Reklama

Polska

21 nowych diakonów archidiecezji krakowskiej

[ TEMATY ]

diakonat

abp Marek Jędraszewski

Adam Bujak/BPAK

Święcenia diakonatu na Wawelu, 2017 r.

Święcenia diakonatu na Wawelu, 2017 r.

W uroczystość św. Stanisława BM, arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił święceń diakonatu 21 alumnom z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. To pierwsze święcenia, których abp Jędraszewski udzielił jako metropolita krakowski.

- Bogactwo Kościoła dostrzegane w najbardziej odtrąconych i biednych to skarb Kościoła, któremu mamy służyć, nad którym zwłaszcza diakoni powinni pochylać się z racji swojego miejsca w Kościele. Służba diakonów to wejście w tajemnicę tej miłości, którą żyje Kościół – mówił abp Marek Jędraszewski podczas homilii wygłoszonej w trakcie obrzędu święceń diakonatu w Katedrze na Wawelu.

Reklama

Arcybiskup przypomniał kandydatom na diakonów trzy najważniejsze zadania, jakie powierza im Kościół, aby ich służba była pełna, wierna, i wypływająca z serca. Jako pierwsze z nich, arcybiskup wymienił obowiązek modlitwy za Kościół – Modlitwy wyrażającej się w codziennej modlitwie brewiarzowej, poprzez którą łączycie się z Ojcem Świętym, biskupami, prezbiterami i całym ludem Bożym, w jednym, wspólnym wysławianiu Boga za miłość, którą nam ukazał w Swym Synu Jezusie Chrystusie. Będziecie to głosić, modląc się i otwierając się przy tym na działanie Ducha Świętego, który jest źródłem tej chwały, jaką nieustanie Kościół oddaje Swemu Panu – mówił.

Kolejnym wymienionym zadaniem, jest przestrzeganie posłuszeństwa i czci wobec biskupa i jego następców, które prowadzi do jedności Kościoła - Jedność z biskupem, jedność serca sprawia, że Kościół może cieszyć się jednością, o którą prosił Chrystus swojego Ojca modląc się z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Chodzi o tę jedność, która równocześnie jest znakiem dla świata, że święty, katolicki i apostolski Kościół jest rzeczywiście sakramentem obecności Chrystusa pośród nas – mówił abp Jędraszewski.

Arcybiskup przypomniał także o świętym zobowiązaniu, jakim jest gotowość do przyjęcia celibatu. - Zwłaszcza dzisiaj w obecnym świecie, celibat jawi się jako szczególny znak sprzeciwu wobec tego, co proponuje i do czego zachęca współczesna kultura. A tymczasem życie w czystości, która jest najpiękniejszym wyrazem miłości osobistej do Chrystusa i Jego Kościoła, sprawia, że celibat dzisiaj jest jeszcze bardziej szczególnym wyzwaniem dla świata, ale jednocześnie pokazującym, że można, że należy tak żyć, że to jest miarą człowieczeństwa, a na pewno znakiem świętości Kościoła, który swoją moc czerpie nie z siebie i opiera nie na słabościach ludzkich, ale otwiera się na przepotężne działanie Ducha Świętego – mówił.

Reklama

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że posługa diakona nierozerwalnie wiąże się z głoszeniem Ewangelii, nie tylko poprzez czytanie świętych słów, lecz także poprzez własne świadectwo życia, wiary i miłości, potwierdzające prawdziwość słów Ewangelii. Arcybiskup przypomniał także, że diakon jest równocześnie sługą Ołtarza, który biorąc w swoje ręce Ciało i Krew Chrystusa staje się jednocześnie świadkiem Miłości Chrystusa - To świadek, od którego wymaga się niezwykłej pokory, tej, której przykład i najbardziej przejmującą lekcję dał Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy klękając przed swoimi uczniami i obmywając im nogi. Nie może być uczestnictwa w najświętszych tajemnicach Eucharystii bez tego wewnętrznego uniżenia się i pokory jak najbardziej autentycznej – mówił.

Podczas uroczystości, święcenia diakonatu z rąk abp Marka Jędraszewskiego przyjęło 21 kandydatów z Archidiecezji Krakowskiej: Bartłomiej Bachleda-Szeliga (Zakopane, parafia Najświętszej Rodziny), Grzegorz Banowski (Osieczany, parafia św. Wojciecha), Piotr Cempel (Kraków-Bieńczyce, ), Marcin Filar (Rabka-Zdrój, parafia św. Marii Magdaleny), Bartłomiej Grociak (Kasinka Mała, parafia Nawiedzenia NMP), Michał Hans (Tokarnia, parafia Matki Bożej Śnieżnej), Patryk Jagos (Kraków, parafia św. Jana Chrzciciela), Adam Janowiak (Lipnica Wielka, parafia św. Łukasza Ewangelisty), Karol Kolczak (Sucha Beskidzka, parafia Nawiedzenia NMP), Mateusz Kozik (Bodzanów, parafia św. Piotra i Pawła), Dawid Kuna (Kraków-Mistrzejowice, parafia św. Maksymiliana Kolbe), Michał Mąka (Skomielna Czarna, parafia Nawiedzenia NMP), Michał Mleczek (Kraków-Podgórze, parafia św. Józefa), Dariusz Nawara (Olszówka, parafia św. Jana Chrzciciela) Dariusz Pietrzak (Podwilk, parafia św. Marcina), Krzysztof Sasuła (Maków Podhalański, parafia Przemienienia Pańskiego), Bartłomiej Skwarek (Jordanów, parafia Przenajświętszej Trójcy), Michał Tucznio (Kraków, parafia św. Brata Alberta), Bartłomiej Wajda (Kraków-Witkowice, parafia św. Marii Magdaleny), Szymon Wykupil (Świątniki Górne, parafia św. Stanisława BM), Mateusz Wyrobkiewicz (Libiąż, parafia Przemienienia Pańskiego).

W tym samym czasie w konkatedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, bp Roman Pindel udzielił święceń sześciu pozostałym alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, pochodzącym z diecezji bielsko-żywieckiej.

Święcenia diakonatu przyjmują z rąk biskupa klerycy będący na piątym roku formacji w seminarium duchownym. Wśród zadań powierzanych diakonowi są służba kapłanom i wiernym, m.in. asystowanie w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii świętej, czytanie Ewangelii, przewodniczenie nabożeństwom (lecz nie Eucharystii), sprawowanie sakramentaliów, tam, gdzie nie ma kapłana - asystowanie i błogosławienie małżeństwa w imieniu Kościoła na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu, zajmowanie się w imieniu Kościoła dziełami miłosierdzia i administracją oraz akcją społecznej pomocy. Po udzielonych święceniach, diakoni są kierowani do pracy w parafiach Archidiecezji Krakowskiej, gdzie przez następny rok formacji uczą w szkołach oraz podejmują obowiązki duszpasterskie. Po roku posługi w parafiach archidiecezji krakowskiej, diakoni uczestniczą w rekolekcjach, po których przyjmują święcenia prezbiteriatu (kapłańskie).

2017-05-08 18:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włączeni w poczet duchowieństwa

Niedziela legnicka 19/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

diakonat

Monika Łukaszów

Diakoni są posłani do głoszenia Słowa Bożego

Diakoni są posłani do głoszenia Słowa Bożego

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej z rąk biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego przyjęło w sobotę 25 kwietnia święcenia diakonatu

W uroczystości uczestniczyli biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz biskup senior Stefan Cichy. Obecni byli również rodzice, krewni, przyjaciele i kapłani diakonów, pracujący w parafiach, z których pochodzą alumni.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję