Reklama

Niedziela Częstochowska

Pod patronatem „Niedzieli”

Szukał ich, teraz oni odczytują jego słowa

Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie uczcił 97. rocznicę urodzin Jana Pawła II, organizując po raz kolejny konkurs na najlepszą interpretację jego poezji. Konkurs odbył się 19 maja 2017 r. w gościnnych progach Muzeum Monet i Medali w Częstochowie. Honorowy patronat objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty. Do patronatu medialnego zaproszono redakcję „Niedzieli”.

W tym roku Konkurs był adresowany do uczniów z całego woj. śląskiego. Po wstępnych eliminacjach szkolnych do finału przystąpiło blisko 150 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z uczestnikami konkursu przywitał się również fotograf papieski – Arturo Mari, który po tygodniowym pobycie w Polsce odlatywał w tym dniu do Rzymu.

Mottem konkursu były słowa Jana Pawła II: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Poziom przygotowania uczestników we wszystkich grupach był wysoki i świadczył, że nauczyciele i katecheci potrafią zainteresować swoich uczniów poezją Karola Wojtyły i nauczyć odczytywania jej treści, co z kolei stanowi klucz do dobrej artystycznej interpretacji. Warto podkreślić, że wielu uczniów przygotowało utwory długie np. obszerne fragmenty poszczególnych części „Tryptyku rzymskiego”. Mimo widocznej u niektórych uczestników tremy, większość występów otrzymała bardzo wysokie noty jurorów.

Uczestników oceniało jury w składzie: ks. Łukasz Dyktyński, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie – przewodniczący jury, dr Dorota Holajda z Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz red. Anna Wyszyńska z Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Wysoki poziom przygotowania oraz dojrzały sposób interpretacji zaprezentowany przez wielu uczestników sprawił, że wyłonienie zwycięzców było trudne. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli w kolejności zajętych miejsc: Piotr Orłowski z L.O. im. J. Słowackiego w Częstochowie, Hanna Nowakowska z L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, Natalia Musiał z L.O. im. A. Mickiewicza w Częstochowie, wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Urbańczyk z ZSZ im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu.

Wśród uczniów gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Martyna Kundzicz z Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej; drugie Zuzanna Rząp z Gimnazjum nr 1 w Będzinie; trzecie Kornel Ordowski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku; wyróżnienie otrzymał Ernest Caban z Gimnazjum św. Józefa w Częstochowie. Natomiast w kategorii szkół podstawowych jury najwyżej oceniło występ Pawła Białka ze szkoły podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie; następnie Kacpra Krakowiaka z PSP nr 49 w Częstochowie oraz Patrycji Olak z PSP nr 31, wyróżnienie otrzymała Katarzyna Glenc ze szkoły im. św. Jana de La Salle.

Reklama

Dwie pierwsze nagrody dla uczniów, którzy zwyciężyli w kategoriach szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, w postaci wyjazdów studyjnych do Brukseli, ufundowała posłanka do PE Jadwiga Wiśniewska, która osobiście wręczyła je zwycięzcom. – Zaproszenie mnie do patronatu nad tak pięknym i wartościowym konkursem to dla mnie zaszczyt i niezwykłe wyróżnienie, za które dziękuję – powiedziała Pani Poseł. – Cieszę się z jego idei, ponieważ obserwuję, jak szybko Parlament Europejski, jak Unia Europejska odchodzi od wartości chrześcijańskich, na których powstała.

Jadwiga Wiśniewska przypomniała również słowa św. Jana Pawła II: „Europa potrzebuje Polski”, a inicjatorom i organizatorom konkursu podziękowała słowami: – Zasialiście bogaty plon. Słowa św. Jana Pawła II pozostaną w sercach uczestników konkursu, będą dla nich drogowskazem w momentach zwątpienia i w chwilach trudnych wyrobów, będą wtedy wiedzieli, jaką drogą pójść.

Wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzania tegorocznego konkursu podziękował dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie Rafał Piotrowski. Finał konkursu ubogacił artystycznie muzyczny występ grupy uczennic tej szkoły pod kierunkiem Aleksandry Organa.

2017-05-19 19:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierunek Jasna Góra 2013 - regulamin

Regulamin Konkursu Fotograficznego „Niedzieli”
Kierunek: Jasna Góra 2013!

Organizator: Tygodnik Katolicki Katolickie „Niedziela”

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję