Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzi aktorzy na Bożej scenie życia

[ TEMATY ]

teatr

salezjanie

Wojciech Mścichowski

Ponad tysiąc sto młodych ludzi pragnących przeżyć przygodę z teatrem, 52 grupy aktorskie z całej niemal Polski, szczególny klimat stworzony przez organizatorów na deskach salezjańskiego teatru przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie.

Tak najkrócej można by scharakteryzować odbywający się w Częstochowie w dniach 24 – 28 kwietnia b. r. , zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich pod hasłem: „Panie, dziękuję Ci, że mnie kochasz; spraw bym zakochał się w moim życiu”, VIII Przegląd Teatrów Szkolnych.

Reklama

Tematyka obejmowała tryptyk tematyczny: „Ewangelia nawigatorem na drogach życia”, „Uczynki miłosierdzia programem mojego życia”, „Bóg w relacji z człowiekiem”.

Celem Przeglądu jest kształtowanie sfery duchowej i wychowawczy wpływ teatru na rozwój młodego człowieka, popularyzowanie dobrze pojętej sztuki, kształcenie wrażliwości na słowo.

Tegoroczna edycja, ciesząca się wielkim zainteresowaniem stała się wielką Ewangelizacją i doskonałymi rekolekcjami, zarówno dla młodych aktorów, ich opiekunów, a także dla jurorów.

Reklama

Wielomiesięczne próby i przygotowania do spektakli jednoczyły całe rodziny, zmuszały do refleksji nad życiem i postępowaniem w świetle przygotowywanych ról, a często wspólnie pisanych scenariuszy.

Pośród prezentowanych form scenicznych, oprócz tradycyjnego teatru nie zabrakło pantomimy, baletu, teatru cieni, monodramu, komedii, widowiska słowno-muzycznego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Aktorzy korzystając z ciekawych scenografii i oprawy muzycznej pokazali, że miłością, cierpliwością i dobrem można pokonać wszelkie trudności, nawet z największego upadku możesz się podźwignąć, a jeśli nie potrafisz wstać, to spróbuj uklęknąć.

Uświadomili również widzom, że człowiek stworzony przez Boga do doskonałości ma jednak własną wolę w wyborze dobra lub zła, a w krytycznych sytuacjach czuwa nad nami Anioł Stróż i Boża Opatrzność, apelowali, aby zmieniać kamienne serca w serca z ciała i duszy.

Młodzi ludzie, zastanawiając się jakimi są naprawdę, przypomnieli słowa Papieża Franciszka o potrzebie czynnego uczestniczenia w życiu społecznym i Kościoła, szukali własnych życiowych dróg, będąc przeświadczeni, że Bóg obdarza nas różnymi darami, z których każdy, nawet ten przykry i niezrozumiały ma konkretne znaczenie.

W prezentowanych spektaklach nie zapomniano o przekazie wartości patriotycznych, co w sugestywny sposób przedstawili uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Stanisławiu Górnym w sztuce wg autorskiego scenariusza: „Zachowałam się jak trzeba – Inka”.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyli widzom najmłodsi adepci sztuki scenicznej, przedstawiając swoją wizję świata, pełnego miłości, dobra i wzajemnej życzliwości. Uczestnicy Przeglądu przekazali wszem i wobec, że życie człowieka jest jednym wielkim teatrem, którego reżyserem jest sam Bóg, scenariuszem Ewangelia, a człowiek tylko aktorem starającym się lepiej, lub gorzej odegrać swoją rolę.

Pośród pomysłodawców i twórców tej wielkiej przygody z teatrem wymienić trzeba Prezesów SPSK, Marię Chodkiewicz i Wiolettę Błasiak, organizatorów: Ksymenę Rapczyńską, Maję Olszewską, Katarzynę Malczewską, Anetę Królikowską, Marcina Mierczaka, wraz z całym personelem Katolickich Szkół Specjalnych im. św. Antoniego z Padwy, a także jurorów pod przewodnictwem aktora Adama Hutyry.

Pośród zespołów, których występy szczególnie utkwiły w sercach jurorów i widzów trzeba wymienić: SP im. św. Stanisława Kostki w Bieńcu, Katolickie Gimnazjum im. św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, Publiczne Gimnazjum im. bł. Maksymiliana Binkiewicza oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. BP Teodora Kubiny w Wieluniu, Katolicką SP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czerwiennem Górnym, Publiczną SP w Lgocie, czy SP w Klementynowie.

Nie zabrakło wyróżnień za grę aktorską, za ciekawą scenografię, choreografię, dla najlepszego przedszkola, dyplomów za udział w tej wielkiej ewangelizacji poprzez teatr oraz nagród publiczności. Nagrodę specjalną Prezesa SPSK za grę aktorską w formie monodramu otrzymał Rafał Szczepański ze Szkół Specjalnych w Częstochowie, natomiast nagroda reportera „Niedzieli” przypadła w udziale Grupie Przedszkolnej przy PSP im. św. Antoniego z Padwy w Brzezince. Nie zabrakło też nagrody Grand Prix która to powędrowała do LO im. BP Teodora Kubiny w Wieluniu za sztukę „Ławeczka zagubionych”.

2017-04-29 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oklaski dla „Minutki”

Wybrali nazwę „Minutka”, bo początkowo zamierzali wystawiać tylko krótkie, kilkuminutowe scenki. Ale z każdym przedstawieniem aktorzy i opiekunowie nabierali odwagi. Ponad 30 premier zrealizowanych przez grupę teatralną „Minutka” działającą w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych, który przy ul. św. Jadwigi w Częstochowie prowadzą Bracia Albertyni, to imponujący liczbowo wynik, ale przede wszystkim świadectwo ciężkiej pracy.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

[ TEMATY ]

Kościół

Słowacja

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Abp Stanislav Zvolenský przyznaje, że obecność Franciszka ożywiła też przesłanie, które pozostawił na Słowacji podczas swych trzykrotnych odwiedzin św. Jan Paweł II. „On zawsze nas zachęcał, byśmy się nie bali i szli na przód, ku przyszłości” - mówi hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję