Reklama

Niedziela Częstochowska

Artystyczny Festiwal pod opieką św. Józefa

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa prowadzi w Częstochowie dwie ważne placówki dla dzieci dotkniętych niepełnosprawnością: Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dziewcząt. Po sąsiedzku mieści się również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla chłopców, który prowadzą Siostry ze Zgromadzenia Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza. Placówki, które od wielu lat wspomagają niepełnosprawne dzieci w edukacji, rehabilitacji i wychowaniu, znajdują się przy ul. bp. T. Kubiny, tuż obok Jasnej Góry i ściśle ze sobą współpracują.

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Józef

Anna Wyszyńska

24 kwietnia w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych, który tworzą szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna – szkoła przysposabiająca do pracy, odbył się dzień otwarty. Był to jednocześnie nieformalny festiwal artystyczny prezentujący talenty podopiecznych i opiekujących się nimi nauczycieli. W dniu otwartym uczestniczyło wielu gości, wśród nich o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry oraz ppłk Roman Bednarski z żołnierzami z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Dzień otwarty rozpoczął wernisaż wystawy prac Adrianny Zawadzkiej, która jest nauczycielką plastyki w Zespole Szkół, ale uprawia również własną twórczość artystyczną. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie i absolwentką Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunkach: grafika oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Obecnie jest na studiach doktoranckich w AJD.

Adrianna Zawadzka jest autorką wielu warsztatów plastycznych dla dzieci, ma w swoim artystycznym dorobku kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Swobodnie wypowiada się w różnych technikach od malarstwa olejnego po techniki grafiki warsztatowej, w tym druku płaskiego (jak litografia) czy druku wklęsłego (akwaforta, akwatinta). Zaprezentowana przez nią obecnie wystawa prac nosi tytuł „Altra – Inna”.

Następnie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników dwóch ogólnopolskich konkursów zorganizowanych przez szkołę: „Paraolimpiada fotograficzna” oraz „Plastyczny kadr z mojego życia”. Grażyna Biesiekierska, dyrektor placówki, powiedziała: – Celem artystycznym naszych konkursów było ukazanie walorów kulturowych, architektonicznych, przyrodniczych i turystycznych miast i miasteczek, z których pochodzą uczestnicy konkursów. Zachęcaliśmy uczestników do pokazania w formie fotografii lub pracy plastycznej człowieka w codziennych czynnościach oraz piękna otaczającej go przyrody. Prace oceniane były przez profesjonalne jury w trzech kategoriach wiekowych.

Reklama

Wiele emocji i artystycznych wzruszeń dostarczył widzom ostatni punkt programu, przedstawienie „Święty Józef” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół. Zawierało ono głębokie treści religijne, nawiązywało również do tak ważnych tematów jak życie w rodzinie, miłość bliźniego, miłosierdzie, patriotyzm. Widzowie nagrodzili brawami scenariusz, grę aktorów, scenografię i stroje. Twórcami przedstawienia byli nauczyciele szkoły: Iwona Migas – scenariusz i reżyseria, Zbigniew Gładysz – muzyka, Rafał Ciszewski – światła i nagłośnienie, Elżbieta Wójcik i Urszula Saboczyńska – dekoracje. Wśród aktorów był nauczyciel – Aleksander Świąć.

– Zajmujemy się edukacją i terapią dzieci z niepełnosprawnością intelektualną od lekkiej po głęboką – podkreśliła Grażyna Biesiekierska. – Prowadzimy szeroko pojętą terapię dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mamy wiele zajęć m.in. terapię sensoryczną, gimnastykę korekcyjną, mamy basen przy szkole, prowadzimy gimnastykę korekcyjną na basenie i w sali gimnastycznej, mamy też rehabilitację ruchową oraz wiele interesujących form rozwijających uzdolnienia. Są to m.in. kółko plastyczne, fotograficzne, sportowe, muzyczne, teatralne. U nas dzieje się wiele i bardzo serdecznie zapraszamy do naszej szkoły, bo tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, na miarę swoich możliwości. Dzień otwarty pozwolił zobaczyć jak pracujemy, jakie mamy formy i metody pracy, jacy specjaliści u nas pracują, jak mamy wyposażone sale.

2017-04-26 17:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef Rzemieślnik w Ojcowie

Niedziela kielecka 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

św. Józef

T.D.

Zakopiańsko-ojcowskie klimaty wnętrza Kaplicy na Wodzie

Zakopiańsko-ojcowskie klimaty wnętrza Kaplicy na Wodzie

Kto z nas nie był w uroczym Ojcowie, choćby ze szkolną wycieczką? Zbudowany nad wartkim nurtem Prądnika, utrzymany w tzw. szwajcarsko-ojcowskim stylu kościół zwany Kaplicą na Wodzie ma za patrona św. Józefa Rzemieślnika

Czy fakt zbudowania oryginalnej budowli przez okolicznych rzemieślników mógł mieć wpływ na taki wybór patrona? Ku tej opinii przychyla się ks. Stanisław Langner, proboszcz młodej, bo istniejącej dopiero od 2008 r. parafii Ojców-Grodzisko. Wyjaśnia, że dość długo Kaplica na Wodzie nie posiadała osobnego tytułu, choć była konsekrowana już 11 czerwca 1902 r. W aktach Archiwum Diecezjalnego w Kielcach można znaleźć informację, że za patronkę uważano Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych, choć nie ma żadnych wzmianek o szczególnych przejawach kultu i czci.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi do kapłanów: On wie, jak i kiedy Go zdradzamy

2023-03-30 08:20

[ TEMATY ]

biskup

kapłan

list

kapłan

biskupi

kapłani

Fot. Karol Porwich

Tajemnica Paschy, z której narodził się Kościół, to dobra okazja, by z wdzięcznością, ale i gotowością do nawrócenia przyjrzeć się drodze naszego powołania i posługi, niezależnie od ilości lat kapłańskiego doświadczenia – napisali biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. Podkreślili, że realizacja ich posłannictwa nie jest możliwa bez Eucharystii, gotowości do służby innym oraz przyjaźni z Chrystusem.

W liście zatytułowanym „Na Paschalnej Drodze Kościoła” biskupi przywołują wydarzenia paschalne z początków głoszenia Ewangelii i odnoszą je do współczesnych kapłanów i ich posługi. „Do rozpoznawalnego i popularnego Mistrza łatwo jest się przyznawać” – piszą, nawiązując do sytuacji apostołów, którzy „ogarnięci falą entuzjazmu mimo uszu puszczali zapowiedzi męki”. „Czy czasem nie możemy się w tamtych doświadczeniach przejrzeć jak w lustrze? Zobaczyć samych siebie: młodszych, pełnych zapału i żądnych sukcesów, lekceważących przestrogi przed trudnościami?” – pytają. Podkreślają, że „uczniowie zostają przez Jezusa zaproszeni do uczestnictwa – zamiast w triumfie, którego oczekiwali – w misterium Jego Paschy”.

CZYTAJ DALEJ

Ambasador Kwiatkowski dla KAI: modlitwa ambasadorów przy grobie św. Jana Pawła II świadczy o świadomości jego zasług na świecie

2023-03-30 19:50

[ TEMATY ]

ambasador

św. Jan Paweł II

grób JPII

Bronimy prawdy o św. Janie Pawle II

Archiwum

Jan Paweł II w Lublinie, 9 czerwca 1987 r.

Jan Paweł II w Lublinie, 9 czerwca 1987 r.

- Wspólna modlitwa tak wielu przedstawicieli korpusu dyplomatycznego przy grobie św. Jana Pawła II, świadczy o tym, jak żywa jest dziś świadomość dziedzictwa i zasług papieża Polaka - mówi w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. W odpowiedzi na jego zaproszenie, w cotygodniowej polskiej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II uczestniczyło w czwartkowy poranek dwunastu ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej w tym dziekan korpusu dyplomatycznego, ambasador Cypru George F. Poulides.

- Bardzo cieszę, że tak wielu przedstawicieli korpusu dyplomatycznego wzięło dziś udział w cotygodniowej Mszy św., sprawowanej w języku polskim przy grobie św. Jana Pawła II. Jest to widoczny znak tego, jak żywa jest świadomość zasług Jana Pawła II dla poszczególnych państw. Myślę tu m.in. o tych krajach, które dzięki jego działaniom cieszą się dziś niepodległością, i których przedstawiciele byli dziś z nami w Bazylice św. Piotra - mówi KAI ambasador RP Adam Kwiatkowski - Wzruszająca była też obecność dziekana korpusu dyplomatycznego, ambasadora Cypru przy Stolicy Apostolskiej, ostatniego urzędującego ambasadora, który składał listy uwierzytelniające na ręce Jana Pawła II. Dzisiejsza wspólna modlitwa były wyrazem nie tylko szacunku i wdzięczności wobec dziedzictwa Ojca Świętego, ale też wypełnieniem jego testamentu, w którym prosił nas o trwanie w modlitwie. Fakt, że tak wielu moich przyjaciół z korpusu dyplomatycznego wzięło dziś udział we wspólnej modlitwie, jest dla mnie pięknym znakiem tego, jak żywe pozostaje to papieskie dziedzictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję