Reklama

Bierzmowanie - sakrament dojrzałości chrześcijańskiej

Słowo bierzmowanie pochodzi od czeskiego: „birmovati” - utwierdzać, łacińskiego „confirmatio” - umocnienie. Bierzmowanie to inaczej sakrament inicjacji chrześcijańskiej ściśle związany z chrztem św., gdyż stanowi rozwinięcie i usytuowanie nadprzyrodzonego bytu chrześcijanina w mocy Ducha Świętego. Uzdalnia przez to człowieka do świadomego udziału w budowaniu wspólnoty Kościoła. Teologia bierzmowania ma ścisły związek z tajemnicą odrodzenia z grzechów przez osiągnięcie nowego życia Bożego oraz z tajemnicą usytuowania tego życia w mocy Ducha. Ten drugi moment wiąże się z osiągnięciem dojrzałości chrześcijańskiej, której znakiem i sakramentalnym urzeczywistnieniem jest właśnie bierzmowanie.

Przyjście Ducha Świętego

W pierwszych wiekach bierzmowani byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Po upowszechnieniu się praktyki chrztu wymagano od rodziców, aby jak najszybciej po chrzcie stawili się z dzieckiem do bierzmowania u swojego biskupa. Od XIII stulecia, pod wpływem ówczesnych teologów, którzy uważali, że niemowlęta nie powinny przyjmować sakramentu bierzmowania, przesunięto wiek bierzmowanych na 3, 7, a nawet 14 rok życia. Bierzmowany powinien być w stanie łaski uświęcającej i odpowiednio przygotowany. W Polsce przyjmuje on nowe imię świętego patrona. Powinien mieć również świadka, którym może być tylko osoba bierzmowana powyżej 14. roku życia, znająca prawdy wiary.

Bierzmowanie dzisiaj

Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z duszpasterzami naszej diecezji zasadnicze przygotowanie do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież po 14. roku życia przeżywa w szkole podczas katechezy. „Lekcje religii skierowane są bezpośrednio na właściwe poznanie istoty sakramentu, najważniejszych prawd wiary, a także obowiązków wynikających z przyjęcia sakramentu bierzmowania itd. Młody człowiek nie może przyjąć sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej bez odpowiedniego ukierunkowania, bez wiedzy na jego temat. Już w pierwszej klasie gimnazjalnej mówi się o tym, przypomina, ukierunkowuje. A zazwyczaj na miesiąc przed tym dniem młodzi spotykają się w kościele na bezpośrednim przygotowaniu do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Można powiedzieć, że jesteśmy świeżo po tym wydarzeniu. 22 kwietnia bp Piotr Skucha udzielił sakramentu bierzmowania 200 młodym ludziom z naszej parafii” - zaznacza proboszcz parafii św. Wojciecha w Jaworznie, ks Julian Bajer.
„Bierzmowania udziela się podczas Mszy św. dla podkreślenia związku z pełnią inicjacji chrześcijańskiej, która swój szczyt osiąga w przyjęciu Ciała i Krwi Pańskiej. Bywa, że bierzmowani, ich świadkowie, rodzice i katecheci tego dnia przyjmują Komunię św. pod dwiema postaciami. Po czytaniach, które prowadzą zazwyczaj bierzmowani, proboszcz przedstawia kandydatów do bierzmowania biskupowi. Ten zaś w słowie Bożym raz jeszcze przypomina o istocie sakramentu i o obowiązkach bierzmowanych. Kandydaci odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, a następnie biskup wyciągnąwszy ręce nad bierzmowanymi odmawia modlitwę Deus omnipotens. Po niej namaszcza ich czoła krzyżmem, wymawiając słowa formuły. Po udzieleniu sakramentu bierzmowani odmawiają modlitwę powszechną, a następnie przynoszą do ołtarza dary ofiarne. Na zakończenie zaś otrzymują błogosławieństwo przeznaczone na dzień bierzmowania” - wyjaśnia katecheta Marek Nowakowski.
Bierzmowani otrzymują też od swoich księży proboszczów jakąś trwałą pamiątkę bierzmowania. Zazwyczaj jest nią krzyż, który mają na piersi podczas Mszy św. albo Pismo Święte.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję