Reklama

Polska

Trzeba nieustannie karmić się Bożym słowem

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Łukasz Kaczyński/franciszkanska3.pl

Mszą świętą w kaplicy cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego w Krakowie-Łagiewnikach odprawioną przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego został zainaugurowany pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Akcji towarzyszy wezwanie: "Weź i czytaj".

Do uczestniczenia w "narodowym czytaniu" zostali zaproszeni wszyscy wierzący. W zachęcanie do sięgania na co dzień po Słowo Boże włączyły się także popularne osoby świeckie - wybitni przedstawiciele życia narodowego i państwowego, aktorzy, politycy, sportowcy, ludzie kultury. W łagiewnickim klasztorze, przed Mszą św. fragmenty Pisma Świętego czytali: premier Beata Szydło, rodzice prezydenta RP - Jan Duda i Janina Milewska - Duda oraz senator RP Mieczysław Gil.

W wygłoszonej homilii arcybiskup Marek objaśniał wyznaczone na ten dzień czytanie Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła, mówił o godności chrześcijan, bojaźni Bożej i nadziei skierowanej ku Bogu.

- Nadzieja chrześcijanina polega na tym, że jest on przekonany, iż osiągnie, zmierzając za Chrystusem, życie wieczne - tłumaczył metropolita krakowski.

- Aby móc żyć tą nadzieją, tak silną wiarą, nasze życie było skierowane ostatecznie ku Bogu trzeba nieustannie karmić się Bożym słowem. Trzeba nam zatem ciągle na nowo otwierać się na nie. Temu niewątpliwie służy rozpoczynający się dzisiaj IX Tydzień Biblijny i związany z nim po raz pierwszy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego - mówił arcybiskup.

Po zakończonej Eucharystii, abp Jędraszewski wszedł między wiernych i rozdawał karteczki z fragmentami „Listu do Galatów", które wierni mogli zabrać do domu i samodzielnie rozważać.

Patronat honorowy nad Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - abp Stanisław Gądecki, uznając że jest to dopełnienie obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski..

Reklama

W niedzielę 30 kwietnia rozpoczął sie IX Tydzień Biblijny, którego hasłem stały się słowa Chrystusa Zmartwychwstałego: " Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". W ramach tego tygodnia, po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.

Z inicjatywą powszechnego czytania konkretnego fragmentu Pisma Świętego podczas Niedzieli Biblijnej wystąpiło Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II oraz Fundacja Soar i Fundacja Dabar.

2017-04-30 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: przerywając więź z Chrystusem, stajemy się duchowymi karłami

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Kryzys Europy wynika z tego, że przecięto życiodajne więzy z Chrystusem. Stąd ta wielka duchowa choroba, która prowadzi do pogardy wobec życia drugiego człowieka – zwłaszcza słabego i chorego – mówił abp Marek Jędraszewski, który w niedzielę w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Abp Marek Jędraszewski komentując fragment Ewangelii wg św. Marka odczytywany dziś w liturgii zauważył, że opisuje on dobę z życia Jezusa i zwraca uwagę na trzy wydarzenia – przynoszenie ulgi w cierpieniach, modlitwę do Ojca i nauczanie. W tym kontekście metropolita krakowski zauważył, że w tradycji chrześcijańskiej w Europie modlitwa w czasie zarazy była czymś naturalnym dla społeczności nękanych epidemiami. Dziś jest inaczej – wydaje się, że w czasie szczególnego doświadczenia Pan Bóg jest ludziom niepotrzebny. Metropolita zauważył, że od dziesięcioleci modlitwa ukazywana jest jako czas zmarnowany, bo w tym czasie można by zrobić coś konkretnego, a głoszenie Ewangelii uznawane jest za pozbawione sensu, bo każdy ma swoją własną prawdę. Z przestrzeni publicznej usuwane są przedmioty kultu, bo ich obecność mogłaby kogoś zaboleć, a wiarę próbuje zepchnąć się do sfery prywatnej.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej

2023-01-27 09:16

BP FSM

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

Przejście – pod takim hasłem przebiega kolejna, 17. zimowa edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Podczas sześciodniowego zjazdu 100 młodych ludzi na nowo odkrywa życiowa tajemnicę przechodzenia od jednego miejsca do drugiego.

Kalwaria Pacławska, niewielkie wzgórze w województwie podkarpackim to miejsce, które dwa razy w roku przepełnione jest młodymi ludźmi. Jednym z tych momentów jest Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Dla wielu przybywających na kalwaryjskie wzgórze to czas spotkania nie tylko z Bogiem, ale również z samym sobą i drugim człowiekiem. Marta, uczennica klasy maturalnej, przyjechała na Zimowy FSM po raz drugi razem z grupą młodzieży spotykającej się przy klasztorze braci franciszkanów w Sanoku: - Na ZFSM po raz drugi jestem animatorem. Przyjechałam z Sanoka, ze wspólnotą franciszkańską. Na Kalwarii czuję się jak w domu, a FSM to dla mnie wyjątkowe miejsce, w którym przez krótki czas możemy być rodziną. Z całego FSM-u zawsze najbardziej czekam na to, żeby spotkać się z innymi, ale też na moment spowiedzi i grupek dzielenia. Grupki to takie intymne miejsce, w którym otwieramy się i mamy okazję, by podzielić się historią swojego życia. To coś wspaniałego, że mogę przyjechać i nie tylko coś wziąć dla siebie, ale też i dawać jako animator, a później nieść to dalej po powrocie do domu. Przejście rozumiem jako punkt kulminacyjny, który ma dla nas Bóg. Całe nasze życie składa się z przejścia przez różne momenty, okoliczności. Ale ten najważniejszy to moment decyzji, że chcę iść za Jezusem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję