Reklama

Polska

Bp Dec: aby być wiernym Bogu, trzeba iść pod prąd

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Nasi bohaterowie wiary z przeszłości: św. Wojciech, św. Stanisław, św. Wacław i inni mężowie wiary uczą nas, że najważniejsze jest to, aby się podobać Bogu, a nie ludziom, że czasem chcąc być wiernym Bogu, i chcąc się Jemu podobać, trzeba iść pod prąd” – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 24 kwietnia, przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej na rozpoczęcie sympozjum nt.: „Dziedzictwo Kościoła Katolickiego w Świdnicy”.

Podczas homilii bp Dec podkreślał, że św. Wojciech całe życie działał w mocy Ducha Świętego i czuł się świadkiem Chrystusa.

„Święty Wojciech bardzo dokładnie wypełniał słowa Pana Jezusa powiedziane do pierwszych uczniów, aby działając w mocy Ducha Świętego być każdego dnia Jego świadkami” – mówił hierarcha.

Zwrócił także uwagę na fakt, że mało dzisiejszy człowiek docenia to, co miało miejsce w historii, i co zostało przekazane przez świadków Chrystusa. „Często musimy sobie uświadamiać, że tak wiele dobra pozostawili nam poprzednicy w wierze. Powinniśmy doceniać piękne dziedzictwo nam przekazane, dziedzictwo wiary. Nie możemy ulegać poprawności politycznej, poprawności medialnej, panującej opinii publicznej. Często musimy w naszym życiu iść pod prąd, aby podobać się Bogu, a nie ludziom” – podkreślał biskup świdnicki.

Po Mszy świętej wszyscy uczestnicy sympozjum przeszli do Teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się część wykładowa.

Prelegentami sympozjum, której przewodniczył ks. dr hab. Dominik Ostrowski, wicerektor WSD w Świdnicy, byli: Sobiesław Nowotny (UW, Wrocław), który przedstawił temat: „Dwie formy pobożności: katolicka i protestancka. Dzieje kościoła pw. św. Stanisław i św. Wacława w Świdnicy w latach 1250-1629”; ks. prof. dr hab. Zdzisław Lec (Uniwersytet w Szczecinie), który zaprezentował: „Kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy pod opieką duszpasterską Jezuitów (1629-1776)”; prof. dr hab. Mateusz Goliński (UW, Wrocław), wygłosił prelekcję pt.: „Parafia św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy w okresie pruskim (1740-1945)”; ks. prał. Jan Bagiński (Świdnica), przedstawił: „Parafia św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy po II Wojnie Światowej” oraz Barbara Stadnik-Skoczylas (Kamienna Góra) zaprezentowała temat: „Walory artystyczne wyposażenia katedry świdnickiej”.

Reklama

Uczestnicy sympozjum doszli do ważnych wniosków dotyczących dziedzictwa Kościoła Katolickiego w Świdnicy. Wysunięto postulaty, że należy zrobić wszystko, aby propagować jeszcze bardziej historię Kościoła świdnickiego, często powracać do przeszłości, by przybliżać sobie świadectwo osób, którzy tę historię tworzyli, ich postawę wiary, respekt dla Bożych przykazań, aby nabrać nowej energii do przedłużania dziedzictwa wiary oraz Bożym prawem i zasadami Ewangelii kształtować życie osobiste, rodzinne i społeczne.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy, Katedrę pw. św. Stanisława bpa, m. i św. Wacława m. oraz Urząd Miasta w Świdnicy, w ramach bezpośredniego przygotowania do Koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej „Uzdrowienia Chorych”, które odbędzie się 13 maja br., w katedrze świdnickiej.

2017-04-24 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Ruda: bp Ignacy Dec chodził po kolędzie

[ TEMATY ]

Dec

bp Ignacy Dec

kolęda

Ks. Marcin Zawada

Biskup świdnicki Ignacy Dec we wtorek, 24 stycznia odwiedził z wizytą duszpasterską kilka rodzin w parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu. Przy okazji kolędy hierarcha błogosławił mieszkania i modlił się o pomyślność ich mieszkańców w nowym roku.

Bp Dec odwiedził dziesięć rodzin. - Poprzez tę symboliczną posługę dałem znać naszym duszpasterzom, że jestem razem z nimi, wspieram ich modlitwą przy wysiłku fizycznym, jakim jest kolęda – powiedział hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję