Reklama

Polska

Obrońcy życia w redakcji „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

obrońcy życia

Magdalena Pijewska

Ks. Shenan J. Boquet – prezydent Human Life International z USA, Joseph Meaney, Dyrektor koordynujacy międzynarodowe działania Human Life International oraz Ewa i Lech Kowalewscy przedstawiciele HLI Polska

Ks. Shenan J. Boquet – prezydent Human Life International z USA, Joseph Meaney, Dyrektor koordynujacy międzynarodowe działania Human Life International oraz Ewa i Lech Kowalewscy przedstawiciele HLI Polska

W czwartek 6 kwietnia gościliśmy w redakcji „Niedzieli” przedstawicieli ruchów pro-life z USA i z Polski. Byli to: ks. Shenan J. Boquet – prezydent Human Life International z USA, Joseph Meaney, Dyrektor koordynujacy międzynarodowe działania Human Life International oraz Ewa i Lech Kowalewscy przedstawiciele HLI Polska, inicjatorzy i koordynatorzy światowej peregrynacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w intencji obrony życia.

Nasi gości uczestniczyli w Mszy św., którą na zakończenie redakcyjnych rekolekcji celebrował w auli „Niedzieli” abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Po Mszy św. goście spotkali się z abp Depo, ks. inf. Ireneuszem Skubisiem – honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli” oraz Lidią Dudkiewicz – redaktor naczelną tygodnika oraz przedstawicielami zespołu redakcyjnego.

Reklama

Goście przekazali aktualne informacje o trwającej już piąty rok światowej peregrynacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która w końcu marca dotarła z Meksyku do Ekwadoru, który jest 28. krajem na Jej trasie. Ikona wyruszyła z Jasnej Góry na Wschód w ostatnich dniach stycznia 2012 r. Pierwszy etap pielgrzymki z Władywostoku do Fatimy liczył 65 tys. km, drugi – przez Stany Zjednoczone i Kanadę 95 tys. km, a trzeci przez Meksyk 20 tys. km. W sumie przemierzyła już trasę ponad 180 tys. km.

Przed rozpoczęciem peregrynacji w Ekwadorze Ikona zatrzymała się na krótko w Panamie. To wtedy panamscy biskupi podjęci decyzję, że zaproszą Ją na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 r. Potem w specjalnej skrzyni poleciała samolotem do stolicy Ekwadoru – Quito. Na lotnisku przywitał Ją bp Danilo Echeverria, reprezentujący Episkopat Ekwadoru. Z lotniska odjechała w specjalnym przeszklonym pojeździe, zwanym Mama Mobilem w kierunku miejscowości Mitad del Mundo. Tam przekroczyła równik, rozpoczynając tym samym pielgrzymkę przez półkulę południową. Pierwszym przystankiem na Jej trasie była parafia p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Santo Domingo de los Colorados.

Po zakończeniu peregrynacji w Ekwadorze Ikona zostanie przewieziona do Panamy.

2017-04-07 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Linda Gibbons znów aresztowana!

[ TEMATY ]

obrońcy życia

Źródło foto: Toronto Catholic Witness

Linda Gibbons kanadyjska obrończyni życia, zaledwie po kilku miesiącach przebywania na wolności, znów została aresztowana. Stało się to wczoraj 2 września o godz. 11.00 ( czasu miejscowego), przed kliniką aborcyjną Morgentalera w Toronto.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję