Reklama

Polska

Wobec tajemnicy śmierci pozostaje cisza, modlitwa i szacunek

Wobec tajemnicy śmierci, zwłaszcza takiej śmierci, pozostaje cisza, refleksja, modlitwa i szacunek dla tych, co umarli, ale też wzajemny szacunek dla tych wszystkich, którzy stają nad grobami umarłych - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas wieczornej Mszy św. odprawionej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w siódmą jej rocznicę. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

kard. Kazimierz Nycz

Artur Stelmasiak

W uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło, członkowie rządu, parlamentarzyści oraz część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, a także rzesze mieszkańców Warszawy.

Przed liturgią aktor Jerzy Zelnik odczytał nazwiska wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Odegrano także „Mazurka” Dąbrowskiego.

Reklama

„Jesteśmy w naszej archikatedrze w siódmą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem po to, by się modlić. Wobec tajemnicy śmierci, zwłaszcza wobec tajemnicy takiej śmierci, pozostaje cisza, refleksja, modlitwa i tak jak apelował dziś pan prezydent – szacunek dla tych, co umarli, ale też wzajemny szacunek dla tych wszystkich, którzy stają nad grobami umarłych” – powiedział we wstępie do liturgii kard. Kazimierz Nycz.

Dalej dodał, że „szczytem każdej modlitwy jest Eucharystia”. - A więc ta Msza święta, którą odprawiamy za zmarłych i w której dzisiaj uczestniczymy, prosimy o wieczne zbawienie dla prezydenta Rzeczypospolitej profesora Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki oraz wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Prosimy też w intencji wszystkich rodzin ofiar katastrofy o pociechę i potrzebne siły duchowe. Jesteśmy z wami, szczególnie tu obecnymi dzisiaj rodzinami – mówił metropolita warszawski.

W homilii ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego (PWT) w Warszawie przypomniał jedną z wielkosobotnich liturgii, w której w postawie stojącej uczestniczył śp. prezydent Lech Kaczyński. Po liturgii wyjaśnił kapłanowi, że czyni tak z powodu powziętej przez siebie osobistej intencji.

Reklama

„Nie wiem, co to była za intencja. Wiem tylko tyle, że postawa stojąca to postawa gotowości, szacunku, czuwania. Gotowy, aby iść” – powiedział ks prof. Pawlina. I przypomniał, że być chrześcijaninem to znaczy być w drodze.

„Ogarniamy modlitwą tych wszystkich, którzy odeszli od nas w kwietniowy poranek 2010 roku. Ufamy, że choć śmierć ich zaskoczyła, to jednak nie wszystko się dla nich skończyło tam, pod katyńskim lasem. Ufamy, że pozwolili się poprowadzić Chrystusowi dalej; że byli gotowi pójść; że czuwali” – mówił kaznodzieja.

Dalej podkreślał, że „nasza tu obecność w siódmą rocznicę tragicznej śmierci ukochanych osób nie może nas zatrzymać na cmentarzu”. - Trzeba iść dalej. (...) Nie zatrzymuj się tylko przy naszych grobach – może oni tak do nas mówią. Twoją misją jest iść w imię Boże, w imię miłości do Ojczyzny, w imię solidarności z każdym człowiekiem – dodał ks. Pawlina.

Przyrównał malowany przez Albrechta Dürera portret matki do „malowania obrazu Ojczyzny”. Tłumaczył, że „miłość do Ojczyzny, jaką nosili bracia, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, musi być poniesiona dalej”, a „wartości, dla których żyli, muszą być podniesione wyżej”.

„Miłość powinna być niesiona nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach, a wartości nie mogą służyć tylko jako podpórki do wymyślanych programów i planów. Mają być fundamentem życia. Dlatego trzeba iść. Na taką miłość czeka Polska, Matka, Ojczyzna nasza” – podkreślił ks. prof. Pawlina.

Nawiązując do rozpoczętego dziś Wielkiego Tygodnia ubolewał, że współczesny świat jest "bardziej wielkopiątkowy, niż wielkanocny", a człowiek czuje się dziś bezpieczniej „przy zapieczętowanym grobie, niż przy tajemniczym blasku zmartwychwstania”. – Tak łatwo się do tego przyzwyczaić: zapieczętować nadzieje i czuć się pokrzywdzonym przez ludzi i historię – mówił, dodając, że przecież „grób nie jest naszym przeznaczeniem”.

Jako świadkowie zmartwychwstania powinniśmy bowiem być „aniołami dobrej wieści i idąc do świata, trzeba mu nieść Dobrą Nowinę, dobre słowo, które umacnia, wspiera, rozbudza resztki nadziei, a czasem i zalęknione dobro”. – Słowo, które stwarza – nie zabija. Oceniamy ludzi, a nie mamy czasu ich kochać – powiedział ks. prof. Pawlina, apelując, by więcej w naszym życiu mniej było „newsów rodem z piekła”, a więcej „wieści od dobrego anioła”.

Po Eucharystii w stronę Pałacu Prezydenckiego ruszył Marsz Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Tam przemówienie ma wygłosić prezes PiS Jarosław Kaczyński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w pobliżu lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W katastrofie zginęli urzędnicy państwowi, parlamentarzyści, wojskowi, a także zasłużeni duchowni kilku wyznań, m.in. biskup polowy WP Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz wojskowy abp Miron Chodakowski; ks. Adam Pilch, p.o. Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce; ks. Roman Indrzejczyk, spowiednik i kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego; ks. prof. Ryszard Rumianek, rektor UKSW; ks. Bronisław Gostomski, opiekun brytyjskiej Polonii i kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii i o. Józef Joniec, prezes Stowarzyszenia "Parafiada".

2017-04-10 21:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Ludzie powinni się szczepić

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

kard. Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie powinni się szczepić i potrzebujemy jako społeczeństwo przekroczyć barierę bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z portalem Deon.pl metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W wywiadzie metropolita warszawski przypomniał, że on sam był hospitalizowany z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję