Reklama

Niedziela Małopolska

W sanktuarium na Białych Morzach trwa nowy rozdział posługi św. Jana Pawła II

Abp Marek Jędraszewski skierował zaproszenie do wszystkich kapłanów archidiecezji krakowskiej, by wraz z parafianami przybywali na archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II, które w papieskim Sanktuarium w Krakowie odbywa się 22. dnia każdego miesiąca.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

"Człowiek tęskni za spotkaniem z Bogiem, a pielgrzymki kierują jego myśl ku przystani, do której może zawinąć na szlaku swoich religijnych poszukiwań" - przypomniał metropolita krakowski słowa św. Jana Pawła II na temat teologicznych i duszpasterskich aspektów pielgrzymowania do sanktuariów, które "jako miejsca modlitwy są niczym kamienie milowe wskazujące drogę dzieciom Bożym wędrującym po ziemi".

Kierując specjalny list do proboszczów archidiecezji krakowskiej, hierarcha wyraził radość, że na jej terenie jest wiele miejsc do których wierni mogą udać się z pielgrzymką, która - jak nauczał św. Jan Paweł II - jest "symbolem indywidualnej wędrówki człowieka wierzącego śladami Odkupiciela" (Bulla „Incarnationis mysterium” 7).

Reklama

Kwietniowe rocznice: odejścia do Domu Ojca i kanonizacji św. Jana Pawła II stały się okazją, by podkreślić, że w papieskim Sanktuarium w Krakowie na Białych Morzach trwa nowy rozdział posługi Jana Pawła II. "Tak jak kiedyś - jako Metropolita Krakowski, a później Biskup Rzymu - stawiał przed nami drogowskazy i zachęcał do otwarcia drzwi naszych serc Chrystusowi, jedynemu Odkupicielowi człowieka, tak dzisiaj w tajemnicy świętych obcowania wyprasza u Boga dary dla wszystkich, którzy proszą Go o wstawiennictwo"- zauważa metropolita.

Abp Jędraszewski podkreśla także, że "papieskie sanktuarium w Krakowie jest najważniejszym ośrodkiem kultu i pamięci największego z rodu Polaków i świętego papieża", dlatego "archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II" obchodzone każdego 22. dnia miesiąca "powinno stać się cyklicznym wydarzeniem w życiu naszej Archidiecezji" - dodaje hierarcha.

Na zakończenie listu metropolita krakowski podziękował księżom dziekanom, proboszczom i wikariuszom, którzy wraz z wiernymi przybywają do papieskiego sanktuarium na comiesięczne uroczystości. Hierarcha zachęcił także, aby wzorem poprzednich lat parafialne pielgrzymki na Białe Morza były nadal organizowane.

Reklama

"Niech wstawiennictwo Apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła Wielkiego będzie dla nas źródłem siły w prowadzeniu wiernych na ostateczne spotkanie z Miłosiernym Ojcem" - zakończył list do kapłanów archidiecezji krakowskiej abp. Jędraszewski.

Sanktuarium Świętego Jana Pawła II to pierwsza w Krakowie świątynia poświęcona Papieżowi Polakowi, zbudowana dla uczczenia Jego osoby i pontyfikatu.

Sanktuarium jest częścią Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, które powstało na tzw. „Białych Morzach” w Krakowie, na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w których w czasie okupacji, w latach 1940-1944 pracował młody Karol Wojtyła. Po beatyfikacji Jana Pawła II, na mocy dekretu ks. kard. Stanisława Dziwisza zostało erygowane Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. W tym dniu miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Ojca Świętego do kościoła. W ubiegłym roku, w trakcie Światowych Dni Młodzieży, papieskie Sanktuarium w Krakowie nawiedził papież Franciszek, gdzie sprawował Eucharystię dla seminarzystów, kapłanów i osób konsekrowanych.

2017-04-10 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pytania o związki homoseksualne i uchodźców podczas „Dialogów u św. Anny”

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Piotr Drzewiecki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Pytania o to, jak powinna wyglądać pomoc potrzebującym, czy osoba świecka powinna być posłuszna biskupowi, jak Kościół pomaga osobom homoseksualnym i jakie jest stanowisko Episkopatu w tej sprawie, a także jak powinna wyglądać pomoc uchodźcom - padały w czwartek wieczorem podczas „Dialogów u św. Anny” z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego. „Trudno w moim przekonaniu najgłębszym, żeby Kościół aprobował od strony prawnej i często także aprobaty społecznej coś co jest niezgodne z nauczaniem Kościoła o ludzkiej naturze” - wyjaśniał arcybiskup stanowisko Episkopatu.

Spotkanie metropolity krakowskiego z wiernymi w kolegiacie św. Anny w Krakowie dotyczyło zagadnień związanych ze sposobami pomagania potrzebującym i nosiło tytuł „Ludzie wyobraźni miłosierdzia. Święty Brat Albert – Rok Albertyński”.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję