Reklama

Pielgrzymki "Niedzieli"

Laureaci Medalu "Mater Verbi" 2010

Medale „Mater Verbi”

Ks. prał. Marian SUBOCZ, dyrektor Caritas Polska
Ks. prał. Jan DROB, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
O. Konrad HEJMO OP, Rzym
Ks. dr Mariusz TRĄBA
Ks. prał. Roch WALCZAK, proboszcz Parafii i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie
Ks. kan. Ludwik NIKODEM, Częstochowa
Ks. Stefan POTONIEC SAC, Dyrektor Księgarni „Instytut Maryjny” w Częstochowie
Mgr Bogusław KOWALSKI, poseł RP
Mgr inż. Grzegorz TURLEJSKI, burmistrz Kamieńska
Artur MATIASZCZYK, prezes Trade&Travel
Ks. red. Dariusz FRYDRYCH, redaktor edycji „Niedzieli Podlaskiej”
Ks. prał. Wincenty KOCHANOWSKI
Ks. prał. dr Krzysztof SKUBAŁA, em. proboszcz par. pw. Opatrzności Bożej
Ks. prał. Józef FRANELAK, proboszcz par. św. Jakuba
Ks. prał. dr Krzysztof BEŁKOT, wykładowca liturgiki WSK ACz, przewodniczący Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, redaktor „Kalendarza Liturgicznego”

Redakcja „Niedzieli”
Andrzej REMBIELAK
Julia, Łukasz, Marcin i Mateusz KUBASIAKOWIE

Słupski Klub Przyjaciół „Niedzieli”
Władysław OBACZ
Adam Marek JAWORSKI

Niedziela Świdnicka
Ks. prał. Stanisław CHOMIAK, proboszcz par. pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie

Niedziela Szczecińska
Ks. mgr lic. Andrzej SUPŁAT, wikariusz par. pw. Świętej Rodziny
Ks. mgr Tomasz KANCELARCZYK, diecezjalny asystent kościelny KS Civitas Christiana w Szczecinie i wicedyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Mgr Joanna SZAŁATA, kierownik Ośrodka „Z Pomocą Rodzinie” KS Civitas Christiana w Szczecinie

Niedziela Łódzka
Ks. kan. Krzysztof WLAZŁO, proboszcz par. pw. Św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim
Ks. kan. Krzysztof KOŁODZIEJCZYK, proboszcz par. pw. Chrystusa Króla w Zgierzu

Niedziela Zamojsko-Lubaczowska
Adam ŁAZAR

Niedziela Legnicka
Ks. kan. Kazimierz PIETKUN, proboszcz par. pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu

Niedziela Lubelska
Ks. kan. Tadeusz NOWAK i parafia pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku
Ks. kan. Zbigniew KASPRZYK i parafia pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach
Ks. kan. Jan MITURA, emerytowany proboszcz par. pw. św. Jadwigi Królowej w Lublinie
Ks. prał. Józef SIEMCZYK, emerytowany proboszcz par. pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lublinie
Halina BARTOSIAK Niedziela Toruńska
Helena MANIAKOWSKA

Niedziela Małopolska
Ks. dr Tadeusz NOSEK, proboszcz par. pw. św. Mikołaja
Ewa WARTA-ŚMIETANA, sopranistka

Niedziela Częstochowska
Ks. prał. Józef KANIA, proboszcz par. św. Stanisława BM
Ks. kan. mgr Krzysztof JEZIOROWSKI, proboszcz parafii św. Andrzeja Ap., Asystent Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Częstochowskiej
Ks. prał. Zenon Marian GAJDA, proboszcz bazyliki mniejszej pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu
Ks. kan. Bogdan ŻUREK, proboszcz par. NSPJ w Lubojnie
Ks. prał. dr Stanisław GASIŃSKI, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny - Jezusa, Maryi i Józefa, Kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce
Ks. kan. Stanisław Jan WYBAŃSKI, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, Kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej w Zawierciu

Niedziela Przemyska
Ks. prał. Henryk RYKAŁA, rektor kościoła pw. Ducha Świętego
Teresa LACHOWICZ

Niedziela Kielecka
Ks. kan. Andrzej BIERNACKI

Niedziela Rzeszowska
Ks. mgr Marek MATERA. proboszcz parafii pw. NMP Królowej Świata
Barbara KŁOSOWICZ

Niedziela Podlaska
Parafia Narodzenia NMP w Ostrożanach
Parafia Św. Ap. Piotra i Pawła w Serpelicach
O. Stanisław Filipiak OFMCap
Ks. kan. Tomasz PEŁSZYK

Niedziela Sandomierska
Ks. proboszcz prał. Bronisław FUTYMA i Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu-Miechocinie
Alicja TRZEŚNIOWSKA

Niedziela Sosnowiecka
Ks. Tomasz ZMARZŁY
Ks. prał. Józef LENDA, proboszcz par. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stalym

Niedziela na Podbeskidziu
Ks. prał. Jan SOPICKI, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej
Dr n. hum. Tomasz TERTEKA

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale zabraniają przyjmowania komunii

2020-05-28 13:38

[ TEMATY ]

USA

Adobe.Stock.pl

Urzędnicy w hrabstwie Howard w amerykańskim stanie Maryland pozwolili na otwarcie kościołów, ale zabronili podczas liturgii spożywać komukolwiek komunii świętej, co w istocie dla katolików oznacza zakaz celebracji mszy św. Władze powołują się na zasady zdrowia publicznego dla miejsc kultu zakazujące dystrybucji i konsumpcji jakichkolwiek pokarmów lub napojów w ramach nabożeństwa.

Według wprowadzanych w życie przepisów pozwalających na wznowienie działalności przedsiębiorstw, a także na otwarcie kościołów nie wzięto najwyraźniej pod uwagę, że integralnym elementem Eucharystii jest spożywania konsekrowanych hostii, przynajmniej przez celebransa. Uznanie tego czynnością bezprawną skutecznie blokuje odprawianie jakiejkolwiek Mszy św. – zauważa amerykańska agencja katolicka CNA, która zaznacza jednocześnie, że wytyczne te mogą naruszać prawo do swobodnego wykonywania praktyk religijnych, co gwarantuje konstytucyjna Pierwsza Poprawka.

Zarządzenie urzędników ogranicza liczbę uczestników liturgii do 10 osób w pomieszczeniach i do 250 na zewnątrz. Modlący się muszą zachowywać między sobą odległość, nosić maski, nie wolno im przekazywać znaku pokoju poprzez uścisk dłoni. Zabronione jest także zbieranie ofiar na tacę. Przepisy mówią, że „śpiew jest dozwolony, ale nie zalecany”.

Archidiecezja Baltimore, której terytorium obejmuje hrabstwo Howard, ogłosiła 27 maja własne plany ponownego otwarcia świątyń. Niektóre z tych wytycznych są podobne zarządzeń hrabstwa Howard, jednak nie ma w nich mowy o „zakazie dystrybucji żywności lub napojów przed, po lub podczas Mszy św.”. Mówi się tylko o konieczności przestrzegania odległości w kolejce do komunii świętej, zachęca się także do przyjmowania jej na rękę. Nie ma mowy o innych ograniczeń w przyjmowaniu komunii, poza tymi, które wynikają z zasad prawa kanonicznego.

W pierwszej fazie planu ponownego otwarcia archidiecezji, który obecnie obowiązuje, kościoły pozostają otwarte na prywatną modlitwę, ale Msza św. jest odprawiana bez udziału wiernych. W fazie drugiej, która ma się rozpocząć na niektórych obszarach w weekend, 30-31 maja, wierni będą mogli wypełnić świątynię w jednej trzeciej miejsc siedzących, pod warunkiem, że lokalne ograniczenia pozwalają na udział ponad 10 osób na mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

2020-05-30 13:54

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

archikatedra

święcenia kapłańskie

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. z abp. Wacławem Depo koncelebrowali m. in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów. Uroczystość transmitowana była przez Niedzielę TV oraz Radio Fiat.

Abp Depo w homilii nawiązał do trwającej epidemii. – To był i wciąż jest czas pandemii koronawirusa i sanitarnych obostrzeń, które przyniosły nam opustoszałe kościoły i swoiste rekolekcje egzystencjalne jedynie poprzez transmisje telewizyjne Wielkiego Tygodnia i czasu Wielkiej Nocy – mówił abp Depo i dodał: „Przyznajmy, że jest to zarazem czas oczyszczający dla przeżyć wiary i stawiający pytania na ile powrócimy do naszych praktyk i życia sakramentalnego po ustaniu, trudnym do określenia czasie stanu zagrożenia”.

– Stawiamy sobie bardzo otwarte pytania o głębokie poczucie wdzięczności za stulecie urodzin św. Jana Pawła II i nie spełnioną pielgrzymkę narodową do Rzymu, jak również o uroczystość daru beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „ w tym szczególnym czasie pełnym wyzwań społeczno-politycznych i kościelnych przeżywamy czas nabrzmiały modlitwą o dary Ducha Świętego dla nas wszystkich, a dzisiaj zwłaszcza dla siedmiu diakonów, którzy pragną głębiej związać się na czas i na wieczność z Jezusem Chrystusem, Jedynym i Wiecznym Kapłanem i Jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi”.

– On nie wybiera nas według naszych kryteriów, ale jak sam mówi: „To ja was wybrałem”. Bardzo mocne i zobowiązujące słowa, bo miłość Jezusa nie zna granic i jest darem, na który nie zasłużyliśmy – podkreślił arcybiskup i zacytował słowa papieża Franciszka, który powiedział 8 marca 2020 r. : „Jezus wybiera niektórych, aby byli blisko Niego, aby mogli dawać świadectwo. Bycie świadkiem Jezusa to dar, na który nie zasłużyliśmy: czujemy się niegodni, ale nie możemy się wycofać pod pretekstem naszej niegodności”.

– Nam zostało przekazane Słowo Zbawienia i została nam dana wiara i radość spotkania z Jezusem, który mówi: „Odwagi. Nie lękajcie się!”. Słowo Boże zawiera w sobie nie tylko mądrość, ale ma w sobie moc Boga –dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa Benedykta XVI wypowiedziane 26 maja 2006 r. na Jasnej Górze: „Jak ważne jest byśmy uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żywym Bogiem! Maryja czuwając z apostołami na modlitwie, uczyła ich wytrwałości w wierze. Jej wiara przekonywała, że Duch Święty w swojej mądrości zna dobrze drogę, którą ich prowadzi, że można zaufać Bogu, oddając Mu całkowicie do dyspozycji siebie, swoje talenty i ograniczenia oraz swoją przyszłość” – mówił wówczas Benedykt XVI.

– Potwierdzamy dzisiaj tę maryjną szkołę wiary i zjednoczenia z Chrystusem, choć zdajemy sobie sprawę z faktu, że nosimy ten skarb w naczyniach glinianych, aby to z Boga była przeogromna moc, a nie z nas. Jezus stając się naszym Bratem w człowieczeństwie, nie przystaje być naszym Panem i Zbawicielem. Cała tajemnica łaski wybrania i posłania spoczywa w Jego ręku – zaznaczył abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazując na patrona rocznika neoprezbiterów św. Jana Bosko przypomniał, że był on „ewangelicznym świadkiem miłości bezinteresownej dla dzieci i młodzieży”. – To dziś bardzo trudny i nadzwyczaj delikatny temat współodpowiedzialności przed Bogiem za nasze rodziny, dzieci i młodzież. I to jest dzisiaj włożone w wasze ręce – mówił do neoprezbiterów abp Depo.

Arcybiskup przypomniał również, że dzisiaj w kalendarzu liturgicznym w Polsce jest wspomnienie św. Jana Sarkandra, którego św. Jan Paweł II kanonizował 21 maja 1995 r. Metropolita częstochowski zacytował słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w Skoczowie 22 maja 1995 r. : „Czas próby polskich sumień trwa! Wbrew pozorom, praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji, w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencje do spychania ich na margines życia społecznego, ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz największą świętość. Te formy powracającej dyskryminacji budzą niepokój i muszą dawać wiele do myślenia” – mówił św. Jan Paweł II.

– To, co wówczas mówił papież z rodu Polaków każe nam dzisiaj zrobić dogłębny rachunek sumienia. Dokąd podążają polskie sumienia skoro na ziemi polskiej bezkarnie dziś wyszydza się świętości wiary i osobę św. Jana Pawła II. A my mamy stanowić margines życia społecznego. Wchodzicie na tę drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – zwrócił się do nowych kapłanów abp Depo.

Na zakończenie arcybiskup zacytował słowa, które sługa Boży kard. Stefan Wyszyński powiedział na Skałce w Krakowie 11 maja 1975 r.: „ Obowiązkiem pasterza jest być mocnym w wierze. Nie wolno mu się wdziać ani na prawo ani na lewo. Nie może on ulegać najrozmaitszym pokusom świata. Nie może poddawać się mdłym doktrynom, opiniom, pogłoskom, hipotezom. Musi nauczać z mocą, tak jak Chrystus, który zapewnił swoich słuchaczy: „Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą” – cytował abp Depo.

– Przez ich przykład zawierzenia Bogu na wzór Maryi miejcie wiarę odważną, że w Maryi mamy najlepszą obronę i moc przeciwko wszelkiemu złu i zagrożeniom, które dotykają świat. Odwagi. Nie lękajcie się nikogo i niczego. Chrystus jest z nami – zakończył abp Depo.

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. Łukasz Dyktyński. Nowi kapłani archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Jana Bosko. Jako motto swoje posługi kapłańskiej przyjęli słowa: „Niechaj Maryja trzyma nas wszystkich w wytrwałości i prowadzi nas w drodze do nieba” (św. Jan Bosko).

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Remigiusz Lech powiedział, że w takiej chwili trzeba wypowiedzieć słowo „dziękuję”. – Przede wszystkim dobremu Bogu i rodzicom, ale również wszystkim, którzy towarzyszyli mi na drodze do kapłaństwa – każdemu z osobna i wszystkim razem. Ks. Lech przywołał również słowa przyjaciela, które usłyszał od niego z okazji Wielkiego Czwartku. – Kończę jeden bieg, by rozpocząć drugi, ale ten bieg, tak jak dzisiaj myślałem o tym jeszcze przed święceniami, będzie trwał aż do śmierci – podkreślił.

Natomiast ks. Mateusz Golis powiedział: „Czuję, że nie dorastam do łaski, którą otrzymałem. To jest zadanie na całe życie, ale z drugiej strony czuję wielką wdzięczność za wszystkich, których spotkałem i będę spotykać”. Podkreślił, że dzień święceń kapłańskich to początek nowej drogi. – Dlatego wierzę, że nigdy nie zabraknie mi łaski Bożej i orędownictwa Najświętszej Maryi Panny i że będę mógł cieszyć się pięknym życiem, które jest darem Boga.

Święcenia prezbiteratu otrzymali: ks. Szymon Całus (parafia św. Antoniego z Padwy w Częstochowie), ks. Mateusz Golis (parafia archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie), ks. Sebastian Kosecki (parafia św. Jacka w Częstochowie), ks. Dominik Kozłowski (parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu), ks. Remigiusz Lech (parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie), ks. Piotr Sinkiewicz ( parafia św. Aleksego w Przedborzu – diecezja radomska) oraz ks. Zbigniew Wojtysek (parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję