Reklama

Polska

Abp Depo przewodniczył drodze krzyżowej

O wierność prawdzie, odwagę kroczenia drogą prawego sumienia wzywał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

„Chcemy iść za Jezusem pokornym i ogołoconym. Jesteśmy tutaj przyjmując własny krzyż, bo kieruje nami nadzieja, że Bóg wprowadzi nas do swej chwały” - mówił abp Depo na rozpoczęcie nabożeństwa i dodał, że „Maryja Matka obecna na wszystkich naszych drogach”.

Metropolita częstochowski odnosząc się do czasów współczesnych podkreślił, że „Jezus Prawda patrzy w oczy tak zwanego kompromisu politycznego. Patrzy w oczy kłamstwa” i przypomniał słowa znanej pisarki katolickiej Zofii Kossak-Szczuckiej, z okresu, gdy po II wojnie światowej współtworzyła tygodnik katolicki „Niedziela”: „Czas, by świat zrozumiał, że prawda, wolność nie istnieją poza Bogiem. Poza Bogiem jest tylko śmierć i otchłań” – napisała Zofia Kossak-Szczucka w swoich wspomnieniach „Z otchłani”.

„Daj Jezu odwagę życia w prawdzie” – kontynuował abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz

Rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej arcybiskup wskazał, że „Krzyż to cena wyzwolenia człowieka z najboleśniejszych ran: zła, kłamstwa i śmierci”. Podkreślił, że „wyrzucenie wymiaru religijności z życia człowieka w ramach poprawności politycznej zostawia człowieka w wymiarach doczesności, w prochu ulicy”.

Wskazując na tajemnicę zjednoczenia Syna z Matką abp Depo apelował, aby „matki były przykładem miłości macierzyńskiej i bezinteresownego daru” i dodał jak ważna jest „odwaga kroczenia drogą prawego sumienia, aby nie utracić wewnętrznej wolności”.

Metropolita częstochowski zachęcił, by „uwierzyć w miłość miłosierną, przebaczającą i dźwigającą człowieka” i „podjąć konieczność przemiany życia”.

„Trwać w upadku, błędzie i kłamstwie to rzecz diabelska. Jezus upada przed człowiekiem i dla człowieka, aby ten mógł odnaleźć godność dziecka Bożego, by w wolności serca wejść na drogę prawdy i wyzwalającej miłości” – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Abp Depo odniósł się również do ostatnich wydarzeń w życiu społecznym i w świecie kultury - W Polsce w pseudo-sztukach ponownie odarto Jezusa z szat. Tymczasem trzeba, aby sztuka i wytwory ludzkiego umysłu i serca służyły godności a nie degradacji – mówił abp Depo.

W nabożeństwie drogi krzyżowej na wałach wzięło udział wielu mieszkańców Częstochowy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, duchowieństwo, osoby konsekrowane oraz pielgrzymi.

Wieczorem Liturgii Męki Pańskiej abp Depo będzie przewodniczył w kościele akademickim pw. św. Ireneusza, biskupa i męczennika w Częstochowie.

Po raz pierwszy wielkopiątkową drogę krzyżową na Wałach Jasnej Góry poprowadzono z inicjatywy młodzieży, w 1985 r.

2017-04-14 16:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Każdy ma misję w międzyludzkiej komunikacji

[ TEMATY ]

media

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – napisał abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w Słowie z okazji publikacji papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce przypada w tym roku 19 września.

Abp Depo przypomniał temat Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Dzień: „Chodź i zobacz (J 1, 42). Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jakimi są i gdzie są”. Podkreślił ponadto, że w obecnym czasie zmagań z epidemią, która zmusza nas do społecznego dystansu, „komunikacja – zdaniem Franciszka – może umożliwić bliskość niezbędną do rozpoznania tego, co jest istotne i do prawdziwego zrozumienia rzeczy”.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję