Reklama

Niedziela Legnicka

Młodzi bibliści pokazali klasę

Michał Fluder z Lubania, Mikołaj Wenecki ze Zgorzelca i Jarosław Szyc z Jeleniej Góry – to trzech finalistów diecezjalnego etapu 21. Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

[ TEMATY ]

konkurs

Ks. Waldemar Wesołowski

Na początku czerwca reprezentować będą naszą diecezję na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Niepokalanowie.

Do etapu diecezjalnego, który odbył się w marcu br. w Legnicy przystąpiło 46 uczniów szkół średnich z terenu diecezji legnickiej. Zostali oni wyłonieni podczas etapu szkolnego, który odbył się 28 lutego br. W tym roku młodzi bibliści zmierzyć się musieli z Księgą Daniela i Apokalipsą św. Jana.

Jak mówią zwycięzcy, tematyka nie była łatwa, bowiem są to dwie księgi pełne wizji prorockich, znaków, symboli. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z tym trudnym tematem. Po części pisemnej, jury wyłoniło 7 osób, które walczyły w części ustnej o finał. Dopiero po szóstym podejściu można było wyłonić zwycięzców. „Świadczy to o bardzo wysokim poziomie i doskonałym przygotowaniu młodzieży” – powiedział Andrzej Tomaszewski z Civitas Christiana.

Z pewnością w tak dobrym przygotowaniu młodzieży udział mieli katecheci, którzy przyjechali wraz ze swoimi uczniami i gorąco dopingowali ich podczas części pisemnej i ustnej.

Katechetka ze Zgorzelca Katarzyna Przytulska podkreśliła, że już 20 raz jej uczniowie biorą udział w tym konkursie, więc i tym razem nie mogło ich zabraknąć. „Przygotowania trwały już od roku, od momentu, kiedy poznaliśmy tematykę. Spotykaliśmy się po lekcjach na czytaniu tych ksiąg. Uczniowie nawzajem przepytywali się z przyswojonego materiału” – powiedział katechetka. „Najważniejsze dla mnie jest jednak to, by moi uczniowie spotkali się ze Słowem Bożym. To dla nich staje się okazją do spotkania z żywym Bogiem, Jego Słowo wkracza realnie w ich życie” – dodaje p. Katarzyna.

Okazuje się, że uczniowie biorący udział w konkursie, sami zaczynają dawać świadectwo swoim kolegom i koleżankom. „Widziałam moich uczniów, jak podczas przerw siedzieli np. na schodach z księgą Pisma św. Reakcje innych były różne, czasem uśmiech, jakiś żart, ale kiedy zorientowali się, że to na poważnie, podchodzili, zadawali pytania, zaczęły się tworzyć małe grupy dyskusyjne, to piękne i ważne” – dodaje katechetka.

Reklama

Organizator etapu diecezjalnego Andrzej Tomaszewski podkreśla, że przez ten konkurs Stowarzyszenie chce propagować czytanie Słowa Bożego i jego znajomość wśród młodzieży, ale też i starszych. „Niestety, Słowo Boże jest przez nas – katolików często niedoceniane. Chodzi zatem o to, by żyć tym Słowem, by nim umacniać naszą wiarę” – dodaje p. Andrzej.

Jak podkreślają młodzi bibliści, zainteresowanie udziałem w konkursach wypływa z różnych motywów. Dla jednych jest to chęć zmierzenia swoich możliwości, dla innych okazja zdobycia nagrody, jednak w tym przypadku Biblii, wynika to z wiary i chęci jej pogłębiania, i rozumienia. Czynnikiem motywującym są bezsprzecznie katecheci, którzy pracowali z młodzieżą, często poza swoimi obowiązkami szkolnymi.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki, natomiast siedmiu półfinalistów i trzej finaliści nagrody książkowe i audiobooki.

2017-04-25 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs Cyberfoto 2018 rozstrzygnięty

W Galerii ART-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie czynna jest wystawa fotografii, będąca plonem XXI Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO 2018.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo kolejna Debata Walentynkowa

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęca do udziału w kolejnej Debacie Walentynkowej.

- Zapraszamy na pewno studentów, bo debata odbędzie się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ale mile widziani są też uczniowie różnych szkół. Spotkanie będzie w godzinach lekcyjnych – mówi Barbara Krumholc. - Naszymi gośćmi będą tym razem Iga i Konrad Grzybowscy, małżeństwo prowadzące Fundację Ster na Miłość. Będziemy rozmawiać o sztuce budowania relacji w związku. Rozmowa ma mieć luźną formę, prowadzący chętnie odpowiedzą na pytania z sali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję