Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Szal: krzyż bez Chrystusa jest tylko drzewem hańby

Krzyż bez Chrystusa był i dalej pozostaje tylko drzewem hańby – powiedział abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył nabożeństwu adoracji krzyża podczas 23. Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP), które odbywa się w Ustrzykach Dolnych. Jego hasło jest tożsame z hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Sobotnie wieczorne czuwanie przy krzyżu jest jednym z najważniejszych wydarzeń corocznych spotkań młodzieży. W Ustrzykach Dolnych odbyło się w trzech miejscach: w kościele św. Józefa Robotnika, w kościele NMP Królowej Polski oraz na hali sportowej. W każdym z tych miejsc adoracji przewodniczył jeden z przemyskich biskupów. W związku z przypadającą wkrótce 100. rocznicą objawień fatimskich, w tym roku podczas nabożeństwa oprócz krzyża młodym towarzyszyła figura Maki Bożej Fatimskiej.

Metropolita przemyski abp Adam Szal przewodniczył modlitwie w kościele pw. św. Józefa. - Krzyż bez Chrystusa był i dalej pozostaje tylko drzewem hańby, poniżenia i wzgardy. Ale krzyż z Chrystusem, który na nim umarł, a potem zmartwychwstał jest znakiem zwycięstwa, jest kluczem do nieba, jest drogowskazem, który pozwala nam nie zmarnować naszego życia – mówił kaznodzieja.

Reklama

Abp Szal przypomniał, że Chrystus na krzyżu pozostawił ludziom testament – dał im za matkę Maryję. Zaznaczył, że i Ona zostawiła swój testament, wypowiadając w Kanie Galilejskiej słowa: „Czyńcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie”. – Ten Jej testament został powtórzony sto lat temu w Fatimie, kiedy Maryja przyszła do trojga pastuszków i powiedziała im słowa bardzo mocno zakorzenione w Piśmie Świętym: nawracajcie się, czyńcie pokutę, wierzcie, odmawiajcie różaniec, zmieńcie swoje postępowanie. matka Boża ma do tego prawo, bo jest naszą Matką, bo nas kocha – mówił. – Weźmy Ją do siebie, tak jak wziął Jan. Niech nas upomina, zachęca, umacnia. Niech w trudnych czasach, kiedy jest tak wiele cierpień, przewrotności, pokus przeciwko wierze niech będzie przy nas – dodał.

Za wzór kaznodzieja postawił św. Jana, który był niewiele starszy od obecnej na spotkaniu młodzieży, ale nie bał się zostać pod krzyżem do końca. Abp Szal stwierdził, że św. Jan napisał najkrótszą definicję Pana Boga: „Bóg jest miłością”. Do jej głoszenia zachęcał młodych.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej rozpoczęło się w piątek. W sobotę w Parku pod Dębami z koncertem wystąpił zespół Siewcy Lednicy, a w hali sportowej odbyło się spotkanie z „Nawróconą wiedźmą” - aktorką Patrycją Hurlak.

Reklama

W programie znalazł się także pokaz filmu „Chleba naszego powszedniego” o Sługach Bożych Rodzinie Ulmów oraz pokaz diaporamy pt. „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery ‘Karpaty Wschodnie’- nasze wspólne dziedzictwo” w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Zorganizowano także „kościół ciszy” z możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu oraz przystąpienia do spowiedzi. Była także możliwość porozmawiania z osobami duchownymi o powołaniu.

W programie przewidziano także dwa spotkania w grupach dzielenia, podczas których młodzi poruszają tematy związane z wiarą.

Zwieńczeniem SMAP-u będzie w niedzielę procesja z palmami i Msza św. na ustrzyckim Rynku. Będzie jej przewodniczyć metropolita przemyski abp Adam Szal.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP) to trzydniowa celebracja Niedzieli Palmowej, która odbywa się od 1994 r. i jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Co roku w innym mieście archidiecezji gromadzi kilka tysięcy młodzieży. Ustrzyki Dolne goszczą młodzież po raz pierwszy.

2017-04-08 21:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: Królestwo Boże powinno być na pierwszym miejscu

[ TEMATY ]

ewangelizacja

abp Adam Szal

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Sprawy Królestwa Bożego powinny być na pierwszym miejscu – powiedział abp Adam Szal, który przewodniczył Mszy św. podczas Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów. Eucharystia sprawowana była na ołtarzu polowym w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku. Transmitowała ją na żywo TV Polonia.

W homilii metropolita przemyski nawiązał do Ewangelii, która ukazała scenę wizyty Pana Jezusa w domu Marty i Marii. Zwrócił uwagę, że Marta zajęła się „czymś bardzo oczywistym” - przygotowywała posiłek. Z kolei Maria zamieniła się w słuch i nie mogła się oprzeć słowom wypowiadanym przez Chrystusa. – Te dwie postawy wzajemnie się dopełniają. Nie wykluczają się, ale uzupełniają, tworząc jakby piękny obraz, mówiący o tym, że jedna i druga postawa w życiu człowieka jest bardzo potrzebna po to, aby nakarmić duszę i ciało – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję