Reklama

Głos z Torunia

Toruń: Blisko tysiąc osób na Toruńskiej Strefie Miłosierdzia

Blisko tysiąc osób uczestniczyło w Toruńskiej Strefie Miłosierdzia przeżywanej w dniach 8-9 kwietnia w ramach Światowego Dnia Młodzieży obchodzonego w Niedziele Palmową. Spotkanie wpisywało się w przeżywanie jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej.

[ TEMATY ]

Toruń

Wiesław Ochotny

W Niedzielę Palmową w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zgromadziło się blisko tysiąc osób, które przybyły, by wraz z bp. Andrzejem Suskim i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim uczestniczyć w koncercie pasyjnym „Krzyż”. Była to ogólnopolska premiera oratorium przygotowanego przez zespół „23 dni”.

Koncert za pomocą doznań artystycznych skłaniał do rozważań na temat sensu cierpienia, a także własnego życia. Artyści przeprowadzali słuchaczy przez kolejne stacje Biblijnej Drogi Krzyżowej, stworzonej przez św. Jana Pawła II. Na scenie znalazło się około 80. muzyków: członków oficjalnego Chóru i Orkiestry ŚDM, którzy na bazie swojego doświadczenia wypływającego z uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży stworzyli zespół „23 dni”. Razem z nimi na scenie wystąpili soliści m.in. Gabriela Gąsior, Marta Fitowska, Krzysztof Iwaneczko oraz Krzysztof Rygielski. Pomysłodawcą i realizatorka projektu była pochodząca z Torunia studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Natalia Brzuszczak, która jest dyrygentem zespołu.

Koncert został zorganizowany przez fundację Archipelag Inicjatyw, Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej „Kotwica” oraz miasto Toruń.

Dwudniowe spotkanie, jakim była Toruńska Strefa Miłosierdzia, wypełnione było katechezą, adoracją krzyża, modlitwą uwielbienia, sakramentem pokuty i pojednania, Eucharystią i koncertem, który był zwieńczeniem dwudniowej Toruńskiej Strefy Miłosierdzia (TSM).

W sobotnie popołudnie młodzież zgromadziła się w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego, by trwać przy Chrystusie. O godz. 15 odmówiła koronkę do Bożego i miłosierdzia. Następnie po zawiązaniu wspólnoty wysłuchała katechezy na temat uzdrowienia człowieka chromego przy sadzawce Betesda. - Nad sadzawką uderza nie tyle "brzydota" niedołęstwa czy choroby, co przede wszystkim relacji międzyludzkich. Chorzy wręcz biją się między sobą o to, kto z nich zostanie uzdrowiony. Jezus - Król Miłosierdzia - wchodzi właśnie w to miejsce, gdzie ludzie są dla siebie wrogami. Idzie właśnie tam, gdzie my byśmy nie poszli, gdzie nas to kosztuje. To osobiste pytanie dla każdego z nas: gdzie nie chcę iść, gdzie nie ufam Jezusowi, gdzie mam blokadę? – mówił ks. Maciej Kępczyński, opiekun wspólnoty Pustynia Serca.

Reklama

"Panie, nie mam człowieka" to niezwykle dramatyczne stwierdzenie chorego, tym bardziej, że Betesda oznacza właśnie „dom miłosierdzia” - a tam ludzie traktują się bez miłosierdzia, nie ma obok nich drugiej osoby, która by im miłosierdzie wyświadczyła. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, w którym odbywa się Toruńska Strefa Miłosierdzia, wznosi się w miejscu, na którym przed laty było śmietnisko. - Pan wybiera właśnie takie przestrzenie, aby na nich rozlewało się Jego miłosierdzie i chce na naszym życiowym śmietnisku zbudować świątynię miłosierdzia – dodał ks. Kępczyński.

Po katechezie rozpoczęła się adoracja krzyża ze śpiewem kanonów z Taize animowana przez wspólnoty Słowo Życia i Małe Uwielbienie.

Zwieńczeniem pierwszego dnia TSM, była Eucharystia na zakończenie której młodzi otrzymali krzyże przywiezione z Jerozolimy i położone na grobie Jezusa. Kapłani zakładając krzyże na szyje uczestników spotkania wypowiadali słowa: „Idź i głoś Ewangelię Chrystusa Zmartwychwstałego”. Było to swoiste posłanie młodych ludzi do ich środowisk życia, nauki i pracy, gdzie mają stawać się świadkami miłosiernej miłości Boga.

Toruńska Strefa Miłosierdzia (TSM) została zorganizowana po raz drugi i odbywa się zawsze w weekend rozpoczynający Wielki Tydzień, a więc w dniach, w których Kościół obchodzi coroczny Światowy Dzień Młodzieży.

2017-04-10 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: przywileje dla sanktuarium NMP i św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

sanktuarium

Toruń

Katarzyna Cegielska

Podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio odczytano dekret Penitencjarii Apostolskiej nadający toruńskiemu sanktuarium specjalne przywileje związane z łaska odpustu zupełnego. W Eucharystii uczestniczyli m.in. bp Andrzej Suski, abp Sławoj Leszek Głódź i bp Józef Szamocki.

W sobotnie przedpołudnie w gmachu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Centralnym wydarzeniem inauguracji była Msza św. sprawowana w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. Podczas Eucharystii abp Pennacchio poświęcił nowe organy w sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Dwunastu młodych mężczyzn odbywało ćwiczenia duchowe, mające pomóc rozeznać powołanie życiowe oraz pomóc umocnić wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję