową www.dcf.wroclaw.pl. Do kinowej inicjatywy dołączyły inne miasta województwa dolnośląskiego, także w diecezji świdnickiej i legnickiej. Specjalne pokazy pasji odbędą się również w Ziębicach, Trzebnicy, Oławie, Środzie Śląskiej, Legnicy, Bolesławcu, Lubinie, Lubaniu, Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie, Wałbrzychu, Świdnicy i Strzegomiu.

Ceny biletów na wszystkie pokazy filmu wynoszą 11 złotych. Cały dochód z ich sprzedaży oraz ofiary zebrane podczas wydarzenia do puszek zostaną przekazane na akcję "Dar dla Aleppo", zainicjowaną przez abp. Józefa Kupnego. Środki zostaną wykorzystane na remont oddziału szpitala św. Ludwika w Aleppo i wyposażenia go w sprzęt medyczny.

2017-04-07 10:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dolny Śląsk dla Aleppo

Na początku Wielkiego Postu z inicjatywy abp. Józefa Kupnego ruszył we Wrocławiu ekumeniczny projekt „Dar dla Aleppo”, zbiórka funduszy na odbudowę i wyposażenie szpitala św. Ludwika w Aleppo. Potrzeba na ten cel ponad 300 tys. euro

W inicjatywę pomocy dla zniszczonej wojną Syrii włączyli się wszyscy biskupi Dolnego Śląska: abp Józef Kupny – metropolita wrocławski, abp Jeremiasz – biskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła Prawosławnego, bp Ignacy Dec – biskup świdnicki, bp Zbigniew Kiernikowski – biskup legnicki, bp Włodzimierz Juszczak – biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego i bp Waldemar Pytel – biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Deklarację podpisali także samorządowcy, przedsiębiorcy, ludzie kultury i nauki, m.in. wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przewodniczący Dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso czy Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Związku Pracodawców Dolnego Śląska. – Ta inicjatywa przekracza wymiar religijny i kościelny. Staje się akcją wszystkich ludzi dobrej woli na Dolnym Śląsku – mówił podczas inauguracji „Daru dla Aleppo” Metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję