Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: odbyło się sympozjum naukowe „Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata”

Na temat wyzwań i trudności, przed którymi staje rodzina i małżonkowie rozmawiali uczestnicy sympozjum naukowego, które 6 maja odbyło się w Krakowie. Konferencję pt. „Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata” zorganizowało Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów. W spotkaniu uczestniczyły rodziny, małżeństwa oraz do obecni i przyszli duszpasterze rodzin.

[ TEMATY ]

rodzina

Kraków

Fotolia

Na początku konferencji ks. Łukasz Ogórek SCJ powiedział, że papież Franciszek już w pierwszym punkcie „Amoris laetitia” cytując ojców synodalnych napisał, że "chrześcijańskie przepowiadanie dotyczące rodziny to doprawdy dobra nowina". - Na podstawie tej adhortacji chcemy pokazywać piękno i wartość małżeństwa i rodziny, a w ten sposób wpisać się w owo głoszenie dobrej nowiny, o której mówi papież Franciszek – mówił.

W trakcie spotkania ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wygłosił wykład pt. „Piękno miłości małżeńskiej w świetle Amoris Laetitia”.

Prelegent wyjaśniał podczas spotkania, że według papieża Franciszka miłość małżeńska jest zakorzeniona w miłości samego Boga i wytycza drogę do szczęścia. - Człowiek nie może żyć bez miłości, a miłość to bezinteresowny dar osoby dla osoby – podkreślał ks. prof. Ozorowski. Według niego papież Franciszek w swojej adhortacji wyjaśnia, że miłość małżeńska nie jest czymś idealistycznym, ale czymś prostym i pięknym, co otwiera szerokie horyzonty przyjemności i radości płynącej z miłości w małżeństwie, ale papież, podobnie jak jego poprzednicy, dostrzega także głęboki symbolizm miłości.

Zdaniem prelegenta tym co niepokoi papieża jest to, gdy miłość małżeńska traci na dynamizmie. - Energia młodej miłości nie może ustawać, należy o nią dbać i pielęgnować ją – mówił ks. prof. Ozorowski. Jego zdaniem ważne jest, aby żyć chwilą obecną co nie oznacza, aby z wszystkiego rezygnować. Przestrzegał także przed "kulturą tymczasowości" i pochłonięciem przez cele ekonomiczne.

Duchowny wyjaśniał, że dojrzewanie do miłości małżeńskiej wymaga ofiarowania daru miłości z siebie. - Miłość rodzi się ze spojrzenia na drugiego człowieka, ale nie jest to tylko zachwyt, ale spojrzenie w głębię – tłumaczył.

Według ks. prof. Ozorowskiego świętowanie i cieszenie się z drobiazgów jest lekarstwem na nudę i monotonię w małżeństwie. - Małżonkowie muszą mieć czas na rozmowę, aby umacniać te relacje, ale czas spędzony razem nie może być byle jaki – zaznaczył mówca.

Reklama

Z kolei o kobiecie w Księdze Rodzaju mówił ks. dr Krzysztof Napora SCJ z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Analizując Księgę Rodzaju, prelegent wyjaśniał, że Bóg stwierdził, że w idealnym świecie jest coś, co nie jest dobre, czyli to, żeby człowiek był sam. - To dowód życzliwości Boga względem człowieka, który postanowił: "uczynię odpowiednią dla niego pomoc" – wyjaśnił ks. dr Napora.

Z kolei ks. prof. dr hab. Adam Skreczko z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiadał o współczesnych wyzwaniach w wychowaniu do miłości małżeńskiej. Jego zdaniem w obecnych czasach rodzina staje przed licznymi wyzwaniami i trudnościami, z którymi musi się mierzyć, a jednym z ważniejszych wyzwań jest to jak wychować dzieci, aby umiały kochać siebie innych. Prelegent wskazał na definicję wychowania, którą zawarł Jan Paweł II w liście do rodzin.

- Wychowanie opiera się na dwóch filarach. Pierwszy z nich jest taki, że człowiek został powołany do życia w prawdzie i miłości. Oznacza to, że człowiek realizuje się w miłości, która jest prawdziwa – wyjaśniał ks. prof. Skreczko. Jako drugi filar wskazał to, iż człowiek najpełniej realizuje się jako bezinteresowny dar z siebie. - Miłości wciąż trzeba się uczyć, ponieważ ona wymaga dojrzewania – mówił.

Prelegent omawiając różne środowiska wychowawcze takie jak rodzina, szkoła, środowisko rówieśnicze, Kościół i media, podkreślił, że wyzwaniem z jakim musi radzić sobie współczesna rodzina jest niespójność środowisk wychowawczych. - Rodzina ciągle się z tym zmaga i to jest trudne – powiedział mówca i dodał, że rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowawczym, ponieważ tam wychowanie odbywa się poprzez bezpośrednie bycie ze sobą. - Wychowuje się tym kim się jest – dodał.

Reklama

Według prelegenta, obecnie sytuacja wychowawcza stała się bardzo skomplikowana, a największym wyzwaniem dla rodziny jest otaczająca kultura. - Kościół poprzez propagowanie różnych zjawisk takich jak poradnictwo czy katechizacja, próbuje pomagać rodzinom, ale często jest tak, że takie informacje rzadko przebijają się do środowisk naszej kultury – wyjaśniał duchowny. - Uważam, że prawda leży po stronie Kościoła i nam nie wolno zrezygnować wobec wyzwań współczesnego świata, ponieważ jeśli rodzina będzie Bogiem silna to i naród taki będzie – podkreślił ks. prof. Skreczko.

Natomiast małżonkowie Agata i Modest Aniszczyk, którzy na co dzień pracują w poradni małżeńskiej podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi życia rodzinnego. - Seksualność to trudny temat o którym mało się mówi. To bardzo ważne, aby małżonkowie rozmawiali na ten temat. Bez seksualności małżeństwo kuleje, ono buduje jedność – mówiła Agata Aniszczyk.

Konferencja odbyła się w Domus Mater przy ul. Saskiej 2 w Krakowie.

2017-05-06 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina Bogiem silna

Podsumowaniem troski Jana Pawła II o rodzinę stał się rozesłany do wszystkich państw i organizacji dokument Stolicy Apostolskiej – Karta Praw Rodziny.

Dożyliśmy czasów, kiedy jak nigdy wcześniej widać, że wartości fundamentalne, w których wzrastaliśmy przez setki lat, które kształtowały naszą kulturę, tradycję i państwowość, stają się nie tylko celem ataków niektórych środowisk lewicowych (co naturalne z uwagi na ich ideologię), ale też coraz bardziej powszechnym tematem agresywnej dyskusji podważającej zasadność ich istnienia. Jest to zaplanowana akcja cyników, którzy wykorzystują każdą okazję do zaistnienia, oraz środowisk, które od dziesięcioleci prowadzą walkę z wartościami wyższymi, głównie z rodziną.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła jubileuszowa „Ewangelizacja w Beskidach”

2022-07-03 10:37

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Na każdym szczycie czekają przedstawiciele wspólnot z pieczątkami i książeczkami

Na każdym szczycie czekają przedstawiciele wspólnot z pieczątkami i książeczkami

Rozpoczęła się kolejna edycja wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. Jak co roku od 10 lat, w wakacyjne soboty od lipca do sierpnia zaplanowano rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. 2 lipca uczestnicy pierwszej wędrówki modlili się przy schronisku na Rysiance za małżeństwa. W tym roku wiodącym tematem w rozważaniach na poszczególnych górach będzie sprawa budowania więzi małżeńskiej.

Inspiracją jubileuszowej edycji „Ewangelizacji w Beskidach” jest: „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” Jacka Pulikowskiego oraz jego motto: „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”. Hasło tegorocznego cyklu spotkań to „Na zawsze razem”.

CZYTAJ DALEJ

„Prymas bez cenzury” - wykłady o nieznanych faktach z życia kard. Wyszyńskiego

2022-07-03 12:53

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Wykłady poświęcone ważnym, ale mniej znanym faktom dotyczącym życia Prymasa Tysiąclecia rozpoczęły się w biurze parafialnym Archikatedry św. Jana przy ul.. Kanonia 6 w Warszawie. Pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę 3 lipca. Wykłady prowadzi Marian Romaniuk, znawca biografii kard. Wyszyńskiego i autor wielu publikacji o błogosławionym kapłanie.

„Mija właśnie rok od beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, niektóre wydarzenia możemy przybliżać w pewnych środowiskach. Pierwszym tematem były dokumenty związane z przygotowaniem do aresztowania i uwięzienia Prymasa, gromadzenie przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego dowodów do przygotowywanego od roku 1950 procesu sądowego” – mówi w rozmowie z Family News Service Marian Romaniuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję