Reklama

Niedziela Częstochowska

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego w archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

BPJG/Marek Kępiński

Ręczne przepisywanie Ewangelii, rozważania nad treścią listu św. Pawła apostoła do Galatów w ramach Kręgów Biblijnych, modlitwa Słowem Bożym i adoracja Najświętszego Sakramentu, to niektóre z inicjatyw podejmowanych w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego w parafiach archidiecezji częstochowskiej, w niedzielę 30 kwietnia.

M. in. w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, parafia pw. św. Kingi w Częstochowie rozpocznie ręczne przepisywanie Ewangelii według św. Mateusza. Jak podkreśla ks. Mariusz Woźniak, proboszcz parafii pw. św. Kingi w przepisywanie tekstu Ewangelii włączyło się blisko 20 proc. parafian. – Przygotowanych zostało 130 kart do przepisywania Ewangelii. Podobną inicjatywę w naszej parafii podjęliśmy w 2012 r. Wówczas w ramach Tygodnia Biblijnego nasi parafianie przepisali ręcznie Ewangelię według św. Łukasza – mówi ks. Woźniak.

Również tego samego dnia pomiędzy Mszami św. odbędzie się „Maraton Biblijny”, podczas którego kandydaci do bierzmowania będą czytać list św. Pawła apostoła do Galatów. Po południu o godz. 17 odbędzie się Krąg Biblijny na temat treści i przesłania listu św. Pawła apostoła do Galatów. Również podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez członków Żywego Różańca odczytany zostanie akt wiary, nadziei i miłości na podstawie listu do Galatów.

Reklama

W parafii pw. św. Kingi Dziewicy w Częstochowie, od 16 marca 2004 r. istnieje Parafialny Krąg Biblijny, który najpierw funkcjonował jako „Katechezy dla Dorosłych”, ale szybko przekształcił się w Krąg Biblijny.

Również w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach w niedzielę 30 kwietnia, w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, jak poinformował nas ks. dr Robert Nemś, proboszcz parafii, m. in. członkowie Grupy Kręgu Biblijnego będą czytać list św. Pawła apostoła do Galatów.

W inicjatywę włączyła się także parafia pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie. Jak powiedział nam ks. proboszcz Bogumił Kowalski parafia przygotowywała się do Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego poprzez peregrynajcę Księgi Ewangeliarza w rodzinach parafii od I Niedzieli Wielkiego Postu. Podczas Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego rodziny otrzymają również egzemplarz listu św. Pawła do Galatów.

2017-04-30 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czemu służy Narodowe Czytanie Pisma Świętego?

Od czterech lat Tydzień Biblijny rozpoczyna się aktem Narodowego Czytania Pisma Świętego w każdym kościele parafialnym w Polsce.

Zasadniczym impulsem do wprowadzenia w 2016 r. Narodowego Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Bo gdy mowa o chrzcie, to od razu dotykamy wiary, która rodzi się ze słuchania słowa Bożego i z zanurzenia w wodzie żywej – Duchu Świętym (por. J 3, 5; 4, 12; 7, 39). Celebracją narodowego czytania czcimy zmartwychwstałego Chrystusa, który jest wśród nas przez Ducha Świętego. A najbardziej podstawową formą tej zbawczej obecności, bliską każdemu, jest Pismo Święte. Warto pytać: Po co zmartwychwstały Pan przez Ducha Świętego chce być tak właśnie obecny i działać w naszym życiu?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: etap kontynentalny synodu w Pradze zajmie się problemami, które generują kryzys w Kościele

2023-02-05 08:11

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej - powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

5 lutego rozpoczyna się w Pradze etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności i potrwa do 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję