Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: światowy kapelan skautingu na ogólnopolskiej pielgrzymce ZHP

Na Jasnej Górze trwa 22. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego. Główną intencją spotkania jest rozbudzenie w młodych ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Po raz drugi w pielgrzymce uczestniczą także seniorzy harcerstwa. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Zaufaj Panu już dziś”. Uczestniczy w nim światowy kapelan skautingu, ks. Jacques Gagey.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

- Jasna Góra to takie miejsce, gdzie bije serca narodu, a ponieważ kładziemy dość duży nacisk na wychowanie patriotyczne to tutaj uczymy się, czym jest Polska – powiedział ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP. Dodał, że „Polska to nasza matka, która ma serce i tutaj ono bije pod sercem Matki Bożej”.

W pielgrzymce uczestniczą harcerze z różnych stron kraju, w sumie kilkaset osób. Obecni są też goście z Francji. Jest ks. Jacques Gagey, kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS), który podczas Mszy św. o 10.30 celebrowanej w jasnogórskiej bazylice wygłosił kazanie.

"Nie jest łatwo być świadkiem Chrystusa, nie jest to wygodne, święte życie też nie jest łatwe" – mówił ks. Gagey. Przypomniał, że o tym mówił już sam Pan Jezus podkreślając, że „Jego świadkowie będą prześladowani”.

"Drodzy harcerze polscy, nie bójcie się być świadomymi tego, co robicie. Nie bójcie się, być świadkami Jezusa. Zaakceptujcie drogę, jaką wytyczył wam Jezus. Bądźcie dumni z przynależności do Pana Boga, jak Bóg jest dumny z własnych dzieci" – podkreślał kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu.

Ks. Jacques Gagey przebywa w Polsce, by zapoznać się z możliwościami zorganizowania w naszym kraju XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Światową Konferencję Skautową w sierpniu 2017 r.

"Kapelan światowy chce nam przekazać to, czego oczekuje organizacja światowa. Przygotowujemy się, mamy nadzieję na zorganizowanie Jamboree, jesteśmy kandydatem. Tej kandydatury nie możemy ograniczyć tylko do tego, że my Polacy zorganizujemy, ale chcemy także przygotować się do tego duchowo, żeby to miało wymiar międzyreligijny" – powiedział ks. hm. Jurkowski.

Podczas Mszy św. wystawione były relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, które przywiózł na Jasną Górę ks. Józef Nowakowski, kapelan hufca Toruń i kustosz relikwii bł. Druha Wicka.

Reklama

"Harcerstwo jest niezbędne, dlatego, że ono ma sposób na młodego człowieka" – zaznacza kapelan ZHP. Podkreśla, że „stawiane wymagania przez harcerzy dla harcerzy, to dobra propozycja dla młodego człowieka dzisiaj, nie tylko spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim kształtowania siebie, samowychowania, pracy nad sobą”.

Po raz drugi w pielgrzymce ZHP uczestniczą także seniorzy harcerstwa. Niektóre punkty programu są wspólne dla młodszych i starszych m.in. niedzielna Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

"Reprezentujemy seniorów z całej Polski, bo to jest 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów, są osoby Gdańska, Warszawy, Krakowa i z paru innych miast. Chcemy z tego zrobić tradycję" – powiedział phm. Józef Naziemiec z Sosnowca. Dodał, że optymistycznie patrzy na rozwój harcerstwa, bo są młodzi, jest wymiana pokoleniowa, ma kto ich zastąpić.

"To jest taka ciągłość pokoleń od najmłodszych, do tych najwcześniej urodzonych czyli do seniorów" - dopowiada hm. Krystyna Żydowicz z Bytomia. Podkreśla, że „harcerstwo bardzo często wiąże, nie mówiąc o tym, że łączy”.

W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: Msze św., Apel Jasnogórski, nocna Droga Światła do Doliny Miłosierdzia, gry i zabawy terenowe oraz uroczysty apel z władzami naczelnymi. Spotkanie potrwa do jutra tj. niedzieli 21 maja.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą 95 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Od prawie stu lat głównym celem działania ZHP jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy - tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju.

ZHP jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem należącym do światowego ruchu skautowego. Jest organizacją otwartą i apolityczną. Jednak ZHP to nie tylko organizacja, to przede wszystkim ruch społeczny kształtujący postawy i charaktery. Wspiera wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Wartości te, zapisane w Obietnicy i Prawie Zucha oraz Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim, odnajdujemy w tworzonej przez dziesiątki lat kulturze organizacji. Tworzą one kodeks postępowania i kształtują styl życia członków ruchu harcerskiego, przy czym każdemu z nich pozwalają kreować osobistą drogę ich realizacji w budowanych indywidualnie próbach na kolejne, harcerskie i instruktorskie, stopnie.

Tradycyjne i uniwersalne wartości uwzględniane są w aktualnych i nowoczesnych programach działania gromad i drużyn, w zadaniach wynikających z potrzeb, zainteresowań oraz pragnień dzieci i młodzieży.

2017-05-20 17:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do kapłanów: trzeba troszczyć się o wierność łasce

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Mariusz Frukacz

„Modlimy się dzisiaj o wierność łasce i naszą tożsamość z głoszonym słowem Bożym”. - mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 10 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z racji pielgrzymki kapłanów z całej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję